VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda jim podruhé zasadila krutou ránu

Obříství, Dušníky - Voda zničila i velké 
a bezpečné schodiště, které nechali Růžičkovi v domě namontovat pro svou pětiletou dcerku, která je téměř slepá.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Růžičkovi se musí s následky povodní vyrovnat už podruhé.Foto: Deník/Jiří Říha

Obříství, Dušníky – Pomáhal při povodních v hlavním městě, jako strážník městské policie dohlížel na bezpečí ostatních. Do jeho vlastního domu mezitím proudila voda. Ničivý živel zachvátil rodný domek Jiřího Růžičky v obřístevských Dušníkách znovu po jedenácti letech.

„Voda přišla v noci z neděle na pondělí. Manželka stihla do podkroví odnést jen nějaké doklady a oblečení. Pak museli všichni zmizet," popisuje stresující okamžiky táta čtyř dětí, který do poslední chvíle věřil, že se jim povodně tentokrát vyhnou. Marně. „Doufal jsem, že nás to už znovu nepostihne. A i když všude říkali, že to má být větší než v roce 2006, stále jsem tomu nechtěl věřit," říká Jiří Růžička.

Voda v domě Růžičkových, který stojí v ulici K cihelně, vystoupala téměř až ke stropu. Hladina v přízemí dosahovala výšky přes sto sedmdesát centimetrů.
Manželé, kteří mají vedle dvou dospělých synů i dvě dcerky, z nichž ta mladší, pětiletá, téměř nevidí, přišli o všechno. Zůstaly jim jenom oči pro pláč a střecha nad hlavou. V domě ale voda napáchala škody za stovky tisíc korun. V přízemí zůstaly stát jen ocelové profily s rozmočeným sádrokartonem, vodou nasáklá izolační vata, zničený nábytek a spotřebiče. Plovoucí podlaha doslova plavala u stropu.

„Zůstala nám plastová okna a dveře, ty nemusíme měnit. Spoustu peněz nás stálo velké a bezpečné schodiště. To jsme nechávali dělat hlavně kvůli dcerce, která trpí praktickou slepotou. A teď ho můžeme zlikvidovat, praská a kroutí se," vysvětluje se slzami v očích maminka Helena.

V nejkritičtějších chvílích Helena Růžičková s dětmi přespávala v tělocvičně obřístevské základní školy. Táta tam s nimi ale nebyl, nocoval v autě nedaleko domu a na majetek rodiny dohlížel.

Když voda dům opustila, nasadili gumovky a vrátili se. Jediné místo, kam se v domě mohli uchýlit, bylo podkroví, kde mají ložnici a dětský pokoj. Všechno ostatní jim sebrala velká voda. „V podkroví, kde manželka na chodbě udělala provizorní kuchyňku z malého stolku, židlí a plynového vařiče, jsme spali už ze soboty na neděli," říká Jiří Růžička a přitom ukazuje mokré stopy, které povodeň zanechala na všech stěnách.

Hladina vody při povodních před jedenácti lety sice dosahovala do téměř dvojnásobné výšky, větší paseku ovšem Růžičkovým nadělaly ty letošní.
„Tehdy byl dům před rekonstrukcí. Po povodních jsme rok bydleli v pečovatelském domě a pracovali na domě, všechno bylo nové. A teď je to na vyhození. Škoda bude určitě kolem milionu," líčí otec rodiny.

Vyplavenou rodinu nyní čekají další stovky hodin práce a hlavně velké investice. Peníze jim ale scházejí. Naštěstí se našly dobré duše, které jim pomohly alespoň 
s vyklízením zničeného interiéru.

„Tři dny se nikdo nezastavil, naplnili jsme pět kontejnerů, které nám nechala obec přistavit. První den nám přišlo na pomoc šestnáct lidí, druhý den čtrnáct a třetí jedenáct. Jsme jim moc vděčni," chválí Jiří Růžička dobrovolníky z řad příbuzných, kolegů z práce i sousedů z vesnice. V některých lidech se ovšem zklamal. U koho byl přesvědčen, že se bude zajímat, zda rodina něco nepotřebuje, byl na omylu. Naopak ho překvapili ti, u nichž by nikdy nečekal, že přijdou a ochotně pomohou.

Vděčni jsou Růžičkovi také lidem z obecního úřadu, kteří se o ně prý dobře postarali. „Měli starost o to, abychom měli kde složit hlavu, zajímali se, jestli máme co jíst 
a pít. A poskytli nám také materiál na úklid," říká 
s vděkem Jiří Růžička.

Druhé povodně za jedenáct let už ale vzaly otci rodiny energii. Kvůli svým dětem se však nevzdává. Manželé stále splácejí půjčku, kterou si museli vzít po předchozích záplavách, a teď jim zasadily krutou ránu další.

„Záleží na penězích, které nemáme. Čekáme, jak rozhodne pojišťovna, co dostaneme. Člověk to dělá tak, aby z toho měl radost, aby to měl doma hezké, a vůbec ho nenapadne, že by to přišlo znova," vypráví muž, který si vzal na dva týdny dovolenou, aby mohl vysoušet promočené stěny a škrábat z nich malbu. Ve větší části domu bude muset omítku otlouct až na zdivo. Zatopit ale nemůže, aby stěny rychleji vysychaly. Kotel na dřevo voda poškodila a vzala s sebou i asi sedmdesát metrů suchého dřeva. „Jen výměna dvou čerpadel v kotli bude stát asi devět tisíc korun," říká Jiří Růžička.

Rodinu mrzí, že se o Obříství po letošních záplavách nikde příliš nemluví.

„Zálezlice jsou nejvíc medializované, ale ani my na tom nejsme dobře. V zálezlické části Kozárovice jsem mluvil s produkčním jedné televize, aby se k nám také přijeli podívat, že potřebujeme, aby se o nás vědělo. Nikdo se ale neozval, nikdo nepřijel…" posteskl si Jiří Růžička.

Růžičkovi by byli vděčni za jakoukoli pomoc. Dárci mohou šestičlenné rodině přispět jak penězi, tak například i stavebním materiálem, kterého bude potřeba velké množství. Nepohrdnou ale ani dřevem, které si v nejbližší době zřejmě nebudou schopni sami zajistit.

Případní dárci se mohou obrátit na redakci Mělnického deníku, která je s Růžičkovými spojí. Volat lze na telefonní číslo 724 846 381 nebo psát elektronickou cestou na e-mail: melnicky@denik.cz.

Autor: Jiří Říha

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum Mělník.

KRÁTCE: Ludmila přiblíží svou dobu

Vladimír Mišík.
14

Slavný rocker hrál ve městě po 44 letech

KRÁTCE: Stránecká časovka startuje letos už čtvrtý ročník

Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení