Malí i vejcí zájemci si tam v rámci dne otevřených dveří mohli procvičit své znalosti i manuální dovednosti, pobavit se v gyroskopu, atrakci umožňující rotaci ve všech osách, anebo třeba zhlédnout ukázku práce spolanských hasičů.

Jaromír Studený ze Spolany v průběhu odpoledne plného zábavy uvedl, že návštěvnost by se mohla vyšplhat zhruba na šest stovek zvědavců. Velkou část z nich přitom tvořili současní zaměstnanci chemičky a jejich rodiny.

„Nechceme se zavírat před světem, abychom v lidech nevyvolávali dojem, že to, co tu děláme, je tajné," vysvětlil. Příchozí proto mohli ve speciálním autobusu absolvovat také komentovanou prohlídku areálu, přímo do provozů se však z bezpečnostních důvodu nepodívali. „Chemická výroba má velmi striktní pravidla, která jsou hodně přísná," vysvětlil Jaromír Studený.

Nedaleko vrátnice číslo 3 byly připraveny soutěže pro děti i dospělé, všechny se přitom alespoň trochu týkaly chemie. Kromě úkolů, které vymysleli přímo zástupci Spolany, se návštěvníci mohli zastavit také na stanovištích Ekologického centra v Kralupech nad Vltavou nebo společnosti Eko-kom, která se zaměřuje na třídění a recyklaci obalů.

Svůj stánek do Spolany přivezli i studenti pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kteří zájemcům předvedli ukázku molekulární gastronomie. Díky nejrůznějším chemickým reakcím přímo před zraky návštěvníků vyrobili zmrzlinu, pěnu nebo želé.

Generální ředitel Spolany Karel Pavlíček pak příchozím připomněl, že uplynulý rok nebyl pro chemičku právě nejjednodušší. Z důvodu výbuchu a následného požáru, který 13. srpna loňského roku zdemoloval ethylenovou jednotku v litvínovském Unipetrolu, Spolana nemohla standardně vyrábět svůj hlavní výrobek, polyvinylchlorid. Ethylen, který je k jeho výrobě nezbytný, je totiž do Neratovic přiváděn potrubím právě z Litvínova.

„Nebylo to jednoduché, ale zvládli jsme to. Během pár dní bychom měli najet zpět na standardní výrobu s plnými dodávkami ethylenu," poznamenal generální ředitel. Zároveň dodal, že díky tomu, že se chemička nedávno vrátila do skupiny Unipetrol, očekává v následujících měsících a letech další rozvoj a investice do továrny. „První velkou změnou je granulace síranu amonného, která je v plném běhu," uvedl.