Malíř Otakar Čemus, který své modré sny přenáší na plátna v kozomínském ateliéru, slaví své blízké osmdesátiny výstavou Malé ohlédnutí v kralupském městském muzeu. Mezi jeho asi osmdesáti díly, která ve Vrchlického ulici zůstanou až do začátku listopadu, jsou přitom vedle přes padesát let starých obrazů i letošní práce.

Ohlížíte se rád zpátky?
V této šíři se ohlížím poprvé. Mám tu sice i věci ještě ze školních let, ale zatím to není Velké ohlédnutí.

Které vaše dílo je na kralupské výstavě nejstarší?
Dva oleje, Paseka z roku 1954 a Záda proti světlu z roku 1957. Za ženský akt jsem tehdy dostal čestné uznání, kterého si vážím. Líbí se asi i mé rodině, protože ho nechtějí prodat.

A obrazy zatím poslední?
Vltava a Květy večera z letošního roku. Ty jsou snad ještě teplé. Vycházejí z mé snové a poetické polohy, ve které se stále pohybuji a je mi blízká. K hlavním motivům vaší tvorby patří ženy… Čím bychom my muži byli bez žen! Stále se mi do obrazů vkrádají, stejně jako vztahy a sblížení, která nás provázejí celým životem.

Jaký typ žen se vám líbí?
Žádní hubeňouři, prostě půvabné české ženy.

Těšíte se jako malíř na další práci?
Mám stále dost námětů. Když mě něco napadne, dělám si malé černé kresbičky, kterými si ujasňuji, jaké by to mohlo být například na velkém plátně. Zatím mě to pořád baví.

Co je vaší hnací silou?
Čas, ale já si to dělám sám. Pokaždé slíbím termín výstavy a ten mě žene. Maluji i přemýšlím o kompozici obrazů do konkrétního prostoru. J

ak budete za pět měsíců slavit osmdesátiny?
Ještě nevím, moc na to nejsem. Ani osmdesátiny pro mě nejsou žádným zásadním mezníkem.

Přesto – čím byste si rád připil?
Jsem spíš vinař, mám rád dobré vína, například znojemská. Ale sám si lahvičku většinou neotevřu, potřebuju k tomu ještě někoho, s kým jsem rád.

 

 

Otakar Čemus se narodil v roce 1928 v Praze. Původně se učil malířem pokojů, po vojně absolvoval Akademii výtvarných umění. Dvacet let působil jako šéf výtvarníků časopisu Květy. V Kozomíně, kde má zázemí i ateliér, maluje své kouzelné obrazy. Je autorem řady knižních ilustrací, svátečních pohlednic i dětských leporel.