Hlavní budova veltruského zámku se po zimě otevírá 1. dubna. Aprílová sobota nabídne návštěvníkům živou historii v podobě mimořádné prohlídky s průvodci v dobových kostýmech, kteří sehrají přímo v zámeckých místnostech příběh z dávných časů.

Děj návštěvníky provede neobvyklým způsobem celým prvním patrem hlavní zámecké budovy. Nálada přitom bude jarní, příchozí se dovědí, jak to ve Veltrusech vypadalo na začátku jara ještě před tím, než na své letní sídlo dorazila hraběcí rodina Chotků.

O březnových víkendech na návštěvníky kromě procházky v kouzelném zámeckém parku čeká i prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce a výstava Laboratorium. Otevřeny jsou v sobotu i v neděli mezi jedenáctou a patnáctou hodinou.

Aristokracie: začátek konce nabízí pohled do života a osudů posledních dvou generací majitelů zámku. Jde o samostatnou prohlídku s audio aplikací pro chytré telefony, kdy je průvodcem hlas hraběte a generála ve výslužbě Arnošta Chotka v podání Václava Legnera, nebo s tištěným textem.

Laboratorium seznamuje návštěvníky s běžným provozem zámku a s historií jeho obnovy po ničivé povodni, zároveň se mohou stát na chvíli badateli, archeology nebo restaurátory.