VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí redaktoři finišují. Natočili reportáže a chystají prezentaci sousedů

Mělnicko - Mladí dokumentaristé navázali na práci svých spolužáků, kteří loni zachytili na diktafon vzpomínky pěti místních pamětníků. Letošní pokračování je skromnější, do projektu se zapojily tři týmy. Dva z Byšic a jeden ze Mšena. Už nyní lze říci, že přinesou stejně zajímavé a dramatické příběh.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Mšenští školáci vyzpovídali pamětníky.Foto: Archiv projektu

Tým Základní školy Byšice pod vedením Marcely Markové natočil vzpomínky Františka Pakandla, jehož otec provozoval autoservis. Za druhé světové války jako strojvedoucí zažil nálety hloubkařů na vlaky. Po válce závodil na okruzích a podobně jako řada dalších šikovných živnostníků měl problémy se státní bezpečností. Svoji živnost musel nakonec koncem 50. let opustit. Jeho syn, náš pamětník, jako jeden z mála po roce 1989 v Byšicích soukromou živnost obnovil. Kromě autoservisu Pakandlovi provozují benzinovou pumpu v Byšicích.

Druhý byšický tým pod vedením Jany Felcmanové vyzpovídal bývalého ředitele Základní devítileté školy Byšice Oldřicha Lachmanna. Dozvěděl se o tom, jaké to bylo studovat v gymnáziu v Mělníku v době 2. světové války, kdy jim zakázali nosit trikolóry. Někteří spolužáci zmizeli – byli Židé. Po maturitě Oldřich Lachmann absolvoval učitelský ústav ve Svatém Janu pod Skalou. Jako začínající pedagog v Brandýse nad Labem byl německou okupační správou nucen jako jeden z mnoha vybraných obyvatel z různých škol a institucí navštívit soudní proces v Dražicích, kam byli svezeni autobusem. Řada občanů Kochánek včetně jedné těhotné ženy byla tehdy odsouzena k smrti za pomoc zajatci. Byšičtí reportéři se také dozvěděli o tom, jak ve Dřísech zavlála v květnu 1945 na budově školy československá vlajka.

Zbyněk Čeřovský členy týmu ze ZŠ Mšeno pod vedením Martiny Klementové zaujal svým vylíčením dramatických událostí sovětské okupace v srpnu 1968 na vojenském letišti v Hradci Králové. Působil zde jako zástupce velitele. Pro nesouhlas s okupací byl vyhozen z armády, pracoval, kde se dalo, byl vězněn a nakonec emigroval se svojí rodinou do Německa. Popsal také připravovanou akci státní bezpečnosti nazvanou Norbert, namířenou proti odpůrcům normalizačního režimu. Srovnal ji s holocaustem.

Po roce 1989 se Zbyněk Čeřovský vrátil do vlasti a byl jako voják rehabilitován. S manželkou se usadil v jejím rodném Mšeně.

Týmy měly za úkol příběhy pamětníků zachytit, a naučit se je vyprávět. S podporou učitelů a profesionálních dokumentaristů z Post Bellum z nich vytvořily v Signál rádiu rozhlasové reportáže. Příběhy pamětníků teď představí na slavnostní prezentaci veřejnosti v pondělí 29. května od 17 hodin v Základní škole Mšeno.

Nahrávky celoživotních vzpomínek se také objeví v internetovém archivu Paměť národa.

KAREL ZEMAN

Autor: Redakce

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Metrostav handy cyklo maraton 2016.
17

Tři stovky cyklistů objedou Česko! Zavítají do Holašovic

Dechová zkouška.

Řidič, který v noci boural, měl notně upito

Kam za letní zábavou?

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Extra směny s odměnou lákají mladé dělníky

Mladá Boleslav – Flexikonta, směny navíc, nejsou od jara ve Škodě Auto povinné. Jak často se z nich lidé „vypárují“? A budou odboráři usilovat o jejich úplné zrušení? 

Labská cyklostezka se prodloužila o úsek Čelákovice - Lázně Toušeň

Střední Čechy - Mezinárodní cyklotrasa vedoucí z Krkonoš podél řeky Labe až do Severního moře je nově o 1,43 kilometru delší. Nový úsek Labské cyklostezky vede z Čelákovic do Lázní Toušeň a ocení ho, jak cyklisté, tak i in-line bruslaři.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení