FOTO: Trávníky na Mělnicku zasáhla plíseň sněžná
Mělnicko - Plíseň sněžná je nejrozšířenější a zároveň nejvážnější chorobou trávníků v Česku.
Michaela Rozsypalová
3×foto Diskutovat (0) 11.3.2010 9:14 aktualizováno 11.3.2010 13:31
Flashový přehrávač se spouští.
Pokud se vám nespustil, aktualizujte si ho zde.
Nejednoho zahrádkáře překvapily po zimě zvláštní bílé skvrny, které se objevily na trávnících, když roztál sníh. „Na zahradě jsem našla několik světlých koleček uschlé trávy. Nevíme si s tím rady, nikdy předtím jsme to tam neměli a vypadá to pěkně ošklivě,“ řekla Lenka Skopečková z Mělníka.
Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí Ctirada Mikeše se jedná o takzvanou plíseň sněžnou. „Je nejrozšířenější a nejzávažnější chorobou trávníků v České republice,“ uvedl Mikeš a dodal, že plíseň se projevuje nepravidelnými skvrnami různé velikosti, které mívají často bílé nebo narůžovělé zabarvení.
Mezi hlavní příčiny výskytu plísně na trávnících patří především rosa, neodklizené listy a sníh.
„Po letošní zimě jde jednoznačně o důsledky počasí. Prosincové teploty byly vyšší, půda promrzla a následovala výjimečná sněhová nadílka. Pod sněhem pak došlo k mírnému odmrznutí slabounké vrstvičky půdy, a vytvořily se tak optimální podmínky pro rozmnožování plísně,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí.
Travní porosty, který plíseň sněžná napadne, se obtížně regenerují. V odumřelých místech se pak daří plevelu. „Po roztátí sněhu je nutné ihned trávník rozhrábnout a odstranit nežádoucí odpad,“ poradil Ctirad Mikeš a zdůraznil, že je vhodné použít prostředky proti plísním, takzvané fungicidy, a dusíkaté hnojivo.





















