VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Semináře Krokuz pomáhají ženám z azylových domů

Praha, Kralupy – Očkování, dentální hygiena, rakovina prsu nebo domácí násilí patřily k tématům projektu zaměřeného na zlepšení zdravotní gramotnosti žen v azylových domech, který dostal název Krokuz. S myšlenkou na vznik projektu přišla společnost GSK, která jej financuje a spolu se Sdružením azylových domů i realizuje. Základem projektu jsou dvoudenní semináře po celém Česku.

13.2.2016
SDÍLEJ:

Kamarádky, které se našly na semináři projektu Krokuz (zleva) Denisa a Jana.Foto: Deník/Petra Špitálská

Podle Jany Kadaňové, projektové manažerky ze společnosti GSK, je Krokuz zkratkou názvu Krok ku zdraví. „Základní myšlenkou je pomáhat ženám z azylových domů, seznámit je srozumitelnou formou s možnostmi českého zdravotnického systému, aby se v něm dokázaly snáz orientovat a lépe se starat o sebe i své děti," poznamenala Jana Kadaňová.

Během tří let se konalo na různých místech v Čechách a na Moravě čtyřiadvacet seminářů, například na závěrečném kralupském se sešlo čtrnáct žen, které doprovázelo devatenáct dětí. Zatímco maminky se vzdělávaly, dětem se věnovali animátoři.

Mezi přednášejícími byli vedle lékařů nebo odborných lektorů rovněž lidé, kteří vyprávěli o svých zkušenostech, například ženy ze sdružení pacientek s rakovinou prsu Mamma help. „Cílem seminářů projektu Krokuz je, aby přednášející dokázali při setkání s ženami z azylových domů mluvit jejich řečí, mít přirozený a otevřený projev, kterému snadno rozumí i laik," vysvětlila Jana Kadaňová.

Při kralupském semináři, věnovaném péči o děti s respiračními nemocemi nebo alergiemi, padl ze strany maminek například dotaz, kdo je pediatr, o němž se lektor zmínil. Následovalo okamžitě vysvětlení, že jde o dětského lékaře. Otázek bylo na každém ze seminářů hodně. A na každou z nich dostaly ženy odpověď.

Vedle vzdělávání měl projekt Krokuz pro ženy z azylových domů ještě další rozměr, mohly alespoň na dva dny změnit prostředí, relaxovat i sdílet své životní zkušenosti s dalšími ženami s podobnými osudy. Většinou to prý gradovalo až v neděli, po semináři na téma domácího násilí zaměřeném na to, jak domácí násilí poznat a jak na ně reagovat.

