VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O bydlení v domově pro seniory se uchází tři sta lidí

Neratovice –  Změní se neratovický Dům Kněžny Emmy, kde žijí senioři, v soukromé zařízení? Zatím jde jen o myšlenku, kterou se místní zastupitelé zabývali na posledním zasedání.

29.1.2013
SDÍLEJ:

Ředitelka Domu Kněžny Emmy Jaroslava Vítová s jednou z klientek.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

Možnou proměnu z příspěvkové organizace na soukromou ředitelka Domu Kněžny Emmy Jaroslava Vítová odmítá komentovat. „Pokud se zřizovatel, kterým je město, rozhodne změnit typ organizace, je to jeho věc, jeho volba a jeho plné právo," krčí rameny.

Jak je vlastně financován provoz Domu Kněžny Emmy?
Ze tří stran, tedy z plateb našich klientů, ze státních dotací a z příspěvku města. A pak jsou tu ještě sponzorské dary, ale ty se snad ani nedají počítat.

Jak vycházíte s penězi, které máte k dispozici?
V poslední době je to horší. Politika státu je taková, že dotace stlačuje stále níž a níž. Když pak žádáme o grant a dostaneme méně prostředků, než jsme předpokládali, jsme rázem v červených číslech. Vzniklý schodek pak musí uhradit město, kterému se to ovšem moc nelíbí.

Jako na posledním zasedání zastupitelů, kde kontrolní výbor kritizoval zvyšující se náklady na provoz?
Ano. Chtějí, abychom vzniklý deficit uhradili z našeho rezervního fondu. Ten je ale přece určený na něco zcela jiného.

Napadá vás, jak se z toho bludného kruhu vymotat?
Bylo by potřeba vyřešit to systémově. Třeba jako v Německu nebo v Rakousku, kde má uživatel služby povinnost přiznat svůj majetek a z toho majetku se potom poskytovaná služba hradí. Na první pohled to možná zní trochu krutě, ale zároveň je to logické. Člověk chce užívat určitou, v jistém slova smyslu luxusní službu, na kterou ovšem nemá peníze, a stát tak na něj musí doplácet. Ten člověk ale vlastní majetek, který díky umístění v domově nepotřebuje. Tak proč toho nevyužít?

Kolik je v Domě Kněžny Emmy klientů?
Současný stav je 87 klientů, ale ten se samozřejmě občas mění. Nicméně mohu říct, že většinu roku jsme maximálně obsazeni.

Jak dlouhá je čekací lhůta na přijetí?
To se takto vůbec nedá určit. Máme evidováno kolem tří set žádostí, nejde však o žádný pořadník, ale o jmenný seznam. Když se uvolní nějaké lůžko, nastoupí sociální pracovnice a velice pečlivě posuzují, komu z žadatelů ho nabídneme. Předchází tomu dlouhá a detailní práce. Každý zájemce o umístění totiž přichází opakovaně do styku s našimi pracovnicemi, které mu vysvětlují, na co má právo, co musí udělat, jak postupovat. Zároveň my poznáváme jeho, děláme si o něm obrázek, o jeho vlastnostech, silných i slabých stránkách, zdravotním stavu a potřebách. Díky tomu pak můžeme lépe posoudit a určit, komu uvolněné místo nabídneme, aby nedocházelo k problémům. Zejména pokud má klient přijít do dvoulůžkového bytu, kde už někdo bydlí. Navíc pro něj samotného pak není přechod k nám tolik stresující, když už si předtím s našimi sociálními pracovnicemi vytvořil určitý vztah. Razím teorii, že je lepší si počkat a řádně všechno prověřit, než udělat chybu a řešit to zpětně.

Rozhodující tedy není doba, po kterou je u vás evidován, ani jeho zdravotní stav, ale sociální potřebnost?
Přesně tak. Ideální samozřejmě je, aby k nám nový klient přišel v době, kdy je ještě relativně schopný se o sebe postarat a chce sem jít. S lidmi, kteří čekají do poslední chvíle, kdy už prostě nemůžou, se pracuje hůř. Je to horší jak pro klienta, tak samozřejmě i pro náš personál.

