Patnáctiletý Jakub S. z Kostelce nad Labem je milovníkem aut a spolu se svým otcem se často pouští do drobných i větších oprav rodinné škodovky. Stále ale nemá jasno v tom, jestli se právě tomuto oboru chce věnovat i nadále a stát se automechanikem, nebo zda si raději vybere výpočetní techniku.

„Počítače mě baví a faktem je, že v dnešním moderním světě jde o neustále se rozvíjející a rostoucí obor. Navíc je to dobře placená, čistá práce," poukázal na skutečnost, že opravovat automobily bývá náročné – fyzicky i časově. „Jenomže sedět další čtyři roky v lavici a šprtat se nějaké teoretické věci, do toho se mi zrovna moc nechce," dodal Jakub, před kterým nyní leží rozhodování, jež pravděpodobně ovlivní celý jeho život.

Čas má do poloviny března, kdy musí být odeslány přihlášky na střední školy. Anebo může podat jednu přihlášku na automechanika a druhou na „ajťáka" – a konečné rozhodnutí tak ještě o pár týdnů odložit.

Vzdálenost od domova

Roli přitom možná bude hrát i dojezdová vzdálenost od domova, zatímco automechanikem by se učil v Neratovicích, výpočetní techniku má vyhlédnutou na Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).

Na té by Jakub určitě nebyl jediným studentem z Mělnicka, ředitel Martin Vodička totiž potvrdil, že školu v hlavním městě si vybírá poměrně velké množství žáků z tohoto regionu.

„Máme studenty z celého Česka, nejvíce z Prahy a Středočeského kraje. Mezi silné regiony patří například Mělnicko," uvedl s tím, že absolventi se nemusí obávat, že by skončili na úřadu práce. „Nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. Práci nalezli prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidováni na úřadu práce," připomněl ředitel školy a doplnil, že mnozí pokračují ve studiu výpočetní techniky na vysokých školách.

Jakuba a jeho vrstevníky tak čeká nelehký úkol, musí rozhodnout o své budoucnosti. Jednu velkou výhodu ale letošní deváťáci přece jen mají, na rozdíl od svých mladších kolegů nebudou muset absolvovat jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Ty chce ministerstvo školství zavést od příštího roku.