Opravdu pozoruhodné úpravy na vozech, které si zahrály ve filmech s Jamesem Bondem, si můžou téměř z bezprosřední blízkosti prohlédnout návštěvníci Bond in Motion, která právě začíná v Křižíkových pavilonech na výstavišti v Praze-Holešovicích.

Tvůrci expozice do ní zařadili třeba i motocykly, helikoptéry, motorové čluny nebo kapsli pro pohyb v potrubí. Mne však logiky zaujaly automobily, z nichž mnohé jsou unikáty.

Některé z nich si můžete prohlédnout v naší fotogalerii

Popisky vedle nich pak prozrazují i některé opravdu zajímavé detaily. Třeba o Astonu Martin V8, který účinkoval v roce 1987 ve filmu Dech života.

Na to, jak vypadala výstava Bond in Motion v londýnském filmovém muzeu, se můžete podívat v následujícím videu:

| Video: Youtube

Auto, které se prohání na zamrzlém jezeře vybavené stabilizujícími lyžemi po stranách a raketovým pohonem vzadu, existovalo ve dvou exemplářích. K tomu navíc filmaři použili pět atrap. Natáčení scén probíhalo dlouho a spotřebovalo se při nich tolik čelních skel a nárazníků, že dokonce i u výrobce jejich zásoba došla.

Aston Martin DBS byl v roce 2006 zase zapsán do Guinessovy knihy rekordů, A to díky kaskadérskému kousku, při němý se po vyjetí ze silnice sedmkrát přetočil přes střechu.

K vidění je také supervzácný Aston Martin DB10. Toto kupé vzniklo vlastně jako koncept pouze v deseti exemplářích, z nichž osm se použilo při natáčení scén. Původně neměl mít žádný zákazník si tento vůz koupit, ale nakonec se před pár lety jeden prodal.

Kaskadéři žádali nižší výkon

Většina aut v expozici má skutečně silné motory. Dá se říci, že takovým standardem je osmiválec. Jednou z výjimek je Jaguar C-X75, který je vybaven technikou pro vozy Formule 1. To znamená, že se zážehovou přeplňovanou šestnáctistovkou spolupracují dva elektromotory. Celkový výkon je 850 koňských sil.

To se zdálo pro ježdění před kamerami šéfovi kaskadérů Garry Powellovi příliš, a proto se musela upravit řídící jednotka, aby vůz nemohl využívat plný výkon.

Řada aut, která je vidět ve filmech s Agentem 007 nebyla v době jejich vzniku ještě na trhu. A tak se natáčelo s předvýrobními exempláři nebo dokonce prototypovými kusy. Například se jedná o BMW Z8 a Aston Martin DBS.

Výstava je přistupná kromě pondělí každý den od 10 do 19 hodin ve všedních dnech a o víkendech je zavírací hodina o hodinu později.

Základní vstupné činí 495 Kč pro dospělého návštěvníka, studenti a důchodci zaplatí o stokorunu méně. Děti od šesti do patnácti let platí 245 Kč a ještě menší ratolesti mají vstup zdarma.

Ten, kdo má Jamese Bonda opravdu rád, si může za 20 000 Kč koupit víkendový program. Během něho si prohlédne výstavu, filmové lokality související s Agentem 007 v České republice a také může i s doprovodem přespat v karlovarském Grandhotelu Pupp-