VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dětmi do kralupské školky přijeli Ušoun a Zorka z rádia

Kralupy nad Vltavou – Dětem z mateřské školy v ulici Dr. E. Beneše zpestřilo tento týden předškolní přípravu netradiční zábavné představení. Do Kralup za nimi totiž dorazili zástupci Rádia Junior v čele s jeho šéfredaktorkou Zorou Jandovou.

15.11.2013
SDÍLEJ:

Rádio Junior na návštěvě v kralupské školce v ulici Dr. E. Beneše.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

„Jsme tady díky projektu Rádio Junior na návštěvě, který jsme vymysleli, abychom dětem vysvětlili, jak vlastně rádio funguje a trochu se jim představili," přiblížila Zora Jandová, která se vedle vedení rozhlasové stanice věnuje také herectví, skládání písní, zpívání a moderování. Do kralupské školky s sebou přivezla několikačlenný tým, který jí s představením pomáhá. Tentokrát v něm byly například moderátorka Rádia Junior Petra Kruntorádová a herečka Barbora Mošnová, tu však děti poznaly pouze jako vílu Budinku, v civilu ji nespatřily…

Show, kterou dámy dětem předvedly, si jako jeden ze svých cílů dává pomoci malým předškolákům zorientovat se v dospěláckém světě. „Mediální výchova se ve školách a školkách začíná pomalu prosazovat. My se snažíme dětem přiblížit svět, kterému často nerozumí a možná z něho mají i strach. Chceme jim pomoci poznávat významy cizích slov, naučit je komunikovat a nebát se," vysvětlila Zora Jandová.

Všechno samozřejmě probíhá čistě zábavnou formou a nenápadně. „Jakmile začne někdo děti vychovávat a tvářit se jako úča, je zle. Nic horšího snad ani nemůže být," upozornila dvojnásobná maminka. I proto s sebou do školky přivezla svou neživou dvojnici hadrovou panenku Zorku a maskota Rádia Junior Ušouna Rušouna. „Pajďuláci nám pomáhají navázat s dětmi bližší kontakt," přiznala Zora Jandová.

Nedílnou součástí projektu je podle ní také  šíření dobré nálady. Ostatně jakýmsi nepsaným mottem Rádia Junior je hláška „Na světě je krásně". „Každé dítě se s touto iluzí narodí. Tak proč jim tu představu kazit?" připomněla šéfredaktorka.

Ta bere celý projekt jako jakousi misionářskou, osvětovou činnost. Snaží se zapojit práci rozhlasové stanice do výchovně-vzdělávacího procesu a přimět děti, aby pouze neseděly pasivně u televize nebo u počítačů, ale rozvíjely také svou bohatou fantazii. „A přesně to naštěstí rádio splňuje. Díky tomu, že zrakový vjem je při jeho poslechu vypnutý, mohou si děti třeba kreslit a představovat spoustu různých věcí," uvedla Zora Jandová.

Vystupování před dětmi navíc pomáhá i jejím kolegům, kteří nemají s prací a kontaktem s dětmi tolik zkušeností jako ona. „Já pro děti hraju sedmatřicet let a tu zkušenost mám. Vím, jak děti na určité situace reagují. Ale moji moderátoři, kteří kontakt s živým dětským publikem nikdy neměli, se to musí teprve naučit," poznamenala.

Právě díky projektu Rádio Junior na návštěvě mají moderátoři možnost si onu zpětnou vazbu zapamatovat a při živém vysílání si pak zpětně vybavit, jak asi malí posluchači na to či ono zareagují…

V úterním dopoledni se účinkující žádné negativní reakce nedočkali. Malí předškoláci zpívali, hýbali se a hráli na hudební nástroje, jako by jim šlo o život. Za odměnu pak od Zory Jandové dostali knížku Ryba z Havaje, kterou sama napsala a ilustrovala. Kniha je zároveň i zpěvník, ze které se budou moci naučit nové veselé písničky a obohatit tak svůj dosavadní hudební repertoár.

Rádio Junior je digitální a internetovou stanicí Českého rozhlasu. Zaměřuje se na nejmenší posluchače, na děti ve věku od pěti do dvanácti let. Celodenní vysílání zahájilo rádio právě před rokem.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
15.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chrám sv. Petra a Pavla

Věž chrámu si turisté pletou se zámkem

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Z Macharovy ulice je staveniště

Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení