VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Jany Hostákové, vedoucí pečovatelského úseku CSM Mělník

Na otázky čtenářů bude v pátek 25. listopadu od 10 hodin odpovídat Jana Hostáková, vedoucí pečovatelského úseku a sociální práce Centra seniorů Mělník. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Jany Hostákové, vedoucí pečovatelského úseku CSM Mělník

Seniorům s demencí podle Jany Hostákové (na snímku) pomáhá i reminiscenční koutek.

VLOŽIT DOTAZ
DOTAZ: Co vás na vaší práci nejvíc baví?
ODPOVĚĎ:Centrum seniorů je takový živý organismus, který je plný zajímavých lidí. Každý den se u nás děje něco nového. Celý můj pracovní den je především o komunikaci, a to jak s pracovníky, tak se seniory a jejich rodinnými příslušníky. Dostává se nám zpětné vazby o tom, co se nám daří a naopak i o tom, co se nám nepovedlo. Denně můžu sledovat to, jak naše činnosti pomáhají seniorům zachovat si co možná nejdéle určitou míru soběstačnosti a důstojnosti.
Napadá mě příklad z praxe, kdy seniorka, která již delší dobu je upoutána na lůžku a komunikuje zcela výjimečně, prožívala návštěvu pejska při canisterapii. Hladila ho, usmívala se a nezapomněla se s ním rozloučit slůvkem "ahoj". V takové chvíli si uvědomíte, že to, co děláte, má smysl.
DOTAZ: Dobrý den, co máte všechno na starosti?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jsem vedoucí pečovatelského úseku v Centru seniorů Mělník. Jedná se o úsek přímé péče a terénní pečovatelskou službu. V rámci přímé péče máme 6 oddělení, které pečují o naše seniory. 4 oddělení Domova Vážka, Domov Ludmila, Domov Penzion. Dále vedu sociální úsek.
DOTAZ: Co vaše práce vlastně obnáší? A jaký je rozdíl mezi pečovatelským a sociálním úsekem?
ODPOVĚĎ:Pečovatelský úsek zajišťuje přímou péči o seniory, což představuje především pomoc v oblastech hygieny, stravy, ale i procházky, rozhovory. Sociální úsek se zaměřuje na sociální poradenství pro seniory, sjednává smlouvy o poskytování služeb, komunikuje s rodinnými příslušníky. Já se snažím tyto činnosti koordinovat, zajišťuji jejich vzájemnou spolupráci.
Vzhledem k tomu, že se postupně zhoršuje zdravotní stav seniorů na jednotlivých odděleních, snažíme se postupně navyšovat i počty pracovníků v přímé péči, abychom byli schopni saturovat jejich individuální potřeby.
DOTAZ: Dobrý den, paní Hostáková. Chtěla bych se zeptat, jak hodnotíte fakt, že má Domov seniorů v Mělníku jednu z největších fluktuací zaměstnanců ve městě? Myslíte, že se u Vás zaměstnanci cítí dobře a tudíž vykonávají dobře svou práci ku prospěchu klientů? Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
ODPOVĚĎ:Milá Petro,

