VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kralupy mají před velkou vodou chránit bariéry za 200 milionů

Kralupy - Anonym kritizoval kralupskou radnici 
za to, že nedělá nic pro ochranu města před povodněmi. Projekt na opatření proti vodě je přitom téměř hotový.

2.11.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek. Foto: Ondřej Zuntych

„Naši páni radní nemají zájem požádat o dotaci na to, aby se alespoň částečně zabránilo rozlévání vody do sídlišť ve městě," napsal ve své kritice anonym z Kralup nad Vltavou, který se obrátil na redakci Mělnického deníku.

„Při červnových povodních nás vedení města vyhánělo prostřednictvím strážníků 
v noci z bytů, a dnes je nezajímá, jak město před vodou uchránit," hodnotil přístup radnice čtenář, který skrývá své jméno. Kašle opravdu vedení města na preventivní opatření, které by při případných dalších povodních odvrátilo škody, jež se letos blížily k sedmdesáti milionům?

Podle kralupského místostarosty Libora Lesáka je všechno jinak. „Projektovou dokumentaci na protipovodňové ochrany máme zpracovanou, máme dokonce i dohodnuté pozemky a podepsané smlouvy," konstatoval místostarosta a dodal, že v současné době odborníci pracují na doplnění projektu o zamezení průniku spodních vod do města.

Právě při letošních povodních se prý totiž ukázalo, že větším problémem než přelití břehů řeky je voda, která se do města dostává svody léta nepoužívaných dešťových kanalizací.

„Řeka se nám tentokrát přelila jen v jednom místě, kde jsme to vyřešili mobilní hrází. Spodní voda napáchala mnohem větší škody," vysvětlil Libor Lesák.
Radnice proto objednala rozsáhlý georadarový průzkum, který má prověřit staré kanály, jimiž byla voda do Zákolanského potoka svedena například z bývalého lihovaru, mlýna, pivovaru a dalších provozů, které nejsou už mnoho let 
v provozu.

„Obrátíme se poté na vodohospodáře, aby nám poradili, jak situaci vyřešit, jakým způsobem zamezit zpětnému pronikání vody z potoka do města," vysvětlil kralupský místostarosta. Obyvatelé Kralup nad Vltavou by se tak už brzy mohli cítit bezpečněji. Město nemohlo o dotaci požádat dříve kvůli nedořešeným pozemkům, na nichž má část protipovodňového opatření vyrůst. Nyní už je prý vše na dobré cestě. Zbývá podepsat smlouvu na poslední pozemek.

„Ministerstvo zemědělství by mělo údajně v příštím roce pokračovat v dotačním programu na ochranu před povodněmi, takže se budeme snažit dotaci získat. Jde přece jen o projekt za nějakých dvě stě milionů korun," připomněl Libor Lesák. Protipovodňová opatření v Kralupech nad Vltavou by se měla skládat z betonových zdí, sypaného valu a mobilního hrazení.

Autor: Jiří Říha

2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chrám sv. Petra a Pavla

Věž chrámu si turisté pletou se zámkem

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Z Macharovy ulice je staveniště

Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení