VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mělnická věž v ohrožení! Ničí ji výpary

Mělník/ Těžké rozhodování čeká v následujících týdnech a měsících vedení mělnické radnice. Musejí se vypořádat se stavem Pražské brány, kde je dnes známá galerie a čajovna s „kafárnou“. Na častý vysoký počet lidí totiž nebylav době výstavby konstruována.

30.10.2008 3
SDÍLEJ:

V prostorách jedné z dominant Mělníka je už řadu let známá galerie a čajovna s "kafárnou".Foto: Autor: Deník/Viktor Janovský


Věži škodí především kondenzované výpary, které se vytvářejí při dýchání návštěvníků. Pára stoupající z čajů bohužel situaci moc nevylepšuje. Věž není ve vrchní části vytápěná, ani vybavená vhodnou vzduchotechnikou. „Výpary v nevytápěné věži způsobily rosný bod po kondenzaci všech výparů. Je kvůli tomu velmi narušena,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Vedení města, kterému památka patří, má teď dvě možnosti. Buď rozhodnout o tom, že prostory věže nebudou dále pronajímány k provozovaní čajovny a galerie, nebo investovat do rozsáhlé rekonstrukce a instalovat vzduchotechniku a topení do vrchní části věže. „Na opravu a zajištění věže bychom si museli připravit tři až čtyři miliony korun,“ podotkl Kovářík.

Jisté je to, že město chce památku zachránit v dobrém stavu a nedovolit její další poškozování. Pokud by ovšem nedošlo k žádným úpravám stávajícího provozu, Pražskou bránu by to jistě zničilo. O zrušení čajovny ale nechce mnoho lidí ani slyšet, a to včetně vedení města. „Čajovna s galerií ve věži se stala určitým fenoménem a turistickou atrakcí Mělníka. Pokud bychom provozovnu zrušili, věž nebude žít, a to také nechceme,“ vysvětlil místostarosta.

Čajovnu a galerii provozuje ve věži už řadu let Alexandr Atanasov. Ten vyloučil, že by bylo možné ve věži zavřít čajovnu s „kafárnou“ a lidem zpřístupnit věž pouze jako galerii. „Samotná galerie nemá význam. Nebylo by možné z výdělku pokrýt ani náklady a navíc, byla by o dost menší návštěvnost,“ tvrdí Atanasov. Do věže vodí mnoho lidí i přátelé, kteří navštíví město. „Vždy, když za mnou přijede někdo, kdo v Mělníku ještě nebyl, jdeme do věže. Všichni byli zatím uneseni. Je to rarita,“ řekla pro Mělnický deník Jana Vetešníková z Mělníka.

Stav a řešení oprav Pražské brány nyní zkoumá odborná firma, která do dnešního dne podá městu návrh, jak situaci s věží řešit. Pro zachování čajovny jsou i mělničtí památkáři, pro ně bude návrh firmy rozhodující. „Naším přáním je, aby tam čajovna zůstala, ale také, aby dále nedocházelo k poškozování věže,“ uvedl Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče v Mělníku. Instalaci moderní techniky však mohou památkáři povolit pouze v případě, že výrazně nezasáhne do původní konstrukce stavby.

Provozovna čajovny stojí ještě před dalším důležitým rozhodnutím. Do konce tohoto měsíce se k prostorům vyjádří požární technik. Vzhledem k výjimečnosti interiéru je potřeba vyřešit únikové východy. V tuto chvíli je v prostorách provozovny 33 míst k sezení, většinou však nejsou všechna obsazena. Přibližně jednou za měsíc při konání vernisáží výstav se po věži dočasně pohybuje kolem 60 lidí. „Kdybych musel dodržet například maximální počet míst kolem patnácti, skončil bych. Provozovnu bych neuživil,“ řekl Alexandr Atanasov.

Příznivci čajovny a galerie nyní chystají petici, ve které budou žádat o co nejrychlejší vyřešení situace. Soupis podpisů by měl zastupitele přesvědčit o tom, že lidé čajovnu chtějí. Podpisové materiály jsou ode dneška k dispozici v čajovně i na dalších vybraných místech.

Důležité je v současné době především to, zda technická řešení schválí památkáři, a najde–li pak město na opravy dostatek financí.

Autor: Viktor Janovský

Místo události:
30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z parku zmizí fontána

Fotbalisté Poděbrad vyhráli po dlouhé době na svém stadionu, porazili tým Kly 3:0.
30

Tři facky. Okresním týmům druhé kolo hrubě nevyšlo

Květinové záhony se do Mostní zase vrátí

Kralupy – Smutný pohled je v létě na travnaté plochy podél hlavního tahu městem, který na jaře poprvé v historii města lemovaly květinové záhony. „Je naděje, že se do Mostní ulice v příštím roce zase vrátí?“ ptají se řidiči i chodci, mezi které patří i Kateřina Poláchová. Na tulipánovou záplavu vedle silnice vzpomíná s potěšením.

Na Tanci za sluncem nechyběla trumpeta ani pozoun!

Kralupy nad Vltavou - Téměř tisícovku tančících návštěvníků zaznamenali během odpoledne, večera i noci pořadatelé místního sobotního festivalu elektronické hudby v kralupském Lobečku. Na hned pěti pódiích vystoupila mezi sobotním polednem až půlnocí téměř padesátka místních i přespolních pouštěčů, a to hned včetně několika velmi známých DJ.

KRÁTCE: Děti se loučí s prázdninami

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení