VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herci z Luno plánují vyprodat sál, pomoci jim má Babička

Tišice – V pátek čeká herce z tišické divadelní společnosti Luno premiéra novéhry Babička. V sále chrástecké restaurace Na Hřišti tak ožije nejznámější postava spisovatelky Boženy Němcové.

22.4.2014
SDÍLEJ:

Členové divadelní společnosti Luno tráví v těchto dnech většinu svého volného času v chrástecké restauraci Na hřišti, kde stavějí scénu a v kostýmech zkoušejí jednotlivé obrazy.Foto: Archiv DS Luno

Titulní roli si střihne Naďa Černá, v civilním životě učitelka ve školce, která je jednou z hlavních hybných sil  spolku. Nejen že pokaždé sama vystupuje před diváky, ale také píše scénáře.

Zdaleka však není jediná, kdo se vedle učení textů a hraní musí podílet i na dalších činnostech souvisejících s přípravou představení. „Všechno si děláme sami. Každý v souboru má nějakou oblast, ve které je dobrý. Jsme různorodá směsice lidí, každý umí něco jiného, to je naše štěstí," říká Naďa Černá.

Mezi členy spolku patří i její šéfová, ředitelka tišické školky Ludmila Nováková, která je zároveň i ředitelkou Luno. Ostatně právě po ní byla společnost při svém vzniku před čtyřmi lety nazvaná. „Lu jako Ludmila a No jako Nováková, proto Luno," vysvětluje Naďa Černá a dodává, že nápad založit divadelní spolek byl spontánní. „Většina z členů souboru je zároveň členy redakční rady Tišických rozhledů. Na společném předvánočním posezení před čtyřmi lety jsme byli plni elánu a odvážných nápadů a právě Lída tam tehdy řekla, že ve vesnici chybí divadlo a že by se s tím mělo něco udělat," vrací se k začátkům Luno Naďa Černá.

Slovo dalo slovo a výzva byla přijata. Netrvalo dlouho a Luno se začalo scházet v prostorách školky, aby nacvičilo své první představení. Tehdy si zvolili Mrazíka. „Hráli jsme ho v červnu ve vyhřátém sále. Měli jsme na sobě kožichy, teklo z nás proudem a tvrdili jsme, jaká je nám zima," vzpomíná učitelka na první premiéru v krátké historii divadelní společnosti.

Ve druhém roce fungování si Luno vybralo Hrátky s čertem. Potřetí herečtí nadšenci přitlačili na pilu a pustili se do klasiky. „Měli jsme pocit, že pohádky jsou na nás málo, a tak jsme se nepustili do ničeho menšího než do Prodané nevěsty. Udělali jsme ji jako hru se zpěvy, árie jsme zpívali naživo," popisuje Naďa Černá. „Hráli jsme ji tehdy dvakrát v premiéře a derniéře, a pak ještě jednou v srpnu na Den obce."

Také představení Babička uvidí zájemci vícekrát. Příští týden od pátku do neděle vystoupí Luno v sále Na Hřišti a je pravděpodobné, že si vystoupení zopakuje i při příležitosti oslav Dne obce.

Čtrnáct amatérských herců a několik dalších členů souboru tak bude mít o něco kratší divadelní prázdniny než obvykle. Od května do září se totiž Luno neschází, přípravy na nové představení začínají většinou až v říjnu.

„Každý rok uvádíme pouze jednu hru a když ji odehrajeme, dáváme si pauzu od herectví i sami od sebe. Kdybychom zkoušeli pořád dál, stala by se ze zábavy povinnost, a to nechceme dopustit," říká Naďa Černá s tím, že práce v Luno je časově poměrně náročná. Jinak spolu ale členové souboru vycházejí dobře, ačkoli patří do různých věkových kategorií. „Máme tam dvě děti, několik mladších členů i lidi středního věku. Jsme dobrá parta, všichni se  bavíme se všemi," dodává.

Přestože se všechno zdá takřka dokonalé, z jedné věci má učitelka a scénáristka  obavy – z nemocí. Pokud by totiž některý z herců na poslední chvíli vypadl, nastal by velký problém, jak a kým ho nahradit. „To by byl průšvih, s tím bychom si asi neporadili," přiznává Naďa Černá. „Už teď máme jednu kolegyni se zlomenou nohou. Ale bude hrát, odpajdá to. Prostě musí," nepřipouští si případné komplikace. Naopak očekává, že hlediště bude zaplněné. „Upřímně říkám, že čekáme úspěch a vyprodaný sál. Ostatně zatím se nám to pokaždé podařilo," říká žena, jejímž přáním je zahrát jednou Staré pověsti české. Ale to je prý hudba budoucnosti.

Autor: Barbora Tesnerová

22.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KSM: Sršni Kutná Hora - TJ Božetice 9:2.

Zápas v Kralupech ukončilo ošklivé zranění. Obránce Božetic řízla brusle do krku

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Muzeum přiblíží historii a staré ovocné stromy

Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

KRÁTCE: Oprava si vyžádá uzavírky

Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Vysoká opět řádila, jasnou výhru slaví i Dolní Beřkovice

Mělnicko /FOTOGALERIE/ – Další gólové žně! Fotbalový okresní přebor Mělnicka má za sebou kompletní osmé kolo a padlo v něm dohromady jednatřicet branek. Z tohoto pohledu šlo o druhý nejbohatší víkend v podzimní části sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení