VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci z Mělnicka čekají na déšť jako na smilování

Mělnicko – Některá pole z dálky připomínají poušť. Porosty schnou.

23.5.2016
SDÍLEJ:

Porosty hrachu byly podle zemědělce Stanislava Fialy (na snímku) loni ve stejnou dobu nad kolena. Letos jsou u země.Foto: Deník/Jiří Říha

„Pokud brzy nezaprší, budeme na tom špatně," shodují se zemědělci z Mělnicka, které jako většina českých regionů trpí nedostatkem dešťových srážek. Půdu na proschlých polích zvedá vítr, pšenice, řepka a další plodiny jsou téměř u země. Červené jetele uschly před květem.

Nejhůř jsou na tom zemědělci hospodařící na písčitých půdách kolem Mělníka. Patří mezi ně i soukromý zemědělec Stanislav Fiala 
z Jelenice. „U nás je ten srážkový deficit nejvíc vidět na obilí a na řepce. Hrách, který byl loni touhle dobou už nad kolena, je u země. 
I když zaprší, už to zřejmě nedožene," posteskl si zemědělec a vzápětí ukázal na pole s proschlou pšenicí, která měla klasy jen asi třicet centimetrů nad prašnou půdou.

Letošní úrodu by prý zachránily červnové deště. „Vloni bylo také sucho, ale v červnu zapršelo a obilí to pak dohnalo," podotkl Stanislav Fiala.

Na sucho se připravit nedá. Tvrdí to i agronomka společnosti Silo Střednice Zdeňka Uhrová, podle níž sice letošní jaro začalo dobře, ale nedostatek vláhy se už začíná negativně projevovat. „Snažíme se alespoň na jaře co nejméně hýbat 
s půdou, protože jakýmkoli zpracováním se půda provzdušní a vysuší. Připravujeme se proto už na podzim, abychom to na jaře srovnali, zaseli a chytili vláhu. Následuje výživová stránka a pak už záleží jen na počasí. 
A bohužel zrovna Polabí se v poslední době srážky nějak vyhýbají, i když jinde v Česku prší," připomněla agronomka, podle níž by uvítali i přívalový déšť, který by za normálních okolností nebyl zrovna ideální.

O něco lepší situaci hlásí Petr Živec, jednatel Zemědělské společnosti Stránka, která hospodaří na středně těžkých půdách. Navíc se tam na horké a suché sezony snažili předem připravit výběrem vhodných odrůd.

„Nakoupili jsme osivo odrůd, které lépe snáší sucho a horko, a to hlavně 
v případě řepky a pšenice. 
S ječmenem jsme nenadělali nic, protože pěstujeme speciální sladovnický pro pivovar," konstatoval jednatel společnosti a vysvětlil, že mezi suchem nejvíce ohrožené plodiny patří cukrová řepa, která se bez vody neobejde, a většina jařin. Naopak nejlépe by si se suchem měla poradit řepka, která tvoří husté porosty.

„Škodlivost veder se samozřejmě zvyšuje suchem. Pokud by byla voda, tak by to horko tolik nevadilo. Zatím ale spadlo jen pár milimetrů," poznamenal Petr Živec.

Autor: Jiří Říha

23.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chrám sv. Petra a Pavla

Věž chrámu si turisté pletou se zámkem

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Z Macharovy ulice je staveniště

Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení