VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová pravidla usnadní žádost o vydání pasu

Mělnicko – Blíží se čas letních prázdnin a na úřadech se množí žádosti o vydání cestovních pasů. Nová pravidla navíc všem občanům České republiky umožňují zažádat o nové doklady na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Mělnická radnice proto dočasně rozšířila úřední hodiny na přepážkách pro cestovní doklady a občanské průkazy. Radnice v Kralupech pak hodiny rozšířila pro jistotu celoročně.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Podle mluvčí mělnické radnice Heleny Vavřinové byly otevírací hodiny rozšířeny o čtvrteční dopoledne, kdy je provozní doba od 8 do 11.30 hodin. „V neúřední dny je třeba si schůzku či vyřízení jakékoliv záležitosti s úředníky nejdřív telefonicky domluvit," uvedla.

Město má vlastní rezervační on-line systém pro vyřízení záležitostí na přepážkách odboru dopravních a správních agend. Je přímo napojený na vyvolávací zařízení v čekárně, které vydává lístky pro odbavení všech příchozích. „Abychom neznevýhodnili čekající ve frontě bez internetového objednání, je stanoveno, že k požadované agendě se může objednat ve stanovené dny na každou celou hodinu pouze jeden člověk," vysvětlila Vavřinová.

Na internetu si zájemce vybere požadovanou agendu, den a čas objednání. Systém potom přidělí kód pin, který je odeslán na e-mailovou adresu žadatele. Pin je potom nutné zadat na terminálu vyvolávacího systému.

Ten pak vytiskne lístek s pořadovým číslem. Přidělený pin je nutné zadat nejdřív patnáct minut před přiděleným časem objednání a nejpozději na konci objednaného časového intervalu. Mimo tento interval, zmeškaný třeba jen o jednu vteřinu, program už přidělený pin nezná a proto ho nemůže akceptovat. V takovém případě je nutné si odebrat nový pořadový lístek s požadovanou činností a nechat se obsloužit bez ohledu na on-line objednání.

V Kralupech se každý rok pravidelně od března do srpna tvoří na cestovních dokladech daleko větší fronty než v ostatních měsících v roce. Podle vedoucí správního odboru kralupské radnice Dagmar Volfové je v letošním roce větší nárůst žadatelů o vydání nového pasu. „Je to především z toho důvodu, že si občané mohou požádat o cestovní doklad na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností a už nemusí na ten, kam spadá jejich trvalé bydliště," vysvětlila Volfová. Toho využívají v Kralupech hlavně lidé z Prahy- západ, kteří by museli pro cestovní doklad až do Prahy na Výtoň.

Kralupský úřad má velmi dobrou polohu, je blízko nádraží a v centru města, dá se tam pohodlně parkovat, protože má radnice vlastní podzemní parkoviště, proto služeb místního úřadu využívá stále víc obyvatel z okolních obcí. „Jezdí sem lidé z přilehlého okolí například z Velkých Přílep, Odoleny Vody, Otvovic, Zákolan, Libčic nad Vltavou nebo třeba Roztok," tvrdí Volfová.

Kralupy proto celoročně rozšířily úřední hodiny na cestovních dokladech a občanských průkazech. V pondělí je otevřeno od 8 do 18 hodin, ve středu také od 8 do 18 hodin, mimo oběda od 12 do 12.45 hodin. Ve čtvrtek je potom možné zajít na radnici od 8 do 15 hodin, mimo oběda 11.15 do 12 hodin.

V Neratovicích je nutné žádat o cestovní doklady pouze osobně ve třetím patře městského úřadu.

Platnost pasu je obvykle na dalších deset let a stojí šest set korun pro všechny, kterým je víc, než 15 let. Jeho vydání ale trvá až jeden měsíc. Pokud potřebují žadatelé mít doklad v ruce dřív, tak si pořádně připlatí. Pas, vydaný ve zkrácené době do 15 dnů, vyjde na 1500 korun a platný je pouze šest měsíců.

Autor: Barbora Walterová

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pšovka si v zápase s Čelákovicemi připsala dva body.

Bez nápadů a momentů překvapení. Pšovka musí zapnout

Účastníci cykloběhu se zastavili i v Mělníku.
5

FOTO: Účastníci cykloběhu se zastavili i v Mělníku

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Díky nízké nezaměstnanosti najdou absolventi lehce práci

Mělnicko /ANKETA/ - Do lavice v září už neusednou, škola je pro ně minulostí, ale poslední prázdniny si ještě většina z nich pořádně užije. Čerství absolventi s nástupem do zaměstnání nespěchají. Status studenta, to znamená úhrada zdravotního a sociálního pojištění, mají studenti středních odborných učilišť a středních škol do 31. srpna. U studentů vysokých škol platí, že pojištění je placeno do konce následujícího měsíce po vykonání státní zkoušky.

KRÁTCE: Bazar pomůže opuštěným kočkám

Kralupy – Velký bazar kočičího útulku Devět životů začíná v pondělí 17. července od dvanácti do osmnácti hodin v prostorách šatny kulturního domu Vltava.

Filmaři točí v našem regionu scény z války i pohádky

Mělnicko /FOTOGALERIE/ - Zahraniční i české filmové a televizní produkce mají zažité lokality, ve kterých vždy najdou potřebné kulisy ke svým filmovým scénám. A to bez ohledu na dobu, ve které se děj odehrává. Například bývalé vojenské prostory u Milovic se často objeví ve válečných scénách, nedávno se na tomto místě točila i bitva z dob povstání sedláků. Mělnická nemocnice se zase stala kulisou pro příběh o lásce, který nese název Májová romance doktora Mráze. Boleslavská věznice si zahrála v americkém velkofilmu Mission Impossible: Ghost Protocol, nebo dramatu Lidice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies