VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Poukar: Dominantou muzea by měla být posmrtná maska Jana Palacha

Všetaty - Opuštěný rodný dům Jana Palacha má naději, že se brzy změní v jeho muzeum.

16.1.2014
SDÍLEJ:

Jihlavský rodák Jan Poukar se o osud Jana Palacha začal zajímat už před letyFoto: Archiv JP

Odkoupit rodný dům Jana Palacha ve Všetatech, zrekonstruovat jej a vytvořit v něm muzeum, které bude na jeho čin odkazovat. To byl důvod, proč jihlavský rodák Jan Poukar před třemi lety založil občanské sdružení Národ pohasl. „Projekt má za cíl poukázat na osobnost Jana Palacha, obhájit jeho krajní čin, ukázat na absolutní čistotu a vlastenectví tohoto studenta a hlavně na to, jaká jsme nyní společnost," říká Jan Poukar, podle něhož má stát zájem, aby muzeum ve Všetatech vzniklo. Na sklonku loňského roku poslanci na záměr vyčlenili šest milionů korun.

Peníze tedy jsou, jak nyní budete v realizaci záměru pokračovat?
Financování bude mít na starosti ministerstvo kultury, které by nejprve mělo vytvořit podmínky pro administrativu. Pak bude následovat jednání se současným majitelem domu, jehož rodině Palachovi dům prodali, o odkoupení nemovitosti.

Před časem jste se zmínil, že by měl dům stát zhruba dva a půl milionu korun.
Ve chvíli, kdy jsem hovořil o ceně, netušil jsem, že by to šlo ze státních peněz. Počítal jsem tehdy ještě se soukromým sektorem. Takže částka, za kterou stát dům koupí, může být nižší nebo naopak vyšší. Vzhledem k tomu, že jde právě o státní peníze, musí být vypracován posudek, který nemovitost ohodnotí.

Jsou známé nějaké termíny, kdy by mělo k odkoupení domu dojít?
Termíny nejsou. Jednání se zřejmě o něco protáhne, protože dům má v současné době dva vlastníky, kteří se mezi sebou musejí nejprve vypořádat.

Před týdnem jste se sešli přímo v Palachově domě, kdo tam všechno byl?
Setkali jsme se tam se zástupci všech institucí, které se do záměru rozhodly nějakým způsobem vstoupit. Přijeli zástupci Národního muzea, budoucí ministr kultury Daniel Herman, historik Petr Blažek, úředníci z ministerstva kultury a nechyběl ani bratr Jana Palacha Jiří.

A už je jasné, kdy by se mělo muzeum ve Všetatech otevřít veřejnosti?
Všichni by to nejraději realizovali během letošního roku, ale s tím jsem nesouhlasil. Přál bych si kvalitní muzeum, a to se během jediného roku podle mě zrealizovat nedá. Otevření bych viděl na leden 2016.

Jak by mělo podle vás muzeum vypadat?
Představu mám, ale teď nastala taková zvláštní situace. Všechny instituce totiž už dříve žádaly o pomoc, ale nikdo s námi příliš nejednal. A nyní, když se naskytly peníze, se najednou začali objevovat lidé, kteří to chtějí dělat podle sebe.

Takže máte trochu strach, aby se to nezvrtlo v něco, co nechcete…
I tak by se to dalo říci. Mám své vize, ale nyní je otázkou, zda budu mít sílu je mezi všemi těmi organizacemi protlačit. Abych řekl pravdu, tak jsem z postoje institucí trochu zklamán, ale stále věřím, že se budou snažit spolupracovat a přistupovat k nám jako k těm, kteří s projektem přišli.

Odhalte tedy trochu svou vizi. A jaké exponáty by mohly být v muzeu k vidění?
Exponátů mnoho není. Jiří Palach si je nedávno stáhl z Národního muzea, protože nebyl spokojen s jejich prezentací. Máme od něho přislíbený nábytek, který v domě dříve měli. Osobně bych to postavil na vytvoření světa té doby, v němž bych si jako dominantu představoval posmrtnou masku Jana Palacha. U domu bych rád viděl i přístavek modernějšího rázu.

Už jste oslovili architekty, kteří by přestavbu zpracovali?
Měli jsme jednání s přední českou architektkou Evou Jiřičnou. Ráda by nám pomohla. Každou chvíli se na nás obracejí lidé, kteří nám zadarmo nabízejí své služby, třeba projektantské práce. Ale vzniká zde další paradoxní situace.

Co máte na mysli?
Problém je v tom, že protože jde o státní peníze, bude muset být vypsáno výběrové řízení. A v něm třeba vůbec nebude upřednostněn ten, kdo by práci odvedl zadarmo, protože se může zdát, že to odbude. Mám proto trochu strach, aby se těch šest milionů nerozházelo a nevzniklo něco jalového. To všechno ale ukáže až čas.

Zeptám se ještě na náramky s logem projektu, s nimiž svůj záměr podporujete.
Na náramcích jsme vydělali přes sto tisíc korun, nicméně něco nás stála propagace projektu, jezdili jsme po festivalech se stánkem. Ale nyní, jak se situace kolem Palachova domu pohnula, tak se zvedl také zájem o náramky. Přemýšlel jsem, že pokud by nás státní instituce opravdu chtěly z projektu vyřadit, tak bychom peníze darovali všetatské Společnosti Jana Palacha, která se stará o jeho hrob a pořádá vzpomínková setkání.

Jan Poukar pochází z Jihlavy, ale nyní žije a pracuje v Praze. Zaujal ho životní příběh Jana Palacha a napadlo ho v jeho rodném domě ve Všetatech zřídit muzeum. Na podporu projektu založil občanské sdružení Národ pohasl.

Autor: Jiří Říha

16.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olivia Prokopová se svojí vzácnou trofení

Středočeským sportovcem roku je Prokopová, Barák je Hvězdou Deníku

Ilustrační foto
5

Klíšťata se probudila. Je nejvyšší čas na očkování

AKTUALIZOVÁNO

Mají autobusáci důvod ke stávce? Rozhodnou se sami

Střední Čechy – Dostaneme se za týden do svého cíle? Tuhle otázku si nyní kladnou lidé dojíždějící veřejnou dopravou do škol, do zaměstnání – či třeba k lékaři. Na protest proti nízkým mzdám řidičů autobusů vyhlásilo předsednictvo Odborového svazu dopravy celostátní stávku. Den D? Čtvrtek 6. dubna. Hodina H? 0:00–24.00. Po celý den; od půlnoci do půlnoci.

KRÁTCE: Voříškiáda i charitativní sbítrka

Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.

Konec sezony, nebo velké finále? Hokejisté rozseknou kvalifikaci

Mělník – Prodlouží si sezonu ještě o dva zápasy? Nebo už se i v Mělníku odeberou na hokejovou dovolenou? Odpověď může dát středeční závěrečné utkání Junioru v kvalifikační skupině o druhou ligu. Počty před domácí odvetou s Dvorem Královým (začátek v 18.30) nejsou žádnou vysokou matematikou: výhra za tři body = finále; výhra v prodloužení či nájezdech = čekání na výsledek závěrečného duelu skupiny; jakákoli porážka = pokračování pro východočeského soka.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies