Jen dvě minuty scházely do včerejší půl desáté dopolední. V poklidném čase se ale schylovalo k tragédii.

Strojvedoucí rychlíku, který míří z Mladé Boleslavi do Nymburka, netuší, že v příštích vteřinách zažije šok, jenž mu z paměti dlouho nezmizí. Blíží se k bezděčínskému přejezdu a najednou mu bleskově začíná tuhne krev v žilách.

Po silnici se k přejezdu blíží modrá dodávka Ford Transit. Řídí ji dvacetiletý řidič. Podle všeho na světlech před přejezdem blikají červená výstražná světla. To ale řidič asi nerespektuje a vjíždí na koleje. Proč tak činí, to se asi nikdo už nedozví. Jisté je, že ve chvíli, kdy šlape na plyn a rozhoduje se jet přes koleje, tak mu zbývá už jen pár vteřin života.

Ford vjíždí na koleje. Přesně v té chvíli do něho naráží rychlík. I když strojvedoucí začíná brzdit hned, jakmile vůz spatřuje, srážce zabránit nestačí. Skřípění brzd, rachot mačkaného plechu, lidem ve vlaku tuhne krev v žilách, strojvedoucí zažívá hrůzné chvíle. A také právě hasne život mladého člověka.

Vlak drtí vozidlo a táhne ho před sebou tři stovky metrů. Pak se zastaví a nastává hrozivé ticho. Když na místo dorazí záchranáři, nezbývá jim, než konstatovat smutnou zprávu: Nepřežil!

Dvacetiletý muž na místě, ještě před naším příjezdem, podlehl mnohočetným těžkým poraněním. Zasahující lékař konstatoval smrt pacienta,“ potvrzuje to, co se vzápětí rozletí do kraje, mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Ve vlaku cestovalo 20 lidí, ti naštěstí z havárie vyvázli bez zranění. Z místa je odvezl přistavený autobus,“ řekl Boleslavskému deníku mluvčí policie Ladislav Mareš. Provoz na železnici byl pochopitelně přerušen, k jeho obnovení došlo kolem 13. hodiny. Osobní vůz byl zdemolován, na lokomotivě vznikla padesátitisícová škoda.

Proč vjel řidič na nechráněný železniční přejezd, když podle všeho svítila červená výstražná světla? Mikrospánek? Chvilková nepozornost? Spěch? Risk? Výpadek činnosti světel? Poslední variantu železničáři odmítají. Navíc ještě dlouho po nehodě červené světlo na přejezdu blikalo a výstražně houkalo. „Podle předběžného šetření byla světla na přejezdu v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice,“ uvedl včera Zdeněk Neusar, tiskový mluvčí Drážní inspekce.

Silnice na Mladoboleslavsku si tak vyžádaly letos 25 obětí. Za poslední týdny je to druhá smrtelná havárie na železnici. Před několika týdny vjel řidič osobního auta před vlak na přejezdu u obce Nepřevázka. Havárie se tedy stala na stejné železniční trati jen o pár stovek metrů dál.