VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina firem nekuřákům žádné bonusy nenabízí

Mělnicko - Ve středu začal platit zákaz kouření v hospodách a barech, na autobusových zastávkách a dalších místech. Kouření na pracovištích zatím v Česku zákon nezatrhnul. Záleží na benevolentnosti majitelů firem a zásadách, které pro své zaměstnance stanoví.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Kouření. Ilustrační foto. Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Frank May

Zaměstnavatelé ve středních Čechách se shodují, že při přijímacím řízení nepatří k obecným zvyklostem zjišťovat, zda je uchazeč o pracovní pozici kuřák, nebo nikoli. Potvrdila to Šárka Mašková, personální manažerka firmy Magna Exteriors v Nymburce, podle které se prověřuje pouze zdravotní způsobilost uchazeče.

Stejné zkušenosti má boleslavská společnost Škoda auto. „Otázky k tématu kouření během výběrového řízení kandidátům nepokládáme," řekl mluvčí Zdeněk Štěpánek.

Ani bonusy nabízené firmami nekuřákům nejsou standardní záležitostí.

Nymburská firma Magna si ale nekuřáky hýčká a připravuje v Česku ojedinělý bonusový systém, který bude zároveň motivovat kuřáky k omezení jejich nešvaru.

„Každého zaměstnance, který v pracovní době nekouří, odměníme měsíčně pěti sty korunami," řekla Šárka Mašková.

Společnost Unipetrol, která má provozy i v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, o zavedení určitých benefitů pro nekuřáky zatím pouze uvažuje, jak potvrdil Michal Chmiel, personální ředitel skupiny Unipetrol.

To Škoda auta nabízí pomoc při odvykání a finanční příspěvek na firemní preventivní program Odvykání kouření.

Většina zaměstnavatelů má pro kuřáky vyhrazené prostory, kde si mohou zapálit. Ovšem pouze v rámci zákonných přestávek. Některé firmy navíc umožňují takzvanou kouřovou přestávku. Tu ale zaměstnanec musí mít povolenou od nadřízeného.

„Tento čas sice evidujeme, ale pracovník si dobu napracovat nemusí," upřesnila Mašková z firmy Magna.

Michal Chmiel z Unipetrolu vysvětluje, že kouření nesmí v žádném případě ovlivnit výkon zaměstnance. Nezbytné je rovněž dodržovat bezpečnostní opatření. „Zabýváme se rafinací ropy a výrobou petrochemických produktů, proto dbáme na dodržování přísných bezpečnostních pravidel. V našich výrobních závodech platí zákaz požívání návykových látek. Kouření je povoleno pouze ve vymezených prostorách. V administrativních budovách jsou zřízeny kuřárny a v otevřeném prostoru jsou označeny takzvané kuřácké zóny. Mimo tato místa je kouření striktně zakázáno," sdělil personální ředitel skupiny Unipetrol.

Po zavedení protikuřáckého zákona to budou mít těžší například policisté.

„V souvislosti s přijetím nového protikuřáckého zákona se stávají všechny naše budovy ve Středočeském kraji nekuřáckými," upozornila policejní mluvčí Petra Potočná.

Například v Nymburce mají policisté možnosti jít si zakouřit na uzavřený dvůr, kam nemá veřejnost přístup. Potočná připomněla, že policisté v uniformách nesmí být nikdy a nikde viděni při výkonu služby při jídle, pití ani kouření.

Rozdílné postoje ke kuřákům pak mají i nemocnice. Například nymburská od středy zakázala kouření v celém areálu, a to včetně venkovních prostor. Zaměstnanci to zatím řeší tak, že se na kuřácké chvilky scházejí u vrátek u zadního vchodu. Už teď ale vědí, že to není dlouhodobé řešení.

To boleslavská nemocnice je ke kuřákům mnohem tolerantnější. Vyhrazené venkovní prostory pro kuřáky tam zůstávají i nadále beze změn.

Autor: Ivana Šmejdová, Miroslav Jilemnický, Pavla Franzkiová

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

ANO

1977 hlasů

NE

1729 hlasů

Hlasovalo: 3706

Anketa byla ukončena

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z parku zmizí fontána

Fotbalisté Poděbrad vyhráli po dlouhé době na svém stadionu, porazili tým Kly 3:0.
30

Tři facky. Okresním týmům druhé kolo hrubě nevyšlo

Květinové záhony se do Mostní zase vrátí

Kralupy – Smutný pohled je v létě na travnaté plochy podél hlavního tahu městem, který na jaře poprvé v historii města lemovaly květinové záhony. „Je naděje, že se do Mostní ulice v příštím roce zase vrátí?“ ptají se řidiči i chodci, mezi které patří i Kateřina Poláchová. Na tulipánovou záplavu vedle silnice vzpomíná s potěšením.

Na Tanci za sluncem nechyběla trumpeta ani pozoun!

Kralupy nad Vltavou - Téměř tisícovku tančících návštěvníků zaznamenali během odpoledne, večera i noci pořadatelé místního sobotního festivalu elektronické hudby v kralupském Lobečku. Na hned pěti pódiích vystoupila mezi sobotním polednem až půlnocí téměř padesátka místních i přespolních pouštěčů, a to hned včetně několika velmi známých DJ.

KRÁTCE: Děti se loučí s prázdninami

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení