VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stop. Nová funkce umožní rychlejší zastavení vlaků

Sadská - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) doplní dispečerské terminály o funkci, která umožní dálkové zastavení vlaku i na tratích s digitálním radiovým systémem. Dosud se na těchto typech tratí v krizových situacích muselo volat strojvedoucímu a upozorňovat ho na nebezpečí. Nově bude moci vlak zastavit přímo výpravčí, čímž se ušetří cenné vteřiny, které často rozhodují o lidských životech. Novinku ve středu SŽDC představila na nádraží v Sadské na Nymbursku. Vlak při zkoušce zařízení sám zastavil po stisknutí příslušného políčka na dotykové obrazovce.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Novináři se mohli 22. března v Sadské seznámit s detaily projektu na dálkové zastavení vlaku, který dokončila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve spolupráci se společností TTC Marconi. Foto: ČTK

Funkce "generální stop" se v Česku zatím používala jen na tratích s analogovým systémem. V případě nenadálých překážek, jako je třeba spadlý strom v kolejišti, umožňovala výpravčímu nebo dispečerovi zastavit všechny vlaky v dosahu základnové radiostanice. Díky tomu se v minulosti podařilo zachránit mnoho lidských životů a zabránit obrovským materiálním škodám. Proto SŽDC hledala způsob, jak tuto funkci zapojit také do novějšího digitálního radiového systému GSM-R.

Čtěte také: Za smrt pacienta a falšování padly podmínky

"Základ systému GSM-R umí pouze nouzové hlasové volání, nic víc," řekl systémový specialista SŽDC Ondřej Borovský. Komunikační systém GSM-R je přenosovým základem pro evropský systém řízení železnic ETCS, který má předávat informace a pokyny strojvedoucímu a v případě potřeby převzít kontrolu nad vlakem. Jeho zavádění je ale v počátcích. Překlenout dobu do jeho úplného zavedení by měla právě speciální funkce "GSM-R stop". Podle výkonného ředitele zhotovitelské společnosti TTC Marconi Richarda Hartmanna bylo nutné ve velmi krátké době integrovat množství nesourodých technologií na trase od dispečerského terminálu až po brzdy vlaku.

Podle dřívějšího vyjádření SŽDC způsobují zaostávání ETCS za GSM-R technologické důvody. Zatímco GSM-R je autonomním systémem, který je nezávislý na okolních systémech a je možné jím vybavit i tratě se starším zabezpečovacím systémem, u ETCS tomu tak není. ETCS je třeba přímo navázat na provozovaná zabezpečovací zařízení. Některé starší typy zabezpečovačů je proto nejdříve nutné vyměnit za modernější.

Čtěte také: Vědci v šoku. Polovina druhů motýlů poletuje u Milovic

Autor: ČTK

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z parku zmizí fontána

Fotbalisté Poděbrad vyhráli po dlouhé době na svém stadionu, porazili tým Kly 3:0.
30

Tři facky. Okresním týmům druhé kolo hrubě nevyšlo

Květinové záhony se do Mostní zase vrátí

Kralupy – Smutný pohled je v létě na travnaté plochy podél hlavního tahu městem, který na jaře poprvé v historii města lemovaly květinové záhony. „Je naděje, že se do Mostní ulice v příštím roce zase vrátí?“ ptají se řidiči i chodci, mezi které patří i Kateřina Poláchová. Na tulipánovou záplavu vedle silnice vzpomíná s potěšením.

Na Tanci za sluncem nechyběla trumpeta ani pozoun!

Kralupy nad Vltavou - Téměř tisícovku tančících návštěvníků zaznamenali během odpoledne, večera i noci pořadatelé místního sobotního festivalu elektronické hudby v kralupském Lobečku. Na hned pěti pódiích vystoupila mezi sobotním polednem až půlnocí téměř padesátka místních i přespolních pouštěčů, a to hned včetně několika velmi známých DJ.

KRÁTCE: Děti se loučí s prázdninami

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení