VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovická farní charita slavila čtvrt století, její ředitelka převzala medaili

Neratovice /FOTO, VIDEO/ – Pětadvacet let už ve městě a jeho okolí nabízí své služby Farní charita Neratovice. Čtvrt století fungování této organizace si její zaměstnanci, klienti i příznivci připomněli při charitní pouti.

9.9.2016
SDÍLEJ:

V libišském kostele sv. Jakuba Většího se konala slavnostní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka (uprostřed), přítomni byli také prezident Arcidiecézní charity Praha páter Stanislaw Góra (vlevo) a neratovický farář Peter Kováč.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

U zrodu neratovické charity stála její současná ředitelka Miloslava Machovcová. Právě její jméno bylo při oslavě často skloňováno a její nezištnou a obětavou práci přijel ocenit sám český kardinál Dominik Duka.

„Největším bohatstvím církve jsou lidé, jako je Miloslava Machovcová a její spolupracovníci. Opravdové srdce se totiž pozná právě ve chvíli, kdy dokážeme podat ruku, vzbudit úsměv na tváři a přidat ruce k dílu pro ty, kteří jsou nejslabší," vysvětlil kardinál a popřál ředitelce neratovické charity dostatek kreativního myšlení, odvahy a síly do dalších let.

Ocenění a řády

Jako poděkování za její dlouholetou práci jí pak předal medaili, kterou si Miloslava Machovcová bude moci vystavit spolu s v minulosti získanými oceněními. Těmi jsou například cena Zdravotní sestra roku, Cena Charity ČR, která se uděluje za nelehkou a obětavou práci, nebo Řád Elišky Přemyslovny za vynikající občanské zásluhy v oblasti pracovních výsledků a charitativní činnosti.

Pouze slova chvály měl pro ředitelku Farní charity Neratovice také páter Stanislaw Góra, prezident Arcidiecézní charity Praha, pod kterou neratovická charita spadá. „Náš pan ředitel vždycky říká, že ty jsi taková naše vlajková loď. Jsem nesmírně vděčný, že jsi před těmi pětadvaceti lety otevřela své oči, uši i srdce potřebným. Až jednou přijdeš do nebe, to ti bude tak 110 let, budou tam stát zástupy a budou ti tleskat," předpovídal.

Významná organizace

Farní charita Neratovice vznikla 1. září 1991 a za čtvrt století své existence se proměnila ve významnou organizaci. „Začínali jsme s pěti zdravotními sestřičkami, dnes máme 108 zaměstnanců a jsme rozšíření po velké části středních Čech," připomněla Miloslava Machovcová, pod jejímž vedením se neratovická charita soustředí především, ale nikoli pouze na poskytování domácí péče. „Poskytujeme služby domácí zdravotní péče, domácí hospicové péče, která je v poslední době hodně rozšířená, sociální terénní pečovatelské služby, sociálně aktivizační služby, terénní odlehčovací služby a osobní asistenci. Máme také dva denní stacionáře, v Odoleně Vodě a v Obříství, a dům s pečovatelskou službou sv. Jakuba v Libiši. Ten funguje od roku 2004 a momentálně v něm žije devatenáct klientů," vyjmenovala s tím, že organizace působí nejen v okrese Mělník, ale také v okresech Praha – východ, Praha – západ, Kladno a dokonce i v části hlavního města.

Neratovická charita se každý rok zapojuje do Tříkrálové sbírky, v posledních dvou letech se výtěžek pohybuje nad hranicí jednoho sta tisíc korun. Peníze ze sbírky následně investuje do nákupu kompenzačních pomůcek pro své klienty.

V letech 2002 a 2013, kdy Mělnicko zasáhla povodeň, se pracovníci Farní charity Neratovice významně podíleli na pomoci potřebným v postižených lokalitách.

Autor: Barbora Tesnerová

9.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z parku zmizí fontána

Fotbalisté Poděbrad vyhráli po dlouhé době na svém stadionu, porazili tým Kly 3:0.
30

Tři facky. Okresním týmům druhé kolo hrubě nevyšlo

Květinové záhony se do Mostní zase vrátí

Kralupy – Smutný pohled je v létě na travnaté plochy podél hlavního tahu městem, který na jaře poprvé v historii města lemovaly květinové záhony. „Je naděje, že se do Mostní ulice v příštím roce zase vrátí?“ ptají se řidiči i chodci, mezi které patří i Kateřina Poláchová. Na tulipánovou záplavu vedle silnice vzpomíná s potěšením.

Na Tanci za sluncem nechyběla trumpeta ani pozoun!

Kralupy nad Vltavou - Téměř tisícovku tančících návštěvníků zaznamenali během odpoledne, večera i noci pořadatelé místního sobotního festivalu elektronické hudby v kralupském Lobečku. Na hned pěti pódiích vystoupila mezi sobotním polednem až půlnocí téměř padesátka místních i přespolních pouštěčů, a to hned včetně několika velmi známých DJ.

KRÁTCE: Děti se loučí s prázdninami

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení