VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anketa: Zažili jste někdy jako školáci nebo studenti šikanu?

Mělnicko - Redaktoři Deníku se ptali lidí z Mělnicka na to, jestli se někdy setkali se šikanou.

25.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Herbert Heissler, Tuhaň
Na základní škole jsem měl na výběr, buď šikanovat, nebo být šikanován. Měl jsem štěstí, že můj táta byl boxer a něco mě naučil, takže já si vybral, že nebudu šikanovat a neměli šanci mě šikanovat. Hrál jsem si i na jakéhosi rytíře, který chrání šikanované. Bohužel jsem se ale setkal s tím, že ti, kterým jsem pomáhal, o to nestáli nebo mě podrazili, když jsem u nich potřeboval zastání, abych to neodnesl.

Nikol Moskálová, Chorušice
Se šikanou jsem se setkala na základní škole. Měli jsme totiž ve třídě spolužáka, který 
k nám propadl. Bohužel byl docela problémový. Kradl nám svačiny a mlátil ostatní. Po nějaké době se to ale provalilo a dali ho do diagnostického ústavu. Docela se nám tenkrát ulevilo.

Dušan Srba, Mělník
Šikanu jsem nikdy nezažil, ale to, co může být pro jedny hra, může být pro jiné nepříjemná situace. Myslím, že mezi hrou a šikanou je velmi tenká hranice. Každá situace musí být v rámci nějakých mantinelů.

Lenka Mrózová, Neratovice
Ani si nějak nevzpomínám. Za nás to nebyla šikana, ale spíš normální zlobení. Když někdo zrovna někomu nepadl do noty, tak mu ostatní občas nadávali nebo se prali, to je pravda, ale se šikanou, jako se objevuje dnes, jsem se na školách nesetkala. Ale moje děti už se s ní bohužel setkaly. Jedno bylo šikanováno a druhé bohužel společně s dalšími spolužáky šikanovalo. Naštěstí se ale už oboje vyřešilo.

Linda Tichotová, Mělník
Na vlastní kůži jsem sice naštěstí šikanu nezažila, ale projevy mírné verbální šikany spolužáků a spolužaček se kolem mě děly. Nebylo mi tedy vůbec příjemné tomu přihlížet, takže jsem občas dotyčným říkala, aby s tím přestali. Bohužel ovšem ne moc úspěšně.

Michal Wurm, Mělník
Se šikanou jsem se nesetkal na základní ani na střední škole. Samozřejmě jsme se spolužáky občas měli nějaké šarvátky, ale nebylo to rozhodně 
nic, čemu by se dalo říkat šikana.

Petr Pátra, Mělník
Na základní ani na střední škole jsem se nesetkal s projevem jakékoli šikany. V roce 1990 jsem nastoupil na vojenskou vysokou školu v Brně na stavební fakultu. První probuzení, skopnutí z postelí, vyhnání na plac před kolejemi a stupidně ponižující rozcvička pro zábavu starších studentů. Výsledek? Tento první den jsem přerušil studium a nechal v sobě zakořenit odpor ke službě v armádě.

Petr Šťastný, Mělník
Šikanu jsem zažil spíš zprostředkovaně, a v té době v obvyklé míře. Mám tím na mysli, že to, co patřilo k běžnému posílení „image drsňáků", nebyly fyzické útoky a zásadní veřejné ponižování. A pokud se stalo něco zásadního, byly z toho vystrašené všechny strany.

Tomáš Uher, Mšeno
Šikanu jsem nezažil na základní ani na střední škole. 
Na nic jiného, kromě klasických klukovských šarvátek, které se tedy nedají označit jako šikana, si alespoň nevzpomínám.

Jakub Pešek, Mělník
Osobně jsem šikanu nezažil, ale věděl jsem o případech, kde se objevila a musela se řešit. Je to vážný problém, když si chce někdo něco dokazovat na slabších nebo si léčí nepříjemné zážitky z dětství. Myslím, že ten, kdo se stane obětí, by se neměl vzdát a postavit se tomu, říct o tom, požádat o pomoc a zastavit to, dokud není pozdě. A utiskovatelé by se měli vžít do situace, kde by někdo ubližoval jim.

Pavel Vaněk, Mšeno
Šikanu jsem osobně nezažil na základní ani na střední škole. Dnes se za šikanu považuje pomalu cokoli a dost se to s ní podle mě přehání. Ale pokud žáci šikanují učitele, což se nedávno projevilo například v Praze, tak s tím by se něco určitě mělo dělat, mladí lidé dnes ztrácejí úctu ke starším.

