Zima, úporné bolesti a strach. Pět dnů a nocí trvalo, než psovi, který po srážce s autem ležel v příkopu u silnice ve Straškově u Vodochod, místní lidé pomohli.

„Věděli o něm celou dobu, ale starostovi to řekli až po pěti dnech, kdy tam pes stále zůstával,“ řekl o otřesné zkušenosti pětiletého křížence Jaroslav Vacek z mělnického útulku pro opuštěná zvířata v Řipské ulici. Lidé, kteří Toma, jak nalezenci v útulku říkají, pravděpodobně věřili, že se nakonec sám zvedne a půjde dál. To ale nemohl vládnout. Náraz auta mu totiž protrhl břišní stěnu a všechny vnitřnosti měl přímo pod kůží. Navíc byl silně dehydrovaný, vyzáblý a prochladlý. „Musel hodně trpět,“ poznamenal Jaroslav Vacek.

Po měsící v útulku se zdá, že jde o jiné zvíře. Toma operovali mělmničtí veterináři a už má za sebou i dobu rekonvalescence. Tělo má úplně zdravé, s duší to tak rychle nepůjde. „Nechce zatím vycházet ven, má strach a odmítá opustit bezpečí svého kotce,“ vysvětlil Jaroslav Vacek s tím, že Tom potřebuje chápavého a trpělivého chovatele.

Nalezenci, který má za sebou smutné a bolestivé dny v příkopu nedaleko domu pro seniory ve Straškofvě, je asi pět let. jedná se o roztomilého křížence jezevčíka a bígla nebo jiného loveckého plemene. V mělnickém útulku pro opuštěné nebo toulavé pejsky čeká na začátku února na lepší časy ještě dalších pětadvacet zvířat.