Když v roce 2024 na moře vypluje superjachta Somnio, přepíše námořní dějiny. S délkou 222 metrů totiž půjde o největší soukromou jachtu na světě – dokonce se ani nevlezla do žádných dosud známých tabulek a vznikla pro ni nová kategorie „yacht liner“, tedy velmi zjednodušeně vysvětleno plavilo na pomezí jachty a zaoceánského parníku.

To ovšem nebude její jedinou předností. Tato „lodička“ za 600 milionů dolarů totiž obyvatelům nabídne nevídaný luxus.

Belgický zámek Château de Moulbaix
Zámek de Moulbaix. Místo, které sužuje mrazivý příběh o dětech a sebevraždách

Somnio si nebude moct zakoupit jen jedenboháč, půjde v podstatě o plovoucí apartmánový dům, ve kterém si bude možné pořídit byt. Tvůrci o ní mluví jako o jedné z nejlepších adres na světě.

„Somnio nabídne devětatřicet apartmánů a služby porovnatelné v tím, co zažívají hosté v nejprestižnějších hotelech světa,“ uvádí zástupci stejnojmenné společnosti, která se bude starat o provoz lodi, v tiskovém prohlášení.

Apartmány na pozvánku

Cena nejlevnějšího apartmánu začíná na jedenácti milionech dolarů, příští vlastníci pak ještě každoročně přispějí na palivo či nutné opravy lodě. Ovšem ani to, že mají na zaplacení kupní ceny, neznamená, že mají místo na lodi jisté. Aby se o apartmán vůbec mohli ucházat, musí předtím dostat pozvánku od společnosti, která loď staví.

Pozemek The Oasis Estate nabízí výhled na západy slunce. Nachází se na ostrově Moskito Island, který vlastní Richard Branson.
Místo, kde noc stojí 418 tisíc. Miliardář Branson představil dovolenkový ráj

Luxus na lodi si pak užijí v úplném soukromí. „Jména těch, kteří se stanou majiteli apartmánů, zůstanou přísně tajná,“ zmiňuje stanice CNN. Okolní svět tak nezjistí, jaké osazenstvo se na lodi plaví. Podle mluvčího společnosti už jsou některé apartmány prodané.

Podle tvůrců konceptu plavidla Somnio přináší apartmánová podoba lodě hned několik výhod. „Majitelé apartmánů se díky ní dostanou k nepředstavitelným zážitkům, přičemž si budou užívat opravdové intimity, jakou nabízí vlastnictví soukromé lodě, ale zároveň budou mít možnost svůj jedinečný život na plavidle sdílet s podobně smýšlejícími majiteli a přáteli, se kterými budou objevovat svět," uvádí zástupci společnosti Somnio v tiskovém prohlášení.

Tělocvična i vinný sklep

Na vzhledu lodi se podílela dvě přední designérská studia – švédský Tillberg Design a britský Winch Design. Aktuálně zveřejnila dosud utajované podrobnosti o interiéru jednotlivých apartmánů. Majitelé si je budou moct přizpůsobit na svůj obraz. Vyberou si tak například barevné ladění.

„K možnostem vybavení apartmánů patří třeba soukromá tělocvična, knihovna, vnitřní a vnější jídelna, šatny či rozlehlý obývací pokoj s 270 stupňovým výhledem,“ píše CNN.

Nejfotografovanější hřbitov světa je v karibském Guadeloupe.
OBRAZEM: Nejfotografovanější hřbitov světa je v karibském Guadeloupe

O obyvatele apartmánů se samozřejmě bude starat personál jachty, mimo jiné bude pro ně na palubě dostupná prvotřídní lékařská péče. Superjachta samozřejmě nabídne všechny vymoženosti, které plavidla z této kategorie poskytují, samozřejmostí bude heliport či bazény. Obyvatelé apartmánů ovšem čeká i několik lahůdek.

„Mezi sdílenými prostory pro obyvatele všech bytů bude třeba vinný sklep s 10 tisíc lahvemi, degustační místnost, lázně, kino, několik restaurací a plážový klub,“ uzavírá CNN.