„Chceme, aby v rámci ČEZ byly zásahy našich profesionálních hasičů co nejefektivnější. Původní vozy proto po určité době nahrazujeme novými a snažíme se je předat dál tam, kde je přivítají s otevřenou náručí. Naši kolegové z řad dobrovolných hasičů totiž dobře vědí, že veškerá naše zásahová vozidla jsou i po řadě let provozu zachovalá, pečlivě udržovaná a po technické stránce způsobilá k dalšímu využití,“ uvedl Zdeněk Kustl, velitel jednotky Hasičského záchranného sboru ČEZ, a. s., klasická energetika.

Sbory dobrovolných hasičů, potažmo obce v nichž působí, tím ušetří nemalé finanční prostředky, neboť vždy se jedná o dar. „S Dolními Beřkovicemi prakticky sousedíme, a tak kam s vyřazenou devítikubíkovou cisternou, bylo předen jasné. Zbývá už jen popřát, ať i nadále dobře místní jednotce slouží a má co nejméně výjezdů k mimořádným událostem,“ dodal Kustl.

Jeho slova během předání klíčků od vozu starostovi obce potvrdil za Skupinu ČEZ i ředitel Teplárny Energotrans a zároveň ředitel připravovaného ZEVO Mělník Miroslav Krpec: „Řídíme se slovy, chceme být dobrými sousedy, a proto pomáháme tam, kde působíme.“

Úspory pro obecní pokladnu 

Starosta Dolních Beřkovic Miroslav Hrdý následně kvitoval, že obec získala pro svůj sbor dobrovolných hasičů další zásahový vůz: „Dobře víme, že hasičská technika energetiků je dobře udržovaná a tudíž ještě dlouho po vyřazení z profesionální činnosti použitelná. Jsme za cisternu pochopitelně velmi rádi, obecní pokladně a sboru to ušetří nemalé peníze.“

Je zařazen do Požárního poplachového plánu Středočeského kraje, má 45 dospělých členů, přičemž 20 z nich je v zásahové jednotce. Dalších 20 členů tvoří místní omladina. Zásahová jednotka absolvuje v průměru 10 až 12 výjezdů ročně, ať již jde likvidaci požárů v lokalitě, dopravní nehody či různou technickou pomoc.

„V zásahové jednotce máme osm řidičů-strojníků, kteří se nyní musí zacvičit v jízdě s novým vozem a také obsluhovat jeho základní vybavení. Samozřejmě i my moc děkuje. Ostatně ČEZ na nás myslel už podruhé, neboť i naši stávající Tatra CAS 32 pochází z pobočné stanice v Elektrárně Mělník, dostali jsme ji v roce 2007 a do dnes nám dobře slouží. Musela už ovšem projít generálkou, neboť se na ní podepsaly povodně,“ připomněl Milan Sedlák, starosta SDH Dolní Beřkovice.

Už druhý dar pro dobráky

První zásahová cisterna sloužila v rámci Hasičského záchranného sboru ČEZ, a. s., klasická energetika, v letech 1985 až 2007, druhý značně modernější vůz Mercedes Benz ACTROS, který Dolnobeřkovičtí dostali nyní, pak v letech 2008 až 2024. S nadsázkou řečeno oba vozy jsou tedy blízcí příbuzní jak po stránce profesionální, tak i nyní dobrovolné. V rámci klasické energetiky Skupiny ČEZ pak byly pořízeny již tři nové zásahové vozy na podvozku SCANIA pro pobočné stanice v elektrárnách Tušimice a Prunéřov na Chomutovsku a Teplárně Energotrans na Mělnicku.