nevím, kde jste vzala informaci o tom, že centrum má nejvyšší fluktuaci ve městě. U nás je fluktuace standardní, dochází pouze k přirozené obměně, tzn., že nás opouštějí pouze ti zaměstnanci, kteří buď jdou do důchodu, nebo nemohou z nějakých osobních a nebo zdravotních důvodů práci u nás vykonávat a samozřejmě ti, kteří u nás neuspěli pracovně. Na kvalitu vykonávané péče nemá u nás fluktuace vliv, naopak mírný tlak na naše zaměstnance je motivace k udržování vysoké kvality péče v našem zařízení. Pokud jste zvyklá pracovat s nasazením a chtěla byste u nás pracovat, rádi Vás přivítáme v našem kolektivu.
DOTAZ: Slyšel jsem, že se prý má někde v Mlazicích otevřít další důchoďák, víte o tom něco? Má to snad být vaše pobočka?
ODPOVĚĎ:Naše pobočka to není a bližší informace bohužel neznám.
DOTAZ: Kolik míst je aktuálně ve Vážce, stačí vám? A nevnímáte Senior komplex, který se nedávno otevřel naproti vám, jako konkurenci? Nebo naopak oceňujete, že se otevřel další domov pro seniory se specifickými potřebami?
ODPOVĚĎ:Na Domově Vážka máme 66 lůžek, rozhodně můžeme říci, že nám nedostačují. Právě o tento domov je největší zájem, jelikož seniorů, kteří onemocněli demencí stále přibývá. Každá konkurence je vítaná, nutí nás přemýšlet o tom, zda děláme naši práci správně. Vzhledem k nedostatku míst pro seniory s touto chorobou je dobře, že se jim stále otevírají nové možnosti. My se snažím o maximální kvalitu poskytovaných služeb, Domov Vážka prošel certifikací kvality od České alzheimerovské společnosti.
DOTAZ: Dobrý den, zajímal by mě ten reminiscenční koutek. Co to je a k čemu slouží? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Mezi aktivity, které realizujeme s našimi seniory, patří i tzv. reminiscenční terapie, která je zaměřená na práci se vzpomínkami. Pomáhá jim vybavit si to, co bylo v minulosti, a to prostřednictvím doteků, vůně, fotografií. Spolupracujeme s rodinami, které nám donesou předměty, které provázely seniora v průběhu života a které je nyní pozitivně stimulují.
DOTAZ: Dobrý den. Jak je to v tuto chvíli s přijetím do CSM, máte plno, předpokládám...? Jaké jsou čekací lhůty a co je třeba udělat, podat nějakou přihlášku? Jaké další podmínky přijetí máte?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, v současné době máme všechna lůžka obsazena. Je obtížné Vám sdělit, jaké jsou "čekací lhůty". Každá námi poskytovaná služba je specifická. Nejvíce zájemců je o domov se zvláštním režimem, kde pečujeme o seniory, kteří onemocněli demencí. Zpravidla je možný nástup do 6 - 12 měsíců. Žádosti o naše služby je možné si stáhnout přímo z našich stránek - www.ssmm.cz nebo přímo v Domově seniorů Mělník dostanete žádosti od sociálních pracovnic. Základní podmínkou je to, že senior se nachází v nepříznivé sociální situaci a potřebuje pomoc jiné osoby.
DOTAZ: Zdravím jmenovkyni. :-) Co je na vaší práci nejtěžší a jak relaxujete? A nechtěla byste třeba pracovat raději s dětmi než se seniory? Není to ubíjející, když vám klienti umírají? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ:Vidět odcházet seniory, kteří jsou součástí Vašeho každodenního života není snadné, nicméně vidím i to, jak po příchodu do našeho domova pookřejí, a to mě vždy přesvědčí o tom, že chci i nadále pracovat v našem domově. Relaxuji především v okruhu své rodiny a přátel, kteří jsou pro mě zdrojem energie a jejich společnost mi přináší radost.
DOTAZ: Kolik zaměstnanců máte na starosti? Jak je náročné to zvládnout všechno koordinovat?
ODPOVĚĎ:Na odděleních pečovatelského a sociálního úseku mám 85 spolupracovníků. Koordinace jednotlivých úseků je náročná, nicméně naši pracovníci jsou profesionálové, mají srdce na správném místě a věnují se maximálně našim seniorům, což mi mou pozici dost usnadňuje. Všichni jsme jenom lidé, proto občas musíme řešit i problematické situace, které vyvstávají na jednotlivých úsecích.
DOTAZ: Jani, vím, že jste vystudovala veřejnou správu v Neratovicích. Studovala jste pak ještě dál? A je vám vaše střední škola v současném zaměstnání k něčemu dobrá?
ODPOVĚĎ:Ano, vystudovala jsem tuto střední školu, oboru veřejné správy jsem se ještě věnovala i na vyšší odborné škole. Právě díky tomuto oboru jsem se dostala k sociální práci jako takové, kterou jsem vystudovala v Ústí nad Labem a dokončila magisterským studiem v Hradci Králové. Díky veřejné správě mám přehled o činnosti institucí, se kterými pravidelně spolupracuji.
DOTAZ: Jano, co byste vzkázala lidem, kteří pečují doma o své blízké s demencí, kdy je ta správná doba, obrátit se na odborníky ve Vašem zařízení a čím jim můžete pomoci?
ODPOVĚĎ:Péče o seniory s touto chorobou je velice náročná nejen po fyzické, ale i po psychické a emocionální stránce. Proto rodinám, kteří se takto starají o své blízké náleží úcta a obdiv. Sama za sebe mohu doporučit, aby pečující zkontaktovali sociální službu (i náš domov seniorů) co nejdříve. I kdyby jen proto, aby zjistili, jaké jsou možnosti pomoci. Rodinám nabízíme i tzv. odlehčovací služby, které jsou zpravidla na dobu 3 měsíců, během kterých se jim o jejich blízké postaráme a oni mohou načerpat dostatek sil do dalších měsíců.
DOTAZ: Jak pomahame lidem, kteri doma pecuji o sveho blizkeho s Alzheimerovou nemoci?
ODPOVĚĎ:Můžeme jim nabídnout pomoc a podporu prostřednictvím terénní pečovatelské služby. Dále 4x do roka realizujeme tzv. Čaje o páté, jedná se o svépomocné skupiny pečujících osob, kterým poskytujeme bezpečný prostor pro předávání zkušeností, nabízíme praktické rady, sociální poradenství apod.
DOTAZ: Jak jste se do CSM dostala a byla jste někdy přímo jako ošetřovatelka seniorů?
ODPOVĚĎ:V předchozích letech jsem pracovala na Městském úřadu Mělník, kde jsem vyplácela dávky pomoci v hmotné nouzi, následně jsem pracovala jako sociální pracovnice v azylovém domě. Přihlásila jsem se do výběrového řízení na vedoucí terénní pečovatelské služby a v souvislosti s organizačními změnami jsem následně dostala na starost úsek přímé péče. Součástí mé práce je znát problematiku péče o seniory a při různých situacích pomáhat kolegyním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení