„Máme radost, že toto tradiční řemeslo můžeme na pozemcích našeho areálu hostit a včelaře v jejich činnosti podporovat. Za jejich úsilím jsou vidět také výsledky v podobě už pošesté v řadě obhájené zlaté medaile, kterou za výbornou kvalitu medu získali včelaři v soutěži Český med," říká Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Stezka určená široké veřejnosti příchozím návštěvníkům ukáže různé zajímavosti z oboru včelařství i o včelách samotných. Do budoucna se navíc počítá s doplněním včelí naučné stezky o další prvky se včelí tematikou, přibýt mát tak například včelí klát, neboli úl vyřezaný ze smrkového nebo jedlového špalku.

Předčasné Vánoce uspořádali zaměstnanci azylového domu v Mělníce.
Podívejte se: Děti z azylového domu v Mělníku se radovaly z dárečků

Spolana doposud umožňovala nahlédnout pod pokličku tohoto tradičního řemesla pouze dětem z místních základních škol. Ty se pravidelně před létem účastní medobraní, při kterém děti včelařům pomáhají se stáčením medu a zároveň se od nich učí postupům a zajímavostem při jeho získání.

„Za vybudováním stezky stojí velké úsilí, ale máme velkou radost, že se nám s podporou Spolany podařilo tento krásný vzdělávací projekt realizovat. Každý, kdo má zájem spojit návštěvu přírody s poznáním mnoha zajímavostí ze světa včelařství a života včel, teď může naučnou cestu navštívit,“ říká Antonín Šlajs, jednatel Českého svazu včelařů, základní organizace Libiš.

Centrum sociálních služeb Mělník pokřtilo kalendář na příští rok. Při té příležitosti vystoupily děti z MŠ Čtyřlístek.
Podívejte se: Senioři z Centra sociálních služeb Mělník pokřtili nový kalendář

Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu pravidelně vysazuje do Labe různé druhy ryb, například kapry, štiky nