Mělničtí občané se dočkají městské kompostárny, jejíž výstavbu plánuje mělnická radnice.
Trávu, listí, větve a ostatní zahradní odpad zatím lidé skladují na hromadách v koutech zahrádek. Najdou se však i takoví, kteří své zahrádky chtějí mít čisté, a tak tímto odpadem plní popelnice a kontejnery, jež k tomu nejsou určené.

Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí Ctirada Mikeše mohou občané odpad ze zeleně bezplatně odkládat ve sběrném dvoře, který se postará o jeho další zpacování. Nesmí však obsahovat kuchyňské zbytky různých jídel, kterými by se mohly roznášet nákazy. „V takovém případě by se musel odpad před kompostováním dezinfikovat, což zatím nejsme schopni provést,“ doplnil Mikeš.
Některé obce dávají na sídliště velké kompostéry, aby zabránily skládkování bioodpadu a snaží se ho ekologicky zlikvidovat. Jedná se ale zatím spíš o ojedinělé projekty.

V Mělníku kompoostéry pro veřejnost nejsou a s jejich využitím se v současné době nepočítá. „Nepředpokládám, že bychom v blízké době umisťovali na sídliště ve městě kompostéry, protože zatím neplánujeme sběr kuchyňského odpadu,“ uvedl šéf mělnického odboru životního prostředí.

Mělnická kompostárna na zpracování biologicky odbouratelného odpadu by měla stát v blízkosti současné čističky odpadních vod, což je podle Mikeše výhodné zejména v tom, že čistička produkuje biologický kal, který je téměř nevyužitelný. V budoucnu by se však mohl zužitkovat právě při výrobě kompostu.
Výstavba biokompostárny by měla vyjít na více než sedm milionů korun. Desetinu by zaplatilo město, na zbytek shání dotace.
Provoz mělnické kompo〜stárny by měl být samofinancovatelný, čehož by se mělo docílit prodejem kompostu. Podle Ctirada Mikeše o tento produkt není zatím velký zájem, doufá však, že se poptávka během několika příštích let zvýší.