Krádeže jedenácti osobních automobilů během pouhých pěti dnů řeší mělniční policisté. Pachatelé se přitom nesoustředí pouze na pojízdná auta.

„Osobní automobily jsou stále terčem útoků pachatelů. Vloupání do zaparkovaných aut v kteroukoli denní dobu je stále aktuální,“ upozornila mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.

Při jednom z posledních přpadů krádeže si zloději z jenoho místa ve Všetatech odvezli hned několik aut najednou. Ty byly zaparkované za vraty na soukromém pozemku. „Sedmadvacetiletý muž tam měl zaparkovaná nepojízdná motorová vozidla,“ upřesnila případ mluvčí.

Zloději měli trpělivost a auta z pozemku dostali mezi desátou a čtrnáctou hodinou, tedy za bílého dne. Zloději přitom řádí na všech místech regionu, soustředí se hlavně na větší města.

Na časté krádeže osobních automobilů upozornili tento týden mělničtí policisté. Jen mezi 7. a 12. prosincem došlo na Mělnicku ke čtrnácti krádežím a několika vloupáním do vozidel. Zloději nejvíce řádili v Kralupech nad Vltavou a soustředili se hlavně na krádeže starších škodovek.

Čtrnáct aut za pět dní

Během minulého pátku nahlásili policii krádež auta dva majitelé. V noci z 6. na 7. prosince ukradli v Kralupech nad Vltavou Škodu Rapid, mezi 24. listopadem a 7. prosincem v Neratovicích Škodu 120. Její majitelka, mladá maminka, měla doma nemocné dítě a nevycházela z domu.

Krádeže si tak všimla až třináct dní po posledním zaparkování v ulici Vančurova. Rovněž v Neratovicích zmizelo v přibližně stejném období auto i šestadvacetiletému majiteli Škody Octavia.

Zloději se ale kvůli krádežím aut nebojí ani překonávat překážky auta odvážejí i z míst, kde jsou auta pod zámkem. Podobně tomu bylo i v Kostelci nad Labem, kde se lupič dostal do skladu zamřížovaným oknem. „Mříž vytrhl z obvodového zdiva a okno vysadil,“ vysvětlila mluvčí. Ve skladu si vyhlédl bouranou a nepojízdnou Škodu Felicia, kterou z prostoru dostal ven a ukradl.

Pravděpodobně nejvíce práce měli zloději v sobotu, kdy ukradli ze soukromého pozemku ve Všetatech hned devět aut. Všechna však byla nepojízdná. „Odcizením všech vozidel způsobil pachatel majiteli škodu přibližně sto tisíc korun,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková. Zloději tak pravděpodobně na náhradní díly rozprodají součástky ze tří Opelů Kadett, dvou Opelů Corsa, dvou Volkswagenů Transporter, jednoho pick – upu značky Škoda a jednoho Fordu Fiesta.

Zloději kradou i přes den

Další Škodu Felicia si vyhlídli zloději v Kralupech, když ji ukradli majiteli za bílého dne. „Vozidlo zaparkoval ve dvě hodiny a odešel do práce. Když se z ní vracel, vozidlo již na svém místě nestálo,“ vysvětlila mluvčí Mikulenčáková.
Ve stejný den čekalo nepříjemné překvapení na dva majitele aut ze Všetat, sousedy z tamní Palackého ulice. Pozorní sousedé tam zavolali majitele Škody Octavia s rozbitým zadním oknem.

Zloděj z auta ukradl dvě bundy. „Peněženku zloděj naštěstí nenašel,“ ulevil si zčásti majitel. Menší štěstí už ale měl jeho soused, kterému zlodějíčci z auta ukradli autorádio s CD/DVD mechanikou včetně odnímatelného panelu s barevným LCD displejem za čtyři tisíce korun.
Zloději, kteří s celým autem neodjedou, se většinou soustředí na cenné věci, které v autě zahlédnou. Policie proto doporučuje nenechávat podobné věci v autě. „Doklady, tašky, nářadí i jakékoli jiné zboží. To vše láká pachatele, kteří berou pravdu vše,“ varuje policistka Štěpánka Mikulenčáková.
Mělnickým policistům se v poslední době podařilo dopadnout pachatele, kteří si vloupáním do aut, či jejich krádežemi, přivydělávali.