1/5

Josef Miluška,
předseda odboru KČT Žďár nad Sázavou

close Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů - Devět skal info Zdroj: Petra Zejdová zoom_in Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů - Devět skal

„Zajímavá je oblast Žďárských vrchů a Devíti skal. To je nejvyšší bod vrchů a druhý nejvyšší vrchol Vysočiny (nejvyšší je Javořice na Jihlavsku - pozn. aut.).

Skalní útvar se nachází mezi obcemi Herálec a Křižánky a byl roce 1976 vyhlášen přírodní památkou. Dostanete se k ní několika turistickými stezkami z celého okolí. Méně zdatní mohou zaparkovat auto na parkovišti pod Lisovskou skálou a po žluté značce se dostat pod vrchol. Odtud po modré nahoru.

Název Devět skal je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu asi jednoho kilometru.

Celý útvar vznikl zvětráváním od starších čtvrtohor. Stěny skal dosahují výšky až patnáct metrů a jsou často i využívány horolezci ke své činnosti, která je zde povolena.

Na jeden z vrcholů vede značená odbočka na vyhlídku se zábradlím, která poskytuje téměř kruhový výhled do okolí. Při dobré viditelnosti lze spatřit Králický Sněžník nebo Krkonoše.

Pod vrcholem stojí lovecký srub, který za druhé světové války postavilo velení německé armády a na sklonku války v okolí operovaly partyzánské oddíly Vpřed a Mistr Jan Hus.“

arrow_left Předchozí
1/5
Další arrow_right