Pražírnu provozuje obchodní družstvo Fair&Bio, které založila nezisková organizace Ekumenická akademie Praha (EAP). Její ředitel a předseda družstva Jiří Silný uvedl, že na projekt získala EAP evropské peníze.

„Žádali jsme několikrát a nakonec se to podařilo. Projekt je dvouletý, za tuto dobu musíme dosáhnout soběstačnosti, abychom pražírnu mohli dál provozovat," říká Jiří Silný s tím, že v současné době v pražírně pracují čtyři mentálně a jeden fyzicky postižený pracovník. „Je to více než polovina všech zaměstnanců. Díky tomu můžeme nabízet náhradní plnění jiným firmám. Stačí, když si u nás nakoupí kávu," připomíná ředitel EAP.

Pražírna je v provozu od podzimu loňského roku, kdy začala nabírat pracovníky na zácvik. Samotné pražení pak družstvo spustilo v lednu.

Fair&Bio však nepomáhá pouze osobám s postižením z Vyššího Hrádku, ale také pěstitelům kávy ze zemí Střední Ameriky a Afriky. Pražírna totiž zpracovává kávu, která nese označení fair trade nebo také spravedlivý obchod. Ten zajišťuje, že při pěstování a zpracování plodin nebyla zneužita dětská práce, pracovníci dostali ochranné pomůcky a nedošlo ani k ničení životního prostředí.

„Navíc je naše káva vyrobená bez jakékoliv chemie. Máme ověřeno, že zákazníci si to pochvalují a chutná jim," je spokojený Jiří Silný.

Aby pražírna dosáhla soběstačnosti, měla by v druhém roce provozu zpracovat zhruba šet tun kávy. To vidí Jiří Silný jako splnitelný cíl, ačkoliv stále hledá nové odběratele pro své zboží. „Časem chceme pražírnu rozšířít, díky čemuž bychom mohli zaměstnat ještě více osob s postižením, než máme nyní. Míst, která by pro ně byla vhodná, totiž v dnešní době není mnoho," netají se ředitel EAP svými plány.

Náplní práce postižených zaměstnanců v pražírně jsou jednoduché úkony, například mletí či balení kávy.