VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Piero Šesták: Můj projekt není o penězích, ale o zkušenostech

Mělník – Sympatický mladík s netradičním jménem Piero Šesták zná počítače jako své boty. Proto se rozhodl, že bude své zkušenosti předávat dál a na začátku tohoto roku se pustil do projektu, díky kterému pomáhá nejen uživatelům moderních technologií, ale také svým vrstevníkům.

16.8.2013
SDÍLEJ:

Italské jméno má Piero Šesták po svém kmotrovi, narodil se totiž ve Švýcarsku.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

Člověk, který si rozklikne vaše stránky www.opravme.cz, může nabýt dojmu, že jste jenom další  firma zaměřující se na servis počítačů. V čem jste tedy jiní než ostatní?
Tak předně nejsme klasická firma, které jde  v první řadě o zisk. Je nás deset mladých kluků, které baví zabývat se počítači a pracovat s nimi. Mnozí z nás dokonce na vysoké škole studují obory, které se jich více či méně týkají. Díky projektu Oprav mě chceme své znalosti a vědomosti předávat lidem, kteří počítače každý den používají, ale pouze coby uživatelé.

Promiňte, ale pořád jste mě nepřesvědčil.
Možná pomůže, když se podíváte na náš ceník. Částky, které si účtujeme za hardwarové opravy a softwarové služby jsou až neskutečně nízké v porovnání s konkurencí. Nám opravdu nejde o peníze.

A o co tedy?
O sbírání zkušeností.

Jakých?
Například jak pracovat s lidmi, s našimi klienty, nebo jak správně a rychle vyřešit nečekané či neobvyklé situace. V mém případě pak jde také o zkušenosti s vedením vlastního podniku. Musím koordinovat činnost celého týmu, dělat fakturace a vést účetnictví. Ačkoliv přiznávám, že to poslední nedělám sám.

Nicméně zadarmo to neděláte.
To je pravda. Ale ty částky, které si vyděláme, jsou opravdu jenom takový drobný přivýdělek ke studiu.

Povězte mi, proč jste se do toho vlastně pustil?
Protože mě pracovat s počítači baví. A protože jsem minulý rok sehnal pouze brigádu za minimální mzdu, navíc jsem většinu vydělaných peněz projezdil na dopravě. Tak jsem se letos rozhodl, že si zkusím něco málo vydělat s pomocí svého koníčka.

Říkáte, že je vás deset. To je poměrně vysoké číslo.
Ano. Začínali jsme ve dvou, ale postupně se k nám přidávali naši kamarádi a spolužáci. V tuto chvíli jsme i díky tomu schopní nabídnout naše služby ve velké části Středočeského kraje a v Praze, ale nejen tam. Rád bych také řekl, že pokud by se k nám chtěl někdo šikovný přidat, jenom to uvítáme. Klidně to může být třeba středoškolák se zaměřením na nějaký technický obor, hlavní je, aby měl chuť k práci a nedělalo mu potíže stále se učit nové věci a tím se zdokonalovat.

Vy se také učíte?
Rozhodně. Zrovna nedávno jsme například začali provádět instalace kamerových systémů, protože jeden z našich klientů měl o tuto službu zájem a nechtěl si na to najímat další firmu. Takže nám ani nezbylo, než se o nich něco naučit a zajistit dodavatele jednotlivých komponent. Nikdo z nás nechce usnout na vavřínech, moc dobře víme, že neustálé doplňování znalostí je důležité.

Existuje ještě něco dalšího, čím se odlišujete od konkurence?
Určitě, například poradenství po telefonu nebo po e-mailu poskytujeme ve většině případů zcela zdarma. Pokud chce třeba někdo radu, jaký počítač je pro něj ideální, vyhledáme mu na trhu ten nejlepší možný. A také máme pravidlo, že pokud děláme servis a není potřeba dokupovat komponenty, musí být oprava dokončená do tří dnů, jinak je pro klienta zdarma. Některé věci jsme navíc schopní udělat na počkání.

To je všechno hezké, ale pořád to ve mně vyvolává dojem, že služby, které poskytujete, umí kdekdo. Snad každý má nějakého kamaráda, který mu s výpočetní technikou poradí, pokud je to nutné…
Ano, i tyto názory jsem ze začátku často slýchal. My však lidem zaručujeme jistou úroveň, navíc dostanou i fakturu a servisní protokol, aby věděli, co se s jejich počítačem dělo. A samozřejmě poskytujeme na svou práci záruku.

Řekněte mi, zažili jste už nějakou opravdu nezvyklou situaci, která vám s odstupem času vyvolává úsměv na rtech?
Těch bylo už několik, občas se nestačím divit, co všechno se může stát. Ale abych byl konkrétní, pobavila mě třeba příhoda s jedním pánem z Běloruska, který si nás zavolal k opravě svého počítače. Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že celý systém Windows je v ruštině, navíc ještě v azbuce, takže pán nám musel všechno překládat. Tím se původně několikaminutová práce protáhla na několik hodin. Pán totiž neznal ty odborné výrazy, takže jsme se u všeho dlouze dohadovali.

VIZITKA
Piero Šesták je jednadvacetiletý student ČVUT, oboru softwarové systémy. Narodil se českým rodičům ve Švýcarsku, kde však žil pouze do svých zhruba dvou let. Zbytek života prožil v České republice, odkud se mu rozhodně utíkat nechce. Má mladšího bratra, bydlí v Mělníku.

Autor: Barbora Tesnerová

16.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z parku zmizí fontána

Fotbalisté Poděbrad vyhráli po dlouhé době na svém stadionu, porazili tým Kly 3:0.
30

Tři facky. Okresním týmům druhé kolo hrubě nevyšlo

Květinové záhony se do Mostní zase vrátí

Kralupy – Smutný pohled je v létě na travnaté plochy podél hlavního tahu městem, který na jaře poprvé v historii města lemovaly květinové záhony. „Je naděje, že se do Mostní ulice v příštím roce zase vrátí?“ ptají se řidiči i chodci, mezi které patří i Kateřina Poláchová. Na tulipánovou záplavu vedle silnice vzpomíná s potěšením.

Na Tanci za sluncem nechyběla trumpeta ani pozoun!

Kralupy nad Vltavou - Téměř tisícovku tančících návštěvníků zaznamenali během odpoledne, večera i noci pořadatelé místního sobotního festivalu elektronické hudby v kralupském Lobečku. Na hned pěti pódiích vystoupila mezi sobotním polednem až půlnocí téměř padesátka místních i přespolních pouštěčů, a to hned včetně několika velmi známých DJ.

KRÁTCE: Děti se loučí s prázdninami

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení