Mělnicko


Koncert ve Staré mydlárně

Kdy: pátek 5. května od 21.00
Kde: Mělník, klub Stará mydlárna
Za kolik: neuvedeno

Uraggan Andrew & Reggae Orthodox z Ústí nad Labem (reggae) a domácí Noise (hardcore), kteří v klubu pokřtí EP.

Jazzový festiválek u řeky

Kdy: sobota 6. května od 15.00
Kde: Kralupy nad Vltavou, u řeky pod turistickým centrem Íčko
Za kolik: zdarma

Den plný hudby, Dasha, Epoquer quartet a Hang Drums – Ellaboration, Pingls – Hot café revue, Fernando Saunders, Pražská dixielandová společnost, Laco Deczi a Celula New York. Přehlídka historických vozidel, dílničky pro děti, výletní loď, ochutnávka mladých vín.

| Video: Youtube

Berounsko

Čekání na berounskou tramvaj

Kdy: pondělí 8. května od 14.00
Kde: Beroun, náměstí
Za kolik: zdarma

13. ročník tradičního retro happeningu. Skupina nadšenců v historických kostýmech při něm vytvoří „živý obraz“, který bude představovat čekání na opožděnou tramvaj. Akce je inspirována dobovou pohlednicí Beroun v budoucnosti z roku 1904. Organizátoři uvítají, pokud účastníci přijdou ve starém oblečení ve stylu první republiky, se starými zavazadly i dalšími rekvizitami. Následovat bude průvod kostýmovaných nadšenců přes náměstí. Akci doprovodí komorní výstava modelů kolejových vozidel v Muzeu Českého krasu, kde bude následovat beseda s jejím autorem Josefem Hubkou.

Geologická exkurze se sběrem zkamenělin

Kdy: sobota 6. května od 10.30
Kde: Koněprusy, sraz na parkovišti u jeskyní
Za kolik: 90 korun/dospělý, 60 korun/dítě

Sbírání zkamenělin přímo v terénu. Muzejní geolog zavede účastníky do unikátní lokality nedaleko Koněpruských jeskyní, kde jim pomůže s hledáním a určováním nalezených zkamenělin. Zároveň je stručně seznámí s geologickým vývojem Země a regionu.

| Video: Youtube

Benešovsko

Zaječický bůr

Kdy: sobota 6. května od 10.00
Kde: Zaječice, start Louka u hospody Oksford
Za kolik: startovného 355 korun/dospělí, snížené 255 korun, nejmenší děti startují za bůra (5 korun), mini za 155/105 korun a midi za 205/155 korun

Jubilejní 5. ročník přespolního běhu v krásné přírodě okolí Pyšel pro všechny věkové kategorie. Věcné ceny, medaile a diplomy pro první tři v každé kategorii, čaj nebo šťáva a sušenka pro každého. Běh na 5555 metrů je součástí Poháru Ladova kraje. 

Jaro Josefa Suka - sborový koncert

Kdy: pondělí 8. května od 18.45 hodin
Kde: Benešov, aula gymnázia
Za kolik: 199 korun

Tradiční sborový koncert benešovských pěveckých sborů, Sboru benešovských učitelek, Sukova komorního sboru, sboru a orchestru Melos se sbormistry Tomášem Pergelem, Helenou Sochovou a Tadeášem Tulachem a se sólisty Lenkou Pergelovou, Danou Jelínkovou, Martinem Matouškem a Stanislavem Předotou.

Boleslavsko

Řemeslný workshop 

Kdy: sobota 6. května od 10.00
Kde: Mnichovo Hradiště, muzeum
Za kolik: neuvedeno

Na workshopu proběhnou ukázky řemesel regionálních výrobců a umělců, některá řemesla si budete moci i vyzkoušet. Bude zajištěn i prodej výrobků. Během dne bude volně přístupná jak nová tematická výstava Tradiční řemesla našich předků, tak stálá expozice muzea ve druhém patře státního zámku Mnichovo Hradiště. 

Restaurant day plný lásky

Kdy: sobota 6. května od 10.00
Kde: Bakov nad Jizerou, volnočasový areál
Za kolik: neuvedeno

Gastronomická akce, kde budou k ochutnání šťavnaté burgery a steaky, lokální produkty, sladké dobroty, výběrová káva, speciality či veganfood. Pro malé návštěvníky bude k dispozici dětská zóna, potěší vás i muzika.

Kladensko

Vítání ptačího zpěvu

Kdy: neděle 7. května od 7.00
Kde: Kladno, sraz na parkovišti u záchranné stanice na Čabárně
Za kolik: neuvedeno

Komentovaná vycházka s ornitologem Milanem Tichaiem, poznávání hlasů ptáků a ukázka kroužkování ptáků.

Oslavy dne vítězství

Kdy: pátek 5. května od 9.30
Kde: Slaný, sraz u radnice
Za kolik: zdarma

Od 9.30 koncert dechové hudby Dvořačka, od 10.00 průvod od městského úřadu - pietní akt kladení věnců (Hlaváčková náměstí, Slánské hřbitovy, pohřebiště II. světové války), slavnostní projev starosty.

Kolínsko

Oregon dětem

Kdy: sobota 6. května od 13.00
Kde: Kolín, lesopark Borky
Za kolik: neuvedeno

21. ročník dětského dne, kde dětem nalepí startovní číslo, obdrží papír, budou sbírat razítka a vyberou si pak za ně cenu. Mezi nejnavštěvovanější soutěže patří většinou horolezecká stěna, lanovka, střelba z luků i pistolí, souboje v pytlích, na kládě, v boxerském ringu. Ti nejmenší rádi hledají správnou cestu bludištěm, namalují nám obrázky, chytí rybku či postaví hrad z kostek.

Den záchranářů

Kdy: pondělí 8. května od 9.00
Kde: Kolín, Karlovo náměstí

Za kolik: zdarma

Tradiční přehlídka integrovaného záchranného systému, kdy v dopoledním programu na návštěvníky čeká ranní jízda Kolínem všech složek záchranného systému a poté bude na Karlově náměstí doprovodný program a vystavena technika, odpoledne pak na Kmochově ostrově uvidíte policejní drony, psovody, jízdní a říční policii, pro děti jsou připraveny hry, skákací hřiště, dětské hrátky v pěně nebo koncerty. Na stanovišti Třídvorská v bývalém vojenském prostoru budou připraveny ukázky vojenské techniky.

Kutnohorsko

Setkání historické techniky a burza náhradních dílů

Kdy: pondělí 8. května od 8.00
Kde: Pucheř, výstaviště
Za kolik: neuvedeno

K vidění budou historická auta, motorky, ale i zemědělská technika. Vozidla se také vydají hodinu po poledni hodin na spanilou jízdu. O hudební doprovod se dopoledne postará kapela Věnovanka. Den osvobození si organizátoři připomenou tradičním položením kytice u Lípy svobody.

Královská Čáslav otevírá své brány

Kdy: sobota 6. května od 10.00
Kde: Čáslav, Otakarova bašta
Za kolik: zdarma

Středověká akce k zahájení turistické sezony, na které vás čeká šermířské vystoupení, bubeník, ukázka dravců i palných zbraní, vystoupení kapely Melissa.

Nymbursko

Postřižinský cyklootvírák

Kdy: sobota 6. května od 9.30
Kde: Nymburk, pivovar
Za kolik: zdarma

Cyklo-společenská akce pro všechny milovníky cyklistiky a postřižínského zlatavého moku. Trasa Cyklootvíráku měří 41 km a vede po turistických cestách polabskou nížinou. Start je od pivovaru Nymburk. Před startem obdržíte tradiční samolepku aktuálního ročníku a pivní tácek se „startovním“ číslem. Tácek s razítky z každého stanoviště znamená malý dárek v cíli.

Zahájení sezóny v bikeparku

Kdy: sobota 6. května od 12.00
Kde: Lysá nad Labem, bikepark Shibak, Šibeniční vrch
Za kolik: neuvedeno

Akce pro příznivce sportu a cyklistiky, zahájení bikové sezóny. V bikeparku bude probíhat volné ježdění zaměřené především na děti a začátečníky, kterým organizátoři poradí. Od 13.30 hodin proběhne závod pro děti na pumptracku, odměna čeká na každého odvážlivce. V závěru dne budou odměněni i ti jezdci, kteří předvedou nejlepší trik a ukážou svůj výtečný jezdecký styl.

Příbramsko

Výstava modelové železnice – Sádek na kolejích

Kdy: od pátku 5. do neděle 7. května od 9.00
Kde: Sádek u Příbrami, sál obecního úřadu
Za kolik: 50 korun/dospělý, 30 korun/dítě

Výstava modelových kolejišť, 16 originálních a nápaditých kolejišť a obchod s modelovou železnicí Svět na kolejích. Budou tam i evropské rarity, například model ostrovů s funkční železnicí v měřítku T – 1:480 nebo kolejiště s Nf tedy v měřítku N – 1:160 s funkční úzkokolejkou na tří milimetrovém rozchodu kolejí.

Uctění památky svatého Floriána

Kdy: neděle 7. května od 16.30
Kde: Sedlec-Prčice, most Karla Burky
Za kolik: neuvedeno

Pietní obřad na mostě Karla Burky u sochy svatého Floriána, při němž zástupci místních hasičských spolků a okrsku hasičů Sedlec-Prčice uctí patrona hasičů, svatého Floriána, i památku všech odešlých bratrů a sester hasičů.

Rakovnicko

Cyklovýlet

Kdy: sobota 6. května od 9.00
Kde: Jesenice, sraz u radnice
Za kolik: neuvedeno

Cyklistický výlet pro mládež od čtrnácti let věku a dospělé. Cíl neprozrazen. Návrat kolem patnácté hodiny.

Vysoká brána

Kdy: pondělí 8. května od 9.30
Kde: Rakovník, Vysoká brána
Za kolik: neuvedeno

Město Rakovník otevře své brány turistům a Muzeum T. G. M. Rakovník zahájí turistickou sezonu vyhlídkové Vysoké brány. Jarmark, řemesla, středověká hudba, šermíři, kejklíři, dílničky pro děti, ražba mincí a další bohatý program.

Praha

Steve a Maggie v Praze

Kdy: sobota 6. května od 11.30
Kde: Praha 4, obchodní centrum Westfield Chodov
Za kolik: zdarma

Britský komik, učitel a zároveň nejúspěšnější český youtuber Steve Watts přijíždí do Prahy! Na pozvání britské ambasády se při příležitosti korunovace krále Karla III. představí českému publiku a samozřejmě s ním přiletí i nejznámější straka na světě Maggie. Během show předvedou to nejlepší ze svých celosvětově úspěšných skečů. Uslyšíte písničky a známé melodie, které znáte z YouTube, kde mají Steve a Maggie víc než 17 milionů fanoušků.

| Video: Youtube

Festival hudby a pohybu Pojď dál

Kdy: sobota 6. května od 13.00
Kde: Praha 2, Jedličkův ústav na Vyšehradě
Za kolik: zdarma

Program zahájí dětská stage, kde vystoupí Henrieta Horňáčková, kouzelník Kristián Kašpar a divadlo Zvoneček. Sérii koncertů na Vyšehradě odstartují ve 13.00 bubeníci z Tam Tam Batucada, následují v 15.00 showman Cocoman, v 16.45 James Harries a band, v 18.45 kapela The Tap Tap, ve 20.30 afterparty s Lovesong Orchestra. Se svým legendárním podcastem vystoupí také Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský.

Street food na náplavce

Kdy: sobota 6. května od 10.00
Kde: Praha 5, Smíchovská náplavka
Za kolik: zdarma

Široká nabídka street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Potrpíte si spíše na sladkosti, pak se těšte třeba na dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle či lehké makronky.