Azylový dům pro mě znamenal bezpečí, střechu nad hlavou i ztrátu svobody
Praha, Kralupy – Patnáct měsíců strávila osmadvacetiletá Denisa z Prahy spolu s malým synem v azylovém domě. Stal se jejím záchranným kruhem v téměř bezvýchodné životní situaci. „Už jsem na druhém břehu," dávala naději dalším ženám z azylových domů na seminářích projektu Krokuz, které má sama za sebou.
„Líbilo se mi, že lidé, kteří nám přednášeli, často prošli těžkou životní zkušeností, například vážnou nemocí nebo zoufalou ekonomickou situací. A zvládli to. To pro mě bylo motivací, když se něco takového povedlo jim, mám také šanci," vysvětlovala Denisa, která dnes žije s pětiletým synem v sociálním nájemním bytě. „Jamálek chodí do školky, oproti prvnímu roku mezi dětmi už skoro nemarodí, a tak se mohu věnovat práci," vyprávěla o svém novém zaměstnání v účetnické firmě.
Co se před časem stalo, že skončila v azylovém domě? „Prostě k tomu došlo," poznamenala. „Myslím, že dávná příčina byla už v dětství, kdy jsem nedostala pevné základy. To jsem si ale v dospělosti dlouho nechtěla přiznat. A přestože jsem si myslela, že musím všechno zvládnout sama, paradoxně jsem se upínala k partnerům. Až to dospělo ke krizovému řešení a ze dne na den jsem se s malým dítětem ocitla bez přístřeší," vrátila se do minulosti, kdy před každou nocí sháněla po známých nocleh.
„Nějakou dobu to šlo, ale pak už jsem byla ve stavu, kdy jsem dokonce přemýšlela nad nejhorším řešením, jaké může být. Neviděla jsem před sebou žádné východisko. Ale stačilo, abych se podívala na syna, do jeho nádherných očí, a věděla jsem, že se musím sebrat a něco dělat," řekla o své cestě k bydlení v azylovém domě.
Dnes konečně stojí pevně na vlastních nohou. Přispěly k tomu dvě zásadní zkušenosti, vedle bydlení v azylovém domě i semináře projektu Krokuz.
Azylový dům pro ni znamenal zázemí a střechu nad hlavou. „To byla velká úleva," přiznala s tím, že záporné stránky bydlení v azylovém domě řešila pouze před tím, než tam začala bydlet.
„Samozřejmě to není snadné, je tam opravdu striktní řád, cítíte se zase jako dítě. Ten pocit, že jste úplně neschopní, je ponižující. Ale snaží se vám tam pomoci najít správnou cestu, pochopit mantinely, bez kterých to v životě nejde. To, že jste v azylovém domě stále pod kontrolou, není snadné přijmout, ale je to velká motivace snažit se vrátit k dospělému životu, ke svobodnému životu. Máte prostě na vybranou," vysvětluje Denisa, která na sobě začala s pomocí sociálních pracovnic z azylového domu pracovat.
„Postupně jsem si všechno srovnala v hlavě, dostala jsem se do psychické pohody, s vírou v sebe přišla i síla a všechno se začalo zlepšovat," vyprávěla o svém životě před odchodem z azylového domu.
Procházka růžovou zahradou to samozřejmě nebyla, vedle změn ve svém vnitřním světě musela řešit i ryze praktické záležitosti. Především nedostatek peněz.
Naštěstí to neřešila nevýhodnými půjčkami, což často vede k tomu, že se lidé z azylových domů nedokážou odrazit od dna. „Bez peněz to samozřejmě bylo těžké, ale mou výhodou bylo, že se umím uskrovnit," vzpomínala na dobu, kdy si s přibývajícím věkem syna konečně mohla sehnat brigádu a začalo se jim lépe dařit, „jak jsme byli zvyklí vycházet opravdu s málem, vážili jsme si každé drobnosti, kterou jsme si mohli dovolit, najednou se nám otevřely nové možnosti."
Přestože to zní jako klišé, její zkušeností bylo, že když už mlela z posledního a myslela si, že jí nezbývá ani špetka sil, musela prostě přidat.
Na semináře projektu Krokuz, pořádané pro ženy z azylových domů, se vrátila jako inspirace pro ostatní. „Ráda na svou účast na seminářích vzpomínám. Nabídly mi několik rekreačních víkendů, kde bylo o mého syna dobře postaráno a já jsem se mohla věnovat sama sobě. Hodně jsem se tam naučila, jak se mít ráda, pečovat o sebe. Otevřelo mi to dveře, kterými jsem se dostala sama k sobě," svěřila se se svou zkušeností Denisa, která navíc na seminářích Krokuz našla kamarádku. Janu Kadaňovou, dobrovolnici ze společnosti GSK, která projekt pro ženy z azylových domů podporuje.
Jejich setkání prý začalo názorovým nesouladem, po kterém si dlouhé hodiny povídaly o životě. A od té doby se jejich přátelství prohlubuje.

Autor: Petra Špitálská

13.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bucha z Nelahozevsi

Mezi nejlepšími! Kluk z Mělnicka už trénuje s áčkem Slavie

Čtvrtek byl pro policisty z celého kraje, ale i z celého Česka, prověrkou jejich fyzické zdatnosti a psychické odolnosti.
39

OBRAZEM: Policisté testovali svou fyzickou i psychickou odolnost

Mělnické nemocnici chybí dárci krve, pomohly úřednice

Mělník – Místní sociální pracovnice pomáhají potřebným nejen ve svém zaměstnání, ale rozhodly se pomoci i darováním krve. Tento týden se staly prvodárkyněmi Dana Poustková a referentka odboru sociálních věcí a zdravotnictví mělnické radnice Lenka Bruthansová. „Mám z toho super pocit a zvládla jsem to bravurně," radovala se Lenka Bruthansová.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Policie pátrá po násilníkovi, který napadl ženu na vyhlídce

Mělník /VIDEO/ – Policie pátrá po násilníkovi, který napadl ženu nedaleko mělnické vyhlídky na soutok v noci ze soboty na neděli. Žena skončila po přepadení s vážnějšími zraněními v nemocnici. Případ teď šetří středočeská kriminálka.

KRIMI MIX: Popíjeli a spadli ze skály

Kokořínsko – Hasiči museli zachraňovat dva mladé lidi, kteří spadli z osmimetrové výšky ze skály v kokořínském Dole. Podle velitele mělnických hasičů Zbyňka Štajnce se incident stal u jeskyně Nedamy mezi autokempem a Hradem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies