Neuvěřitelné ponížení museli trpět dělníci z Rumunska a Bulharska, když se dostali do rukou tří vychytralých Ukrajinců. Ti je pod pohrůžkou fyzického násilí v loňském roce nutili pracovat na chřestových polích v Hostíně u Vojkovic. A to za jedinou dávku jídla denně a za pár stovek měsíčně.

Zbídačené dělníky vykořisťovali novodobí otrokáři tím, že jim sebrali pasy. A jejich sliby o platu sedmnácti tisíc a zajištěném ubytování a stravě? Ty se rozplynuly ihned, co zájemci o výdělek překročili hranice naší země.

Otrokáři ve vazbě

Jenže detektivové pro odhalování organizovaného zločinu 16. února novodobé otrokáře zadrželi a obvinili je z trestného činu obchodování s lidmi. Trojici obviněných Ukrajinců, kteří jsou ve věku 24 až 36 let, jsou už nyní ve vazbě. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že na případu pracovali detektivové od května loňského roku. „Jednalo se o dělníky všech věkových kategorií, které díky nízkému vzdělání či negramotnosti trpěli v domovské zemi finanční tísní,“ uvedl Hanták, který vysvětlil, že se tito lidé nechali zlákat na vidinu dobrého výdělku. „Aby mohli vycestovat, ještě víc se zadlužili,“ dodal.

Bylo nám jich líto

Podle oficiálních zdrojů pracovali najatí cizinci na chřestových polích na Mělnicku. Deníku se ale podařilo získat informace, že s největší pravděpodobností se jednalo o pole v Hostíně u Vojkovic. Stejnou domněnku vyslovila také starosta obce Jelena Mrzílková. „Myslím, že to bylo u nás, ale s jistotou to říct nemůžu. Na polích ale pracovalo mnoho cizinců,“ řekla starostka.

Její slova potvrdily také dvě obyvatelky obce. Obě se shodly na tom, že na polích tvrdě pracovali lidé z různých zemí. „Vždycky je ráno naložili do autobusu a odvezli je na pole. Často ale chodili pěšky, protože bydleli jen kousek odtud, ve Vojkovicích,“ řekly tamní obyvatelky a dodaly: „Bylo nám jich líto, protože to pro ně byla strašná lopota. Když byly v létě velká vedra, neměli se ani kam schovat.“

Vojkovický hrádek
Jak dále redaktoři Deníku zjistili, nádeníci obývali zchátralou budovu ve Vojkovicích, která dříve měla sloužit zemědělcům. Tamní obyvatelé tento dům znají pod názvem hrádek. Podle Pavla Hantáka byli dělníci po práci vždycky odvezeni na ubytovnu, kde je ukrajinští muži zamykali a hlídali. „Projevit s čímkoli nesouhlas se nevyplácelo. Dělníkům bylo vyhrožováno fyzickým násilím. Když se někdo z nich pokusil o útěk nebo předčasně opustil zaměstnání, byl bit,“ popsal praktiky zaměstnavatelů Hanták.

Z ukrajinských chlebodárců se vyklubali hamižní tyrani

Trojlístek podnikavců z Ukrajiny, který získaval peníze za nelidskou dřinu dělníků na chřestových polích v Hostíně u Vojkovic, zhatil mnoha lidem naději na lepší život.

Čekala je jen tvrdá práce od půl páté ráno až do večerních hodin s bídnou odměnou, pár stovek za měsíc a jednou denně hromádka vařených brambory, sem tam s fazolemi na přilepšenou.

Detektivové ale všemu udělali přítrž. Ukrajinci, kteří pobývali v Čechách nelegálně, už jsou ve vazbě.
„V rámci realizace tohoto případu jsme provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor,“ uvedl mluvčí Útvaru pro organizování odhalovaného zločinu Pavel Hanták.

Detektivové zajistili nejen počítače, mobilní telefony a peníze, ale také plynovou pistoli. „Zajištěny byly také finanční prostředky na několika bankovních účtech, kam putovaly platby za fakturované práce,“ dodal mluvčí Hanták.

Případ budeme i nadále sledovat.