Jmenuje se Petr Novák, před necelým půl rokem oslavil 48. narozeniny. Je starostou. A pokud má vysokoškolský titul, s největší pravděpodobností se jedná o inženýra. Tak vypadá nejtypičtější kandidát, který se uchází o hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách.

close info Zdroj: Deník Data zoom_in

Deník zanalyzoval podrobné údaje o všech více než 9700 kandidátech. Co z dat vyplývá?

Ženy v defenzivě

Výrazně převládají muži, jejich podíl činí 72,5 procenta. Nejvíce „testosteronové“ kandidátky se nabízejí voličům ve Středočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji.

Naopak v Libereckém kraji mají ve srovnání s ostatními regiony na kandidátkách nejvíce žen, a to 31 procent.

Celorepublikový průměr ale činí jen 27,5 procenta. „Relativní zastoupení žen se oproti předchozím volbám mírně snížilo,“ lakonicky konstatuje ve své zprávě Český statistický úřad.

Mladí vs. staří

Nejstarším člověkem, který se uchází o hlasy voličů, je 91letý Jaroslav Hlubůček z Libereckého kraje, který v kolonce povolání uvádí, že je „sklář, čestný předseda Svazu výrobců skla a bižuterie“.

Na opačné straně věkového spektra v celé republice figuruje osmnáct 18letých.

Průměrný věk všech kandidátů činí 48 let. Z nejstarších si budou vybírat lidé v Olomouckém kraji (kde jejich průměrný věk přesáhl padesátku), nejmladší regionální politici se naopak nabízejí voličům na Ústecku.

Snaživí inženýři

Co se týče vzdělání, vysokoškolský titul (před jménem) má mírně nadpoloviční podíl kandidátů, konkrétně se jedná o 48 procent z lidí usilujících o křeslo v krajských zastupitelstvech.

Vysokou školu absolvovali především kandidáti v Jihomoravském kraji (titulem se jich pyšní 57 procent), naopak nejméně jich je v Pardubickém kraji (jen 41 procent vysokoškoláků).

Když už kandidáti titul mají, nejčastěji se jedná o inženýry. Těch voliči najdou nejvíce v procentuálním vyjádření na Zlínsku, v absolutním počtu pak v Moravskoslezském kraji.

V kolonce povolání kandidáti nejčastěji uvádějí, že jsou starostové či místostarostové. V krajských zastupitelstvech by ale rádo zasedlo také například 427 učitelů a učitelek nebo 241 lékařů a lékařek.