Podle ředitelky Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje Jaroslavy Štětinové je faktor věku, který souvisí s postupným zráním centrální nervové soustavy, významný. „Pokud bychom měli dát doporučení k odkladu školní docházky dítěti už k lednovému zápisu, museli bychom ho vyšetřit nejméně tři čtvrtě roku před nástupem do školy. A to je opravdu dlouhý časový prostor na zrání. Tomu jsme se pochopitelně v poradnách bránili a vyšetřovali jsme děti až v jarních měsících, abychom jim poskytli co nejvíce času," vysvětluje Jaroslava Štětinová.

Čtěte také: Pozdější zápisy prvňáčků vítají učitelé i rodiče

Děti teď sice budou navštěvovat poradny ve stejné době jako v minulých letech, rodiče však budou mít doporučení k odkladu školní docházky v rukách ještě před zápisem.

Dítě, kterému psychologové doporučí nastoupit do školy o rok později, k zápisu ani nemusí. Administrativu zařídí rodiče. A svého potomka přivedou až za rok, kdy bude zralejší po stránce vědomostní a sociální i lépe motivovaný.

Toto opatření nebude znamenat zvýšený nápor na pedagogicko-psychologické poradny. „Odklady školní docházky jsme řešili vždy od ledna až do května a ve stejné době je budeme řešit nadále. Rozdíl je jen v tom, že dříve na nás byl vyvíjen tlak, abychom doporučení vystavovali už před lednovým zápisem, což jsme nechtěli, protože to bylo více než o půl roku dříve před nástupem dítěte do školy, teď na to máme čas do dubna. Nápor spojený s odklady školní docházky vždy byl a dále bude stejný," míní Jaroslava Štětinová.

Čtěte také: Na Mělnicku stále řádí chřipková epidemie