VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z praku stříleli kluci i jejich rodiče

Před půl stoletím patřil prak k základní výbavě každého dospívajícího kluka. Tuto ruční metací zbraň, skládající se z dřevěné vidlice, páru silných gum a koženého pásku, z níž se vymršťovaly oblázky, jste mohli najít v mnoha školních brašnách. Technologii výroby této primitivní hračky znal každý. Byla to symbolická zbraň v klukovských „válkách", na vesnici se s ní střílelo po ptácích či se terčem stávali drobní živočichové. Často při jejich používání vzalo za své okno, a proto vyznavači této kratochvíle byli učiteli ve škole pronásledováni a na vysvědčení označováni horší známkou z mravů. Někdy i po právu, protože při zranění oka bývaly následky fatální.

19.3.2017
SDÍLEJ:
Fotogalerie
8 fotografií

Kulturní dům Vltava patřil v sobotu soutěži družstev ve střelbě z praku. Prakiáda byla věnovaná Fondu ohrožených dětí, zúčastnily se jí i děti z Klokánku v Litoměřicích.Foto: Jiří Herain

Dnes doznal prak své renesance. Vznikají kluby střelců - a to rozhodně není jen klukovská záležitost, do této finančně nenáročné zábavy se zapojují i otcové rodin. Jeden takový klub působí i v Kralupech nad Vltavou. V sobotu uspořádal závod mistrovství republiky v kategorii družstev a jednotlivců - soutěž družstev o pohár ESTGA. Akci zastřešoval Slingshot Club Kralupy, který je už rok registrován mezi místními městskými sportovními kluby a oddíly. Soutěž byla určena pro děti, ženy, muže a tříčlenná družstva a konala se ve velkém sále Kulturního a společenského střediska Vltava.

Čtěte také: Přístaviště v Lobkovicích dostalo od kraje zelenou

Střelba tohoto typu je dnes „velká věda". Střílí se z praků v cenách od sta až do skoro tisíce korun. Některé mají i speciální opěrky a stabilizátory, ergonomické rukojeti, používají se plastové kuličky o velikosti 17 milimetrů a také výběr gumy do praku je velká věda.

Trofej z Belgie

Možnost uspořádat mistrovství ČR nedostali kralupští prakaři náhodou. Přibližně před rokem ve velké konkurenci obsadili na evropském šampionátu ve střelbě z praku v belgickém Geelu skvělé druhé místo a do centra dolního Povltaví přivezli cennou trofej.

Mistrovská prakiáda byla tentokrát věnována Fondu ohrožených dětí. Proto mezi těmi, kdo se postavili s praky před terče, bylo i více než deset dětí z litoměřického Klokánku. Děti, pro které zatím nebyla nalezena trvalá náhradní rodinná péče formou osvojení, pěstounské péče či svěření do výchovy třetí osoby, dostaly od organizátorů trička s emblémem kralupského klubu střelby z praku a za své úsilí dárky a sladkosti.

Ředitel mistrovské soutěže Jaroslav Uller, který letos dosahuje v soutěžích z Kralupanů nejlepších výsledků, uvedl, že šlo o závod, který probíhá pod patronací Evropské asociace tradičních sportů a her, jehož jsou kralupští střelci z praku oficiálním členem. Zaměření na děti a mládež klubu přitom nebylo prvním počinem. V průběhu tradičních Dnů Kralup pro ně členové pořádají soutěže ve střelbě z praku, jichž se v posledním roce zúčastnilo přes 250 nadšenců. Pro malé i větší ratolesti to byl atraktivní druh zábavy pod dohledem odborníků.

Na sobotní střelecký závod se dostavilo přibližně 40 nejlepší střelců z celé České republiky i ze Slovenska, svou vlastní soutěž měly i mladší věkové kategorie. První místo v kategorii mužů získal Ladislav Truhlář z Královského Poříčí. Mezi ženami byla nejlepší Ludmila Vránová z Moravského Písku a v mistrovské kategorii tříčlenných družstev vyhráli Ladislav Truhlář (Královské Poříčí), Karel Berka a Jan Hruška (Březová).

Jiří Herain

Čtěte také: Cyklostezka spojující Kly s Mělníkem začne růst v létě

Autor: Redakce

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Startujeme! Krajský fotbal v neděli poprvé v přímém televizním přenosu

Eliška Sodomková se rodičům Kateřině Kočové a Oldřichu Sodomkovi z Mělníka narodila v mělnické porodnici 17. března 2017, vážila 3,31 kg a měřila 50 cm.
11

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

KRÁTCE: Co se děje na Mělnicku?

Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.

Vyšetření spolehlivě odhalí vrozené vady

Mělnicko – Budoucí maminky mohou o příspěvek na screening žádat až do konce letošního listopadu.

Miroslav Šícha: Druhá liga? V budoucnu bych se nebránil

Mělník /ROZHOVOR/ – Hokejový útočník Miroslav Šícha souhlasí, že Mělník ještě není na vyšší soutěž připravený.

Mělník čeká další dopravní kolaps

Mělník – Mělník opět čeká složité dopravní léto. Teplé dny si řidiči užijí v kolonách na semaforech. Důvodem je zahájení stavebních prací na opravě takzvaného nového mostu přes Labe na silnici první třídy číslo 16.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies