Na dovolenou za hranice po vlastní ose? Cestování automobilem má svá úskalí
V polovině května v Česku skončil nouzový stav včetně opatření omezujícího možnost vycestování a mnoho českých turistů se chystá na zahraniční dovolenou. Zájem o cestu za hranice republiky však bude kvůli koronavirové epidemii nižší a čeští občané budou velmi často využívat dopravu automobilem. Vyplývá to ze statistik České asociace asistenčních společností (ČAAS).
Na specifika letní sezony se důkladně připravují také asistenční společnosti působící na českém trhu. „Předpokládáme, že zájem o zahraniční dovolené bude až o polovinu nižší než vloni,“ říká Marek Jaroš, ředitel asistenční společnosti Global Assistance.
Cestování automobilem má svá úskalí a porucha automobilu či nečekaná zdravotní indispozice může motoristům celou dovolenou velmi zkomplikovat.
I letos přes přísná mezinárodní opatření a omezení kvůli nákaze covid-19 jsou asistenční společnosti připraveny poskytnout pomoc českým klientům v nouzi v plné míře prostřednictvím svých zahraničních partnerských zdravotnických zařízení a autoservisů.
Vše o cestování po koronaviru najdete v našem speciálu ZDE
Během loňské letní sezony zasahovali členové ČAAS přibližně u 30 tisíc případů zdravotních komplikací Čechů v cizině. Pro letošní rok očekávají nižší počet zásahů, což platí nejen pro zdravotní asistenci, ale i pro pomoc motoristům s nepojízdnými vozidly. Například v Chorvatsku, Rakousku, Slovensku či Německu během loňských prázdnin pomohly asistenční společnosti ČAAS téměř osmi tisícům českých řidičů s problémy s nepojízdným autem.
„Z naší praxe víme, že mezi nejčastější problémy motoristů patří poruchy motoru, baterie, startéru či chlazení. A také nehody, jako střet vozidel, střet se zvěří, čelní sklo). Časté jsou i asistenční zásahy zaviněné samotným řidičem, jako defekt pneu, vybitá baterie, zabouchnutí či ztráta nebo poškození klíčů a záměna paliva,“ říká Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Partners pro severní a východní Evropu a viceprezident ČAAS.
Prevence a bezpečnost
Nejen nižší zájem o dovolenou v zahraničí bude specifikem letošní prázdninové sezony, asistenční společnosti musí také dodržovat přísnější bezpečnostní opatření. „V Česku a na Slovensku jsme aplikovali opatření proti šíření koronaviru už v době nástupu krize. Jednalo se o oddělené kabiny, dezinfekce, zrušení nutnosti podpisu zakázkových listů a podobné preventivní kroky. V ostatních zemích je prevence plně v rukou našich zahraničních partnerů, kteří postupují v souladu s nařízeními daného státu,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance a člen prezidia ČAAS.
Letní dovolená se často také neobejde bez zdravotních problémů. V souvislosti s koronavirem členové ČAAS proškolili operátory svých zdravotnických týmů, aby byli schopni klientům poradit, jak se zachovat při podezření na onemocnění covid-19 a zajistit jim lékařské vyšetření v nejbližší vhodné nemocnici.
„Na letní sezonu se pečlivě připravujeme, přeškolujeme operátory a prověřujeme naše zahraniční partnery. U zdravotnických zařízení jsme neznamenali žádná omezení v rozsahu poskytované medicínské péče, platí však přísnější pravidla pro transporty a repatriaci,“ upřesňuje Vladislav Škop, zástupce Euro-Center a člen prezidia ČAAS.