VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Býkvi budou na jaře vonět lípy a višně

Býkev - Z bývalé frekventované silnice se stala procházková zóna.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Nové stromy už jsou podél bývalé silnice I/16 vysazené. Foto: Archiv obce

Květy lip, třešní a višní budou na jaře vonět v Býkvi. Na nové stromy do zaniklé aleje podél bývalé silnice číslo šestnáct vesnice získala dotaci.

Podle býkevského starosty Martina Prislupského je v aleji jednačtyřicet stromů. „Od nadace ČEZ jsme na obnovu zeleně dostali přes sto šedesát tisíc korun,“ řekl starosta.

Ze vzdálenější strany je alej lipová, naproti jsou pak nižší stromy, vedle třešní a višní tam rostou i jeřáby a javory. „Kvůli zástavbě jde o nižší stromy, které dorostou do výšky čtyři až pět metrů,“ vysvětlil Prislupský.

Bývalá silnice I/16 je už léta slepým ramenem a připomíná spíš procházkovou zónu. „Auta tam skoro nejezdí, stala se z ní klidná cesta,“ poznamenal starosta.

V letošním roce uspěla Býkev i dalšími dvěma žádostmi o dotace. Kraj jí přispěl na dětské hřiště v Jenišovicích a na místní rozhlas. „Na hřiště jsme dostali asi sedmdesát tisíc korun, naším podílem bylo dalších padesát tisíc. Na rozhlas za tři sta tisíc korun jsme dostali většinu částky, na nákladech jsme se podíleli asi dvaceti tisíci,“ doplnil Martin Prislupský.

Druhé dětské hřiště by mohlo být přímo v Býkvi, pokud vesnici opět pomůže dotace. Dalším dotačním cílem je oprava sídla obecního úřadu v někdejší škole, které je už sto let staré. Na to by vesnice potřebovala asi dva a půl milionu korun.

To je ale stále nízká částka ve srovnání se záměrem, na který se Býkev uchází o evropskou dotaci už potřetí. Stavba kanalizace s napojením na hořínskou čistírnu odpadních vod totiž počítá s náklady přibližně sedmadvacet milionů korun.

Teď čeká vesnice na třetí verdikt. Dvakrát neuspěla, protože byly náklady v přepočtu na počet takzvaných ekvivalentních obyvatel příliš vysoké. „Nyní jsou čísla nadějnější, k připojení na kanalizaci se přihlásilo devětadevadesát procent odběrných míst u nás, otázkou ovšem je, jak to dopadne v současné ekonomické situaci,“ doplnil starosta.

V Býkvi zatím jezdí vyvážet septiky fekální vůz. Jde o službu, kterou občanům poskytuje obec. A silně na tom prodělává.

Autor: Petra Špitálská

23.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Na zahradní slavnosti v lužecké mateřské škole se naposledy rozloučili s předškoláky.
17

OBRAZEM: Při zahradní slavnosti se loučili s předškoláky

Park Na Podolí bude mít víc mostků a cyklostezku

Mělník – Zelenou promenádu v parku Na Podolí čeká zásadní proměna. Předložený koncept rozvoje této lokality vznikl na základě představ města, jeho vedení, odborných komisí a odborů, ale také široké veřejnosti. Ta se výrazně zapojila do rozsáhlého průzkumu mezi dnešními návštěvníky lokality a pamětníky.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Linka důvěry je na konci školy vytížená víc než jindy

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Na linku důvěry a Centrum psychoterapie Mladá Boleslav se na konci školního roku obrací především rodiče, kteří chtějí poradit, jak potrestat dítě za špatné školní výsledky. Rodiče často zapomínají na mnohem důležitější věci a prospěch staví na první místo. To je ale chyba. Jak se správně zachovat a jak s dítětem případné špatné známky řešit, nám poradila zakladatelka centra a psychoterapeutka Renata Nekolová.

Kroužky nejsou jen pro děti, říkají senioři v Kralupech

Kralupy nad Vltavou – Důchodci, kteří mají zájem o kurzy počítačů, sport, nebo ruční práce mají možnost navštěvovat v Kralupech několik takových. Organizace sociální služby města společně s různými lektory připravují lekce v areálu domovů s pečovatelskou službou. Nábor nových účastníků bude na začátku září.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies