Předchozí
1 z 11
Další

Viadukt Glenfinnan, nacházející se na skotské železniční trati West Highland, proslavily filmy o Harrym Potterovi.Viadukt Glenfinnan, nacházející se na skotské železniční trati West Highland, proslavily filmy o Harrym Potterovi.Zdroj: Wikimedia Commons, Renata, volné dílo

Chcete se cítit jako Harry Potter a jeho přátelé, když jeli do Bradavic? Můžete. Stačí, když nasednete na vlak, který jezdí po skotské trati West Highland Line. Její součástí je totiž i viadukt Glenfinnan, kterým projel Bradavický expres hned ve čtyřech filmech o kouzelníkovi s jizvou ve tvaru blesku na čele. Co se ovšem krásných výhledů a četných viaduktů týče, má West Highland Line po Evropě mnohé konkurenty.

Žebříček těch nejkrásnějších evropských vlakových tratí nyní sestavila americká stanice CNN. Všechny potvrzují, že největším zážitkem z některých evropských měst může ve skutečnosti být cesta z jednoho do druhého. A s blížícími se prázdninami seznam může také výborně posloužit jako pomůcka při plánování nezapomenutelné dovolené.

Trať Derry - Coleraine (Severní Irsko)

Trať z Derry do Coleraine vede po pobřeží Severního Irska už od devatenáctého století.Trať z Derry do Coleraine vede po pobřeží Severního Irska už od devatenáctého století.Zdroj: Wikimedia Commons, SamMck1992, CC BY-SA 4.0

Člen komediální skupiny Monty Python a zároveň zapálený cestovatel a dokumentarista Michael Palin o této trati prohlásil, že je jednou z nejkrásnějších na světě, píše web oficiální turistické kanceláře Severního Irska. Byť cesta vlakem po této trati trvá pouhých 38 minut, za okny se stihne vystřídat množství scén - irské vesničky, pohoří a vodopády, a hlavně - Atlantický oceán a krásná písečná pláž na jeho pobřeží.

„Trať vede z města Derry podél řeky Foyle a proplétá se krajinou, dokud se u pláže Benone Strand nedostane k Atlantickému oceánu. Stezky od kolejí vedou přímo do písku,“ uvádí CNN.

Tianmen Shan Big Gate v Číně stoupá v 99 nebezpečných zatáčkách až do výšky 1300 metrů nad mořem
Nejděsivější silnice světa: Přestávají na nich dýchat i nejotrlejší řidiči

Koho by případně nelákala procházka po pláži, i druhá strana tratě nabízí krásné prostředí. „Tam cestující najdou útesy a ohromující horu Binevenagh. Jak písečné duny, tak útesy, jsou domovem mnoha divoce žijících zvířat, a poskytují jedinečné prostředí mimo jiné pro mnohé druhy ptáků, mezi nimi sokola stěhovavého,“ popisuje web oficiální turistické kanceláře Severního Irska.

Od pláže směrem do konečné stanice Coleraine se vlak vrátí vedle řeky Bann do severoirského vnitrozemí. A projíždí mimo jiné kolem jednoho z prvních osídlení v oblasti.

Trať Florencie - Neapol (Itálie)

Železniční trať z Florencie do Říma a dále do Neapole nabízí výhledy na italskou krajinu.Železniční trať z Florencie do Říma a dále do Neapole nabízí výhledy na italskou krajinu.Zdroj: Wikimedia Commons, Pil56, CC BY-SA 3.0

Trio turisty milovaných italských měst - Florencie, Řím a Neapol - se nachází na jedné vlakové trati. Rychlovlaky se dá z Říma na jednu stranu do Florencie dostat za hodinu a půl, na druhou stranu do Neapole za necelou hodinu a čtvrt. I to vysloužilo trati Florencie - Neapol místo v žebříčku CNN.

Cestující se mohou těšit na veškeré pohodlí. Byť po trati jezdí i lokální spoje, prohánějí se po ní především rychlovlaky Frecciarossa. Ty ve směru do Neapole vyrážejí až z Milána. Část tratě z Milána do Florencie ale podle CNN vizuálně příliš zajímavá není. „První část vede rovnými pláněmi a pak železničními tunely mezi Bolognou a Florencii. Ovšem jak se vlak dostane na jih, cestující se mohou těšit na výhledy na typickou italskou krajinu. Po levé straně, ve směru do Neapole, respektive Říma, uvidí lidé Apeniny, po pravé zase spatří starodávné město Orvieto,“ zmiňuje CNN.

Nejkrásnější jsou pak výhledy při příjezdu na konečnou. „Mezi Římem a Neapolí se při příjezdu do druhého z měst mohou lidé těšit na ohromující pohled na Vesuv, který se tyčí nad městem,“ konstatuje CNN.

Za pozornost pak stojí i samotná nádraží. Florentské Santa Maria Novella se nachází přímo v historickém centru, takže po výstupu z vlaku dělí turisty od slavného dómu doslova jen pár kroků. Římské nádraží Termini je důležitým dopravním uzlem, odkud se lze velmi pohodlně dostat například na mezinárodní letiště Fiumicino, či metrem ke všem významným památkám. A z nádraží Napoli Centrale v Neapoli je přístup do centra města rovněž velmi snadný.

Trať Barcelona - Montserrat (Španělsko)

Z Barcelony na poutní místo Montserrat se lidé mohou dovést vlakem. Odtud dále mohou přesednout na lanovku.Z Barcelony na poutní místo Montserrat se lidé mohou dovést vlakem. Odtud dále mohou přesednout na lanovku.Zdroj: Wikimedia Commons, I, Kaboldy, CC BY-SA 3.0

Děsivě krásná. Tak CNN označuje železniční trať mezi španělským městem Barcelona a pohořím a klášterem Montserrat. Jde o významné katalánské poutní místo s bohatou historii, tyčící se v dálce za přímořským městem, zasazené do nádherného prostředí. Zážitkem je už ale opravdu i cesta na něj. „Výchozím bodem vlaku R5 je velké barcelonské náměstí Plaça d'Espanya. Třiadvacet mil dlouhá železniční trať (37 kilometrů, pozn. red.) vede přes katalánský venkov až k úpatí hor,“ uvádí CNN.

Při cestě do více než tisíc let starého benediktinského opatství s klášterem pak cestující musí jednou přestoupit. „U úpatí hor se dá přestoupit na zubačku Cremallera, která návštěvníky do svahu zvedá už od roku 1892,“ konstatuje CNN. Kdo nechce jet zubačkou, může se do kláštera dostat také lanovkou nebo pěšky.

Podle CNN je na jízdě fascinující zejména stoupání. Komu by však nestačilo, může z kláštera ještě další lanovkou - Sant Joan - zamířit až do vrcholků pohoří.

Trať Semmering (Rakousko)

Doslova za rohem mají Češi vlakovou trať Semmering. Ta nabízí jízdu viadukty.Doslova za rohem mají Češi vlakovou trať Semmering. Ta nabízí jízdu viadukty.Zdroj: Wikimedia Commons, Bwag, CC BY-SA 4.0

Jednu z nejkrásnějších evropských železničních tratí mají Češi doslova za rohem. Jde o trať Semmering v sousedním Rakousku. Ta je unikátní technickou památkou. Trať mezi Vídní a Štýrským Hradcem totiž tvoří mimo jiné dechberoucí viadukty. „Téměř dvě stě let od otevření v roce 1854 je železnice stále jednou z nejkrásnějších vůbec,“ píše CNN.

Nejkrásnější částí trasy je zhruba čtyřicetikilometrový úsek v rakouských Alpách mezi městy Gloggnitz a Semmering. „Zde vlak projede šestnácti tunely, patnácti viadukty a více než 100 mosty. Navíc se všechno odehrává v horském průsmyku ve výšce 914 metrů a vlak projíždí spoustou vzrušujících zatáček,“ upozorňuje CNN.

Cestující mohou z oken vlaku pozorovat dechberoucí až strašidelné propasti, i malebné palouky s pasoucími se krávami.

Trať Bohinj (Slovinsko)

Slovinská Bohinjská železnice byla vystavěna před více než stoletím. Jejími klenoty jsou bezpochyby Bohinjský tunel a rovněž nejdelší obloukový kamenný železniční most na světě Solkan.Slovinská Bohinjská železnice byla vystavěna před více než stoletím. Jejími klenoty jsou bezpochyby Bohinjský tunel a rovněž nejdelší obloukový kamenný železniční most na světě Solkan.Zdroj: Wikimedia Commons, Branko Borjaški, CC BY 3.0

Má už více než století. Slovinská železnice Bohinj poskytuje cestujícím jedny z nejkrásnějších výhledů v Evropě. „Vlak postupně projede osmadvaceti tunely, z nichž jeden měří více než šest kilometrů, a pětašedesáti mosty - mezi jiným mostem Solkan nad řekou Soča, který je největším kamenným železničním mostem na světě,“ píše CNN.

Jízda Bohinjskou železnicí je také unikátním výletem do rakousko-uherské historie. „Trať totiž vznikla jako součást tehdy nejkratší vlakové trasy ze střední Evropy k Jadranu - tratě z Prahy do Terstu,“ uvádí oficiální turistický portál Slovinska.

Mezinárodní letiště v Dubai je skutečnou oázou luxusu.
Největší, nejluxusnější i nejnebezpečnější. Tato letiště turistům vyrazí dech

Kromě unikátního mostu Solkan a Bohinjského tunelu, který kdysi slavnostně otevíral sám císař pán František Josef I., ale čeká na lidi ve vlaku hned několik dalších lahůdek. Vagony totiž projíždějí kolem pohoří Julské Alpy i jezera Bled a fotogenické výhledy jsou tak zaručeny.

Byť po Bohinjské železnici jezdí samozřejmě i moderní vlaky, cestu po ní si lze vychutnat i ve vlacích historických, parních. „Nejkrásnější zážitek z tratě se dá rozhodně odnést z jízdy historickým vlakem,“ upozorňuje turistický portál Slovinska.

Trať Bergen (Norsko)

Vlaková trať Bergen v Norsku nabízí jízdu úchvatnou horskou krajinou.Vlaková trať Bergen v Norsku nabízí jízdu úchvatnou horskou krajinou.Zdroj: Wikimedia Commons, Kabelleger / David Gubler, CC BY-SA 4.0

Jeden z nejkrásnějších pohledů na norskou krajinu může být i z vlaku. Kdo tomuto nevěří, toho rozhodně přesvědčí cesta železnicí Bergen, která se rovněž dostala na seznam CNN. „Tato trať spojuje norské hlavní město Oslo s druhým největším městem v zemi, Bergenem. Není to žádná obyčejná vlaková trať. Nabízí spektakulární sedmihodinovou jízdu hornatou norskou krajinou, kolem jezer a pohoří,“ konstatuje CNN.

A jízda vlakem po železnici Bergen nabízí také jednu opravdovou lahůdku. „Nejvyšším bodem trati je vesnice Finse. Její zajímavostí je, že tato vesnice je dostupná pouze vlakem,“ upozorňuje CNN. Kdo se chce dostat do Finse, jinou možnost, než železnici, nemá.

Železnice Bergen už má více než sto let. „Postavena byla v roce 1909. Vesnice Finse, její nejvyšší bod, se nachází ve výšce 1222 metrů nad mořem. Vlak projíždí národním parkem Hardangervidda,“ zmiňuje norský portál Vy.

Prakticky v každé stanici, kde vlak na trati Oslo-Bergen zastavuje, lze najít skvělé vyžití, z nádraží se dá snadno vypravit na horské túry či jít lovit ryby. „V Myrdalu pak lze přestoupit na železnici Flåm, která směřuje do vesnice Flåm. Samotná železnice má jedno z nejprudších stoupání na světě a poskytuje dechberoucí výhledy na norské fjordy,“ píše server Vy. Server Lonely Planet zařadil trať Flåm mezi nejkrásnější na planetě.

Trať Nice - Ventimiglia (Francie, Monako, Itálie)

V Monaku cestující přivítá moderní vlakové nádraží. Monako je jednou ze zastávek na malebné vlakové trati mezi francouzským Nice a italským městem Ventimiglia.V Monaku cestující přivítá moderní vlakové nádraží. Monako je jednou ze zastávek na malebné vlakové trati mezi francouzským Nice a italským městem Ventimiglia.Zdroj: Wikimedia Commons, Matthew Hartley, CC BY-SA 2.0

Francouzské Azurové pobřeží představuje ráj nejen pro milovníky luxusních přímořských destinací, ale také pro fanoušky železnice. Z města Nice se totiž line železniční trať do italského města Ventimiglia. A ta poskytuje nejen zcela dechberoucí výhledy, ale také jednu velkou zajímavost.

„Výhledy jsou samozřejmostí - úchvatný je pohled z vlaku na jiskřivé Středomoří a některá jeho nejkrásnější města. Ovšem to, čím je tato padesát minut trvající jízda ve vlaku zajímavá, je, že lidé za méně než hodinu projedou hned tři země. Cesta začíná ve Francii, jede se přes Monako, pak se koleje vrací zpět do Francie, a konečná stanice je těsně za italskou hranicí,“ shrnuje CNN.

Za padesát minut jízdy se také za oknem vystřídají nejrůznější scénérie - azurově modré moře, luxusní vily ve stylu Art Deco, krásné zálivy, malebná městečka a také třeba zářivé Monte Carlo z netradičního úhlu pohledu.

Trať Sarajevo - Mostar (Bosna a Hercegovina)

Výhledy na řeku Neretvu jsou součástí cesty vlakem ze Sarajeva do Mostaru v Bosně a Hercegovině.Výhledy na řeku Neretvu jsou součástí cesty vlakem ze Sarajeva do Mostaru v Bosně a Hercegovině.Zdroj: Wikimedia Commons, Webmice, volné dílo

V Bosně a Hercegovině patří mezi turisticky nejvyhlášenější lokality s určitostí město Mostar. Jako vosy na med tam turisty láká především slavný most - postavený kdysi Turky, pak zničený ve válce v roce 1993, a kámen po kameni znovu postavený v roce 2004. Již méně se ale ví, že stejně krásným zážitkem, jako návštěva Mostaru, může být i cesta do něj z hlavního města země, Sarajeva. Konkrétně cesta vlakem.

Ta je podle CNN ještě snad o level výše, než návštěva Mostaru. „Při dvouhodinové cestě lidé projedou mezi horami a útesy, a především pak podél smaragdově zbarvené řeky Neretvy,“ píše CNN.

Trať West Highland (Skotsko)

Viadukt Glenfinnan, nacházející se na skotské železniční trati West Highland, proslavily filmy o Harrym Potterovi.Viadukt Glenfinnan, nacházející se na skotské železniční trati West Highland, proslavily filmy o Harrym Potterovi.Zdroj: Wikimedia Commons, de:Benutzer:Nicolas17, CC BY-SA 2.5

Naživo jej nikdy spatřit nemuseli, přesto pohled na něj znají jako své boty. Viadukt Glenfinnan ve skotské vysočině na trati West Highland zná každý věrný fanoušek filmů o Harrym Potterovi. Po viaduktu se totiž hned v několika dílech série prožene Bradavický expres. Trať ze skotského města Glasgow do města Mallaigh v realitě sice cestou do světa čar a kouzel není, ovšem kouzelná je i sama o sobě.

The Quay House je oficiálně nejmenším domem ve Velké Británii. Jedná se budovu ze 16. století stojící na nábřeží ve městě Conwy.
Domečky pro panenky? Kdepak, tyto neuvěřitelné budovy skutečně existují

Z vagónů se totiž naskýtá ohromující pohled na skotskou krajinu. „Lidé se doslova ponoří do skotské vysočiny, aniž by museli opouštět vagony. Po cestě vlak projede přes jezero Loch Lomond a národní park Trossachs, pak se line kolem nejvyššího vrchu Skotska Ben Nevis, a jede přes řašeliniště Rannoch Moor,“ nastiňuje CNN.

Stejně jako v případě norské železnice Bergen i skotská West Highland nabízí cestu do míst, kam se lze jednoduše dostat pouze vlakem. „Cesta ukáže lidem Skotsko z pohledu, jaký mohou mít pouze z vlaku. Vlak jede například přes vzdálené divočiny, a rašeliniště, kde mohou lidé zahlédnout jeleny. Také projíždí kolem některých maličkých a těžce dostupných stanic - tvoří je pár budov a kolem nich je pak po několik kilometrů jen pustina. Jsou to místa, kde nikdy nebyly vybudovány žádné silnice,“ píše oficiální web skotských železnic.

Trať Lidköping - Mariestad (Švédsko)

Výhled na švédské jezero Vänern z vlaku. Kolem vodní plochy se táhne železniční trať z Lidköpingu do Mariestadu.Výhled na švédské jezero Vänern z vlaku. Kolem vodní plochy se táhne železniční trať z Lidköpingu do Mariestadu.Zdroj: Wikimedia Commons, Achird, CC BY-SA 3.0

V roce 2018 ji Švédové v anketě označili za nejoblíbenější železniční trať. „Koleje tratě z Lidköping do Mariestadu vedou kolem největšího jezera v zemi, Vänern. Nabízí tak ohromující pohledy na toto jezero ze všech úhlů,“ píše CNN.

Zážitek ze švédské tratě je podle americké stanice krásný v každém ročním období. „Pokud by někoho pohled na jezero nudil, v zimě může z oken vlaku na trati vyhlížet jeleny a losy, a na jaře je pak rovina pokrytá kvetoucím divým česnekem,“ zmiňuje CNN.