Potvrdil to starosta Kralup Petr Holeček s tím, že nové nařízení si vyžádali sami obyvatelé města. „Hlavně senioři si na podomní prodejce stěžovali, obtěžovali je. A připomínky k tomuto způsobu výdělku měli i někteří zastupitelé," řekl Holeček. Schválení zákazu tak bylo podle starosty jednomyslným rozhodnutím napříč politickým spektrem.

V nařízení je navíc přesně specifikováno, na které druhy prodeje zboží a poskytování služeb se zákaz nevztahuje. „Vybrali jsme takové způsoby, které lidé snesou. Jedná se třeba o vánoční prodej ryb, velikonoční prodej kraslic a pomlázek, prodej tisku, nabídku zboží při školních a kulturních akcích nebo veřejné sbírky," dodal Holeček. Kdo zákaz nedodrží, musí počítat se správním řízením a následnou sankcí.

Kralupy jsou prvním městem regionu, který podobné celoplošné nařízení vydal. V Mělníku sice podle místostarosty Miroslava Neumanna už podobný zákaz zavedený je, týká se ale pouze budovy radnice. „O zákazu přímo v ulicích města zatím neuvažujeme," uvedl Neumann.

To starostka Neratovic Lenka Mrzílková připustila, že podomní a pochůzkový prodej je problém, kterým se bude muset vedení města zabývat. „Už jsme o tom diskutovali na zasedání rady, pak ale přišly povodně a spoustu věcí jsme museli odložit. V následujících měsících se k tomu ale určitě  vrátíme," prozradila s tím, že  i v současné době jsou ve městě určena místa, kde je pochůzkový prodej zakázán, například na parkovištích.