Školky na Mělnicku to nejčastěji řeší uzamčením vstupních dveří a instalováním videotelefonu.

Právě takto je podle ředitelky Kláry Vargové zabezpečený vchod do jedné z nejnovějších mateřských škol v regionu v Konětopech, kam malé děti docházejí od začátku letošního září. „U dveří máme videotelefon, abychom každého, kdo do školky přichází, viděli. Jinak to nejde," vysvětlila s tím, že jinudy než přes uzamčené dveře se není možné do školky dostat. „Pokud někoho vidíme poprvé, požadujeme po něm občanský průkaz. Kdo nemá co skrývat, nemá s prokázáním totožnosti problém," připomněla ředitelka, která většinu rodinných příslušníků svých malých svěřenců pozná. „Dojíždějí k nám ale také děti z Křenku nebo Borku, všechny členy jejich rodin nebo rodinné přátele osobně neznáme," uzavřela.

Podobným způsobem fungují i mateřské školy ve Všetatech a Přívorech. Podle zástupkyně ředitelky Jeleny Darášové mají obě školky u vchodu nainstalovaný videotelefon. Lidé, kteří jdou vyzvednout dítě, navíc zvoní přímo na třídu, do níž daný předškolák dochází. „Každý, kdo jde dovnitř, musí zvonit a my mu odemkneme. Když jsme s dětmi na zahradě, zamykáme i branku do areálu školky," připomněla.

Novinkou pak je využívání čipů, které fungují místo klíče. Tento bezpečnostní systém zavedli podle ředitelky Hany Švecové v letošním školním roce v mateřské škole v Libiši. „Areál školky je během dne zamčený, otevřený je pouze v době příchodů a odchodů rodičů s dětmi. Díky čipům se mohou rodiče nebo prarodiče dostat do budovy bez toho, že bychom jim museli chodit otevírat," vysvětlila s tím, že kdo si čip zapomene, může jako kdykoli předtím zazvonit a přes domácí telefon se domluvit s učitelkami. „Navíc je zde instalovaná také kamera, která monitoruje široké okolí vstupu do školky," uzavřela.