VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum liběchovských vědců je nadějí pro vážně nemocné

Liběchov – Nadějí pro lidi, kteří se po úrazech páteře nemohou postavit na nohy, nebo je sužuje zatím neléčitelná nemoc svatého Víta, jsou výzkumy, probíhající v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově. Vědecké týmy ústavu se dlouhodobě věnují studiu vážných lidských nemocí na modelu miniaturních prasat.

29.3.2013
SDÍLEJ:

Laparoskopická operace jednoho z miniaturních prasat. Foto: Archiv Centra Pigmod

Podle Jana Motlíka, ředitele liběchovského Centra Pigmod, se na základě široké mezinárodní spolupráce se špičkovými evropskými i americkými laboratořemi, a díky podpoře americké nadace podařilo v Liběchově vytvořit jedinečný model závažného onemocnění postihujícího lidskou populaci, Huntingtonovu chorobu.

„Jde o neurodegenerativní onemocnění, lidově označované jako tanec svatého Víta, jehož výskyt je stále častější, zejména s ohledem na prodlužující se věk lidské populace. Onemocnění je dědičné a do současné doby je neléčitelné," vysvětlil Jan Motlík.

Vypracování biomedicínského modelu Huntingtonovy choroby má pro liběchovské vědce velký význam - pro poznání biologické podstaty této choroby i úspěšné testování všech nových léků a léčebných postupů. „Náš ústav v současné době disponuje čtyřmi generacemi transgenních miniaturních prasat pro lidský mutovaný huntingtin, a má tak jedinečné předpoklady pro efektivní mezinárodní spolupráci," doplnil Jan Motlík.

Mezinárodní spolupráce liběchovských vědců vedla rovněž k vytvoření modelu míšního poškození u miniaturních prasat, umožňujícího testovat nejvhodnější postupy transplantace kmenových buněk, která je nadějí pro pacienty po úrazech páteře.

„Do trojlístku lidských onemocnění, která se u nás studují, patří i melanom, nádorové onemocnění pigmentované části kůže," připomněl Jan Motlík.
Tato tři lidská onemocnění byla základem úspěšné aplikace v programu Věda a výzkum pro inovace, podpořeného Evropskou unií, který umožnil vznik Centra Pigmod v rámci Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky.

Evropské peníze přispějí na vybudování nového Pavilonu biomedicíny a vybavení špičkovými laboratorními přístroji nebo na modernizaci ustájení miniaturních prasat. „Centrum povede rovněž k důležité mezinárodní spolupráci a k výchově mladé generace vědeckých pracovníků," poznamenal ředitel Motlík.

Autor: Petra Špitálská

29.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno - Neratovice 1:0.

Formu lídra prověří exligové Kladno

Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Seifertovy Kralupy oživí tradiční literární soutěž

Kralupy – Po dvaadvacáté se koná ve Vltavě, městském muzeu i domě dětí a mládeže, festival poezie a přednesu zasvěcený básníku Jaroslavu Seifertovi. Vrcholem bude tradičně vyhlášení výsledků autorské literární soutěže. Vítězné práce zarecituje Valérie Zawadská, hudební doprovod zajistí sólisté kralupského pěveckého sboru. Během vrcholu festivalu budou posluchači zavedeni do 20. a 30. let minulého století, kdy se objevil skladatel Jaroslav Ježek. Mezi jeho blízkými přáteli byl právě i Seifert.

Hasiči pluli sem a tam. Cvičili řízení člunu

Roztoky /VIDEO, FOTOGALERIE/ – K záchraně osob z vody i dalším zásahům na Vltavě vyjíždějí několikrát za rok profesionální hasiči z Roztok na Praze-západ. Do působnosti týmu z tamější stanice, která je součástí kladenského územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, patří tok řeky od pražské Podbaby až ke zdymadlu u obce Dolánky na Mělnicku.

Zábavný vstup do podzimu: Kam vyrazit za kulturou?

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení