Z místa, kde má skulptura stát, je totiž vidět na obchod kralupského drogisty, účetního šikovatele Jana Vaňka, jenž je v knize i ve filmu o dobrém vojáku Švejkovi několikrát zmíněn.

Právě na tomto místě se ve slunečném dni sešlo nejen čtyřiaosmdesát motocyklistů se svými jednostopými miláčky, ale také dvě čtyřkolky a sedm veteránů. Někteří příchozí na sobě dokonce měli dobové vojenské uniformy.

Třicetikilometrová jízda

Trasa společné spanilé jízdy vedla po městech a obcích kralupského a kladenského regionu. Po asi třicetikilometrové, mírně recesistické projížďce se účastníci zastavili v areálu restaurace v kralupské Žižkově ulici, kde poměřili své síly v rámci Švejkovy olympiády. Čekal na ně soutěžní víceboj, jehož součástí byl například hod hliníkovou konví od mléka do dálky nebo držení naplněných půllitrů na čas. Vítezové si pak domů odnesli malou sošku Švejka coby připomínku vydařeného odpoledne.

Spolek pro instalaci sochy

S nápadem umístit na jedno z kralupských náměstí sochu slavné české románové postavy přišli před časem místní nadšenci, kteří následně založili Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou. Jedním z nich členů spolku je i Karel Hainc.

„Švejk by měl sedět na lavičce ve společnosti psa, nejlépe stájového pinče," připomněl. Zároveň doplnil, že kralupská socha bude první sochou Josefa Švejka v Česku, přestože v zahraničí je možné podobných skulptur najít rovnou třináct.

JIŘÍ HERAIN