Rodiče, kteří plánují vyrazit letos v létě do zahraničí, musí svým dětem pořídit vlastní cestovní doklady. Tato povinnost platí od roku 2012, kdy došlo ke zrušení možnosti cestovat na zápis v cestovním dokladu rodiče.

Obecním úřadům obcí s rozšířenou působností může vydání cestovního pasu nebo občanského průkazu trvat až třicet dní. Úředníci z Mělníka, Kralup i Neratovic se však shodují, že obvykle jsou nové cestovní doklady hotové za tři týdny. Lidé si navíc mohou na úřad zavolat, aby měli jistotu, že už si pro pas či občanku mohou opravdu přijít. „Na stránkách městského úřadu jsou průběžně zveřejňovány doklady tak, jak se vrací z výroby," připomněla například mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Rychlé vydání dokladu je dražší

Pokud si rodiče na nutnost pořídit cestovní doklad svému dítěti vzpomenou na poslední chvíli, není ještě vše ztraceno. Mají možnost požádat o vydání cestovního pasu typu BLESK, který dostanou do šesti pracovních dnů. Musí však sáhnout hlouběji do kapsy, tento typ dokladu totiž stojí dva tisíce korun, zatímco cestovní pas vydaný běžným způsobem vyjde na sto a občanský průkaz dokonce na pouhých padesát korun.

V letošním roce úřady ve třech největších městech regionu vydaly zhruba dva tisíce cestovních dokladů pro děti, většinu tvořily pasy. Na ty se dá totiž vycestovat i mimo Evropu. „Podle sdělení některých rodičů, kteří cestovali se svými dětmi pouze na občanku, víme, že v některých zemích se setkali s problémy, protože občanské průkazy pro děti tam vůbec neznají," uvedla Dagmar Volfová, vedoucí správního odboru kralupského úřadu.

Neklidné dítě musí přijít jindy

K žádosti o vydání dětského cestovního dokladu je nutné přinést rodný list dítěte. Naopak není třeba přikládat jeho fotografii, úředníci ho vyfotí sami přímo na místě. „Některé děti, zejména předškoláci, se bojí jít do kabinky nebo nevydrží sedět. Pro takové máme připravené hračky, aby se zabavily," poznamenala Dagmar Volfová s tím, že pokud ani to nezabere a dítě opravdu nevydrží v klidu, musí s ním rodiče zkrátka přijít jindy.

Ministerstvo vnitra navíc varuje, že některé státy mimo Evropskou unii vyžadují určitou minimální dobu platnosti cestovního dokladu, nejčastěji jde o půl roku. I na to by rodiče měli myslet, když plánují dovolenou s dětmi v zahraničí. Podrobnosti o podmínkách lze zjistit u zastupitelského úřadu daného státu nebo je možné je nalézt na webu ministerstva zahraničních věcí.