Petr Limprecht, Mělník
Šikanu jsem zažil na střední škole, kde to byla jak šikana ve vztahu mezi studenty, tak i ve vztahu mezi studentem a učitelem. Osobně mohu říci, že jsem nikdy nikoho nešikanoval ani neponižoval.

Michal Vejvoda, Nosálov
Je otázka, co je možné považovat za šikanu a co pouze za takové „kamarádské" pošťuchování a škádlení. Vysloveně ostré šikany jsem se ovšem naštěstí nikdy nezúčastnil a nezažil ji ani z jedné strany. Často jsem však na základní škole pozoroval chování vůči jednomu spolužákovi, které bylo podle mého názoru téměř na hraně. Ale musím říci, že jsme se ho bohužel v té době příliš nezastávali.

Tereza Hažmuková, Mělník
Se šikanou v tom pravém slova smyslu jsem se osobně naštěstí nikdy nesetkala. Spíš jsme se se spolužáky různě slovně pošťuchovali, ale to je pravděpodobně naprosto normální pubertální jev, se kterým se setká každý žák nebo student. Ale šikana je samozřejmě mnohem vážnější.

Julie Krauskopfová, Mělník
Se šikanou jsem se setkala několikrát, a to jak na základní, tak i na střední škole. Bohužel je asi nedílnou součástí vzdělávacího systému, jen pak záleží, jak s ní pedagogové dokážou pracovat.

Lenka Ducháčková, Mělník
Se šikanou jsem se setkala jako hodně malá holka. Nakonec jsem si to ale sama vyřídila a ty holky se mě pak i bály. Jinak jsem zažila, co to znamená, když někdo šikanuje vaše dítě, což bylo opravdu otřesné. Ničeho jsme si doma nevšimli a trvalo to docela dlouho, než se dcera svěřila. Dokonce jsme ji nechali přeřadit do jiné třídy, kde už bylo vše v pořádku. Byla to hodně nepříjemná zkušenost.

Tereza Mráčková, Mšeno
Šikanu jsem jako školák ani jako student nezažila. Nejtěžší pro mě bylo, když jsme se přestěhovali a musela jsem nastoupit do jiné třídy. Nějaké narážky, nadávky tam byly, ale přímo šikana ne. Po čase to ustalo. Pak se spíš člověk dozvídal, kdo ho kde pomlouvá za jeho zády.

Michaela Doubravová, Sedlec
Šikanu jsem nikdy nezažila, ale byla jsem svědkem toho, když spolužáci šikanovali spolužačku. Nikdy to ale nebylo tak, aby jí někdo ublížil, spíš ji schovávali věci a dělali různé naschvály.

Autor: Redakce

25.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
15

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Akce se zatím obešla bez problémů

Rallye Hořovice.

Rallye Hořovice už žhaví motory

OBRAZEM: V Nelahozevsi zahajovali zámeckou sezonu

Na zámku v Nelahozevsi zahajovali zámeckou sezonu. Průvodci oblečeni v dobových kostýmech seznamovali děti s historií samotného zámku i se životem mladých šlechticů. Malí návštěvníci měli jedinečnou možnost vyzkoušet, jak se žilo ve středověku. Před samotnou prohlídkou si totiž mohli obléknout šaty malých princezen a princů. Na nádvoří je pak čekala hra, kde museli zachránit princeznu Polyxenu z Lobkowicz ze spáru strašlivého draka.

OBRAZEM: Galerie Středočeského kraje zahájila novou výstavní sezonu

Galerie Středočeského kraje slavnostně zahájila novou výstavní sezonu. V rámci slavnostního zahájení se uskutečnila vernisáž výstav Josefa Hnízdila Odložený případ a Bohu k slávě, městu ku prospěchu, jež je věnována 350. výročí položení základního kamene jezuitské koleje. 

Potravinou roku jsou uzeniny, pečivo i víno

Jubilejní desátý ročník soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje zná své vítěze. Slavnostní vyhlášení se konalo v sobotu na Výstavišti v Lysé nad Labem.

Mělník čeká další dopravní kolaps

Mělník – Mělník opět čeká složité dopravní léto. Teplé dny si řidiči užijí v kolonách na semaforech. Důvodem je zahájení stavebních prací na opravě takzvaného nového mostu přes Labe na silnici první třídy číslo 16.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies