Po několika měsících naplněných tvrdou prací totiž ve škole skončila rozsáhlá rekonstrukce všech pavilonů, v rámci které dostala škola novou střechu, zateplený plášť a plastová okna i dveře. Ze zdí pak byl odstraněn nebezpečný azbest a ve školy byl instalován moderní topný systém.

Stavební práce začaly v březnu letošního roku a trvaly dlouhých sedm měsíců. Karel Šafrata, výkonný ředitel stavební firmy z jižních Čech, jež opravy prováděla, si mohl s úlevou oddechnout teprve před pár dny.

„Myslím, že se dílo podařilo a že můžeme být všichni pyšní na to, jak jsme to zvládli. Je tu vidět kus dobré práce," uvedl muž, jehož stavební firma působí především v Jihočeském kraji. Letos už realizovali nebo zahájili rekonstrukci šesti škol, a právě ta neratovická byla největší. „Je to zajímavá, atypická stavba," připomněl Karel Šafrata.

Obavy z neznáma

Když v březnu jeho firma začínala stavět, trochu se obával, jak to všechno dopadne. Společnosti totiž hrozily půlmilionové pokuty za každý den prodlení. „Navíc tu byla i obava z cizího prostředí, v Neratovicích jsme totiž ještě nikdy nestavěli," poznamenal.

Jak se ale ukázalo, strach měl v tomto případě velké oči. „Spolupráce se všemi byla neskutečně výborná. Bez nadsázky musím říct, že to se vidí málokdy," pochvaloval si Karel Šafrata. „Ředitelka operativně přesouvala třídy podle toho, jak práce postupovaly, a hodně nám pomáhal školník Jiří Míka."

Na toho ostatně nedá dopustit ani Miloslava Lamačová. „Byl tu ve dne v noci, neznal víkendy ani dovolenou. Stavebníkům byl pořád k dispozici, cokoliv bylo potřeba zařídit, zařídil," chválila svého zaměstnance ředitelka školy.

Nové barvy

Slavnostní otevření školy se konalo nadvakrát. Nejdříve se před hlavním vchodem shromáždili žáci, většina z nich přitom byla oblečená do nových školních barev žluté, oranžové a šedé. Právě ty totiž nahradily původně červené opláštění všech školních budov.

Starší děti pak společně přivítaly nové prvňáčky, kteří na začátku školního roku kvůli pokračující rekonstrukci přišli o tradiční průchod slavobránou.

Poté, co se s opravenou školou oficiálně seznámili žáci, přišla řada na dospělé. Na otevření dorazili také zástupci mateřských, základních i středních škol z okolí, aby se seznámili s úspornými opatřeními, kterých se trojka škola dočkala.

Topný systém

Největší a nejvýraznější změnou je možnost individuální regulace topného systému, která výrazně přispívá k úspornému provozu. Díky tomu by se měly každoroční náklady na energie snížit až o bezmála milion a půl.

Podle Miroslava Marady, obchodního ředitele firmy, která modernizaci topného systému realizovala, předběhla neratovická škola tak trochu dobu.

„Se začátkem příštího roku začne platit nový zákon, ve kterém se promítá evropská směrnice o energetické náročnosti budov. Je v něm zakotvený i postup, který jsme tu použili," vysvětlil s tím, že jejich firma škole poskytuje službu EPC, tedy jakési úspory energie se zárukou. „To znamená, že posoudíme situaci, vyhodnotíme, co je možné zlepšit, a spočítáme, jaká bude v takovém případě úspora. Zároveň zajistíme financování, takže zákazník nemusí v rozpočtu nárazově hledat žádné peníze a naše služby splácí postupně. Přitom mu zaručujeme, že to, co zaplatí, bude nižší, než konečná úspora, které dosáhne díky levnějšímu provozu," doplnil Miroslav Marada.

Úspora v praxi

Jak vypadá úspora energií v praxi? Každý radiátor ve škole je nastavený tak, aby se v prázdných místnostech zbytečně netopilo. „Důležité je to například o vánočních prázdninách, kdy se stává, že se topí v celé škole jenom proto, aby školník neměl ve svém bytě zimu," připomněl Miroslav Marada.

Jeho firma je schopná nastavit topný systém pro každý radiátor individuálně a zároveň tak, aby se například v době prázdnin škola vůbec nevytápěla. Všechno přitom obsluhuje počítač, jeden mají k dispozici přímo ve škole, druhý je v centrále společnosti.

„Po celé České republice obsluhujeme asi čtyřicet tisíc radiátorů. V řadě případů to funguje tak, že škola sama nic nenastavuje, pouze nám na začátku školního roku pošlou rozvrh a my pak všechno nastavíme sami," doplnil Miroslav Marada, jehož firma se projekty EPC zabývá už víc než dvě desetiletí.

Anketa mezi žáky třetí třídy: Líbí se vám škola v nových barvách?

Diana, 8 let
Nové barvy jsou pěkné, ale líbila se mi i ta červená předtím. Hlavně jsem ale ráda, že se škola opravila, už byla taková trošku zničená.

Tereza, 8 let
Škola je teď barevnější, určitě se mi líbí víc než předtím. Tyhle barvy jsou výraznější, díky tomu máme nejhezčí školu v okolí.

Tomáš, 8 let
Ani nevím, moc velký rozdíl v tom nevidím, přijde mi to takové stejné. Já mám rád světlé barvy, hlavně modrou a zelenou.

Natálka, 9 let
Škola je hezká, rozhodně hezčí než dřív. Oranžovou barvu mám ráda, takže mi to vyhovuje. A taky se mi líbí, že je tu víc barev pohromadě.

Linda, 9 let
Líbí se mi, má teď víc barev než předtím. Můj brácha sem taky chodil, teď je na gymplu, a říkal, že se mu naše škola líbí víc.

Zdroj: Deník/Barbora Tesnerová