Smutnou sezonu za sebou mají letos motorkáři na Mělnicku. Přestože nehod bylo ve srovnání s minulým rokem výrazně méně, na silnicích okresu zahynulo už šest milovníků jedné stopy.

Paradoxně se jen jedna ze smrtelných nehod stala na vyhlášené motorkářské trase mezi Liběchovem a Dubou, Zahynul při ní motocyklista, který se střetl se srnou, jež mu znenadání vběhla do cesty.

Letos motorkáři na silnicích bourali o dost méně než v loňském roce. „Na Mělnicku došlo od začátku roku do konce září k devětatřiceti dopravním nehodám, na nichž se podílely motorky,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Radomila Felgrová. To je o sedmnáct méně, než za stejné období roku 2006. Minulou sezonu našel na motorce smrt pouze jeden řidič, mnohem více motorkářů však končilo v nemocnicích s velmi vážnými poraněními, v několika případech přímo ohrožujícími jejich životy.

Velká část motorkářů skončí po nehodách s rozsáhlými následky, nejčastěji pak umírají po mnohačetných zraněních. „Úmrtí často způsobují sloučená poranění, tedy polytraumata,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková. Mezi častými zraněními jsou úrazy hlavy, páteře a mnohačetné zlomeniny.

V polovině letošních případů si mohli motorkáři za smrtelná zranění sami vlivem nepřiměřené rychlosti nebo nezvládnutí stroje při zatáčení. Do druhé poloviny nehod patří vedle neštěstí mezi Liběchovem a Dubou ještě případ spolujezdce motocyklisty, který v Mělníku upadl na vozovku a přejel ho vůz, nebo motorkáře, jemuž nedaleko Proboštských jezer nedal přednost řidič nákladního auta.