Kolik lidí vlastně zajišťuje chod Domu Kněžny Emmy?
Máme celkem 44 pracovníků, ale v přímé péči, v ošetřovatelském úseku je to dejme tomu do dvaceti pracovníků.

Zaměstnáváte i nějaké pečovatele-muže?
Máme tu jednoho, kterého jsme si tak trochu vychovali. Nastoupil k nám na praxi v rámci studia a později se zajímal o brigády. Už několik let s ním máme dohodu, že pokud je potřeba, například v době dovolených nebo nemocí, tak přijde a vypomůže. A musím říct, že je všemi vnímán velice dobře.

Jak řešíte , když se zhorší psychický stav některého z klientů, například kvůli nástupu Alzheimerovy choroby?
Pokud se náš klient dožije nějakého typu demence, tak mu samozřejmě garantujeme, že se o něj postaráme. Ačkoli ve vymezení cílové skupiny nemáme řečeno, že lidi s touto diagnózou přijímáme. Je to otevřený problém, protože počet lidí s demencí narůstá. Klienti si mezi sebou pomáhají, doprovázejí se a funguje to velmi dobře, nicméně to začíná přesahovat určitou mez. Uvažuji, jestli bychom se neměli zaměřit na skupinu těchto lidí, abychom jim mohli dát tu nejlepší možnou péči. Měli bychom zapřemýšlet, zda nepožádáme o registraci této speciální služby, tedy péče o lidi s demencí.

Jak vlastně tráví klienti svůj čas?
Máme širokou nabídku aktivit, každý si díky individuálnímu přístupu, který uplatňujeme, může najít to své. Nabízíme třeba pohybové aktivity, cvičení, plavání. Nebo různé druhy terapií – aromaterapie, terapii pomocí vizuálních podnětů, bazální stimulaci. Máme tu i ruční práce v dílnách, ty jsou velmi oblíbené. A pořádáme také nejrůznější společenské akce, třeba teď naposledy to byl ples Domu Kněžny Emmy. Konal se v minulém týdnu a byl to už jedenáctý ročník.

Vizitka
V Domě Kněžny Emmy pracuje Jaroslava Vítová  od chvíle, kdy vznikl, tedy od roku 2001. Na pozici ředitelky domova pro seniory pak působí třetí rok. Ve volném čase jezdí na kole, ráda cestuje a poznává nová místa. Je vášnivou kuchařkou, doma vaří na originálních kachlových kamnech. Miluje květiny, kvůli několika obřím exotickým rostlinám museli v domě dokonce probourat strop. Je dvojnásobnou babičkou.

Autor: Barbora Tesnerová

29.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Na zahradní slavnosti v lužecké mateřské škole se naposledy rozloučili s předškoláky.
17

OBRAZEM: Při zahradní slavnosti se loučili s předškoláky

Park Na Podolí bude mít víc mostků a cyklostezku

Mělník – Zelenou promenádu v parku Na Podolí čeká zásadní proměna. Předložený koncept rozvoje této lokality vznikl na základě představ města, jeho vedení, odborných komisí a odborů, ale také široké veřejnosti. Ta se výrazně zapojila do rozsáhlého průzkumu mezi dnešními návštěvníky lokality a pamětníky.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Linka důvěry je na konci školy vytížená víc než jindy

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Na linku důvěry a Centrum psychoterapie Mladá Boleslav se na konci školního roku obrací především rodiče, kteří chtějí poradit, jak potrestat dítě za špatné školní výsledky. Rodiče často zapomínají na mnohem důležitější věci a prospěch staví na první místo. To je ale chyba. Jak se správně zachovat a jak s dítětem případné špatné známky řešit, nám poradila zakladatelka centra a psychoterapeutka Renata Nekolová.

Kroužky nejsou jen pro děti, říkají senioři v Kralupech

Kralupy nad Vltavou – Důchodci, kteří mají zájem o kurzy počítačů, sport, nebo ruční práce mají možnost navštěvovat v Kralupech několik takových. Organizace sociální služby města společně s různými lektory připravují lekce v areálu domovů s pečovatelskou službou. Nábor nových účastníků bude na začátku září.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies