Rozvolnění nastává poté, co Německo dnes oznámilo, že vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko s účinností od neděle 28. března ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) připomněl, že povinné testování řidičů kamionů způsobovalo velké komplikace. "Viděli jsme kolony stovek kamionů na hranicích, v zimě museli na testování či hraniční kontrolu čekat hodiny. Opakovaně jsme proti tomu protestovali, podpořily nás i další státy. Zrušení této podmínky proto přinese větší plynulost přeshraniční dopravy nejen v Česku, ale po celé Evropě," komentoval rozvolnění Petříček.  

Průjezd Německem bez testu bude možný i pro osobní dopravu. Zároveň ale podle ministerstva platí, že při průjezdu Německem je nutné splnit podmínky vstupu do cílové země, nejčastěji jde o negativní test. "Tranzit bez nutnosti předložení testu se vztahuje i na cesty na německá letiště. Naopak při příletu do Německa musí mít cestovatel negativní test už před nástupem do letadla," uvedl tiskový odbor.

V týdnu po Velikonocích bude spuštěna registrace k očkování další věkové skupiny, tj. 60 a více let.
Stát spustí další vlnu očkování. Blatný: Návrat žáků do škol je v plánu v dubnu

V jiných případech povinnost předložit negativní test při vstupu do Německa přetrvá. Test nesmí být starší více než 48 hodin. Poté je třeba nastoupit desetidenní karanténu, kterou lze ukončit nejdříve pátý den negativním testem. Cestující mají také povinnost se zaregistrovat v elektronickém formuláři.

V souvislosti se změnou německých pravidel nebyla podle ministerstva zatím vyjasněna otázka pendlerů. "Dá se ale předpokládat, že obě sousední spolkové země, Sasko a Bavorsko, budou chtít podobně jako začátkem roku zavést vlastní výjimky pro uplatňování karantény," míní resort.

Nyní Sasko s Bavorskem umožňují dojíždět za prací těm pendlerům, kteří jsou považováni za nezbytné. Týká se to především zdravotníků, energetiků či pracovníků v telekomunikačním sektoru. Sasko přistupuje k přeshraničním pracovníkům volněji a vstup umožňuje všem, které zaměstnavatel označí za nepostradatelné. I tak ale konečný souhlas dávají okresní úřady.