VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Býkvi budou na jaře vonět lípy a višně

Býkev - Z bývalé frekventované silnice se stala procházková zóna.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Nové stromy už jsou podél bývalé silnice I/16 vysazené. Foto: Archiv obce

Květy lip, třešní a višní budou na jaře vonět v Býkvi. Na nové stromy do zaniklé aleje podél bývalé silnice číslo šestnáct vesnice získala dotaci.

Podle býkevského starosty Martina Prislupského je v aleji jednačtyřicet stromů. „Od nadace ČEZ jsme na obnovu zeleně dostali přes sto šedesát tisíc korun,“ řekl starosta.

Ze vzdálenější strany je alej lipová, naproti jsou pak nižší stromy, vedle třešní a višní tam rostou i jeřáby a javory. „Kvůli zástavbě jde o nižší stromy, které dorostou do výšky čtyři až pět metrů,“ vysvětlil Prislupský.

Bývalá silnice I/16 je už léta slepým ramenem a připomíná spíš procházkovou zónu. „Auta tam skoro nejezdí, stala se z ní klidná cesta,“ poznamenal starosta.

V letošním roce uspěla Býkev i dalšími dvěma žádostmi o dotace. Kraj jí přispěl na dětské hřiště v Jenišovicích a na místní rozhlas. „Na hřiště jsme dostali asi sedmdesát tisíc korun, naším podílem bylo dalších padesát tisíc. Na rozhlas za tři sta tisíc korun jsme dostali většinu částky, na nákladech jsme se podíleli asi dvaceti tisíci,“ doplnil Martin Prislupský.

Druhé dětské hřiště by mohlo být přímo v Býkvi, pokud vesnici opět pomůže dotace. Dalším dotačním cílem je oprava sídla obecního úřadu v někdejší škole, které je už sto let staré. Na to by vesnice potřebovala asi dva a půl milionu korun.

To je ale stále nízká částka ve srovnání se záměrem, na který se Býkev uchází o evropskou dotaci už potřetí. Stavba kanalizace s napojením na hořínskou čistírnu odpadních vod totiž počítá s náklady přibližně sedmadvacet milionů korun.

Teď čeká vesnice na třetí verdikt. Dvakrát neuspěla, protože byly náklady v přepočtu na počet takzvaných ekvivalentních obyvatel příliš vysoké. „Nyní jsou čísla nadějnější, k připojení na kanalizaci se přihlásilo devětadevadesát procent odběrných míst u nás, otázkou ovšem je, jak to dopadne v současné ekonomické situaci,“ doplnil starosta.

V Býkvi zatím jezdí vyvážet septiky fekální vůz. Jde o službu, kterou občanům poskytuje obec. A silně na tom prodělává.

Autor: Petra Špitálská

23.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Startujeme! Krajský fotbal v neděli poprvé v přímém televizním přenosu

Eliška Sodomková se rodičům Kateřině Kočové a Oldřichu Sodomkovi z Mělníka narodila v mělnické porodnici 17. března 2017, vážila 3,31 kg a měřila 50 cm.
11

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

KRÁTCE: Co se děje na Mělnicku?

Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.

Vyšetření spolehlivě odhalí vrozené vady

Mělnicko – Budoucí maminky mohou o příspěvek na screening žádat až do konce letošního listopadu.

Miroslav Šícha: Druhá liga? V budoucnu bych se nebránil

Mělník /ROZHOVOR/ – Hokejový útočník Miroslav Šícha souhlasí, že Mělník ještě není na vyšší soutěž připravený.

Mělník čeká další dopravní kolaps

Mělník – Mělník opět čeká složité dopravní léto. Teplé dny si řidiči užijí v kolonách na semaforech. Důvodem je zahájení stavebních prací na opravě takzvaného nového mostu přes Labe na silnici první třídy číslo 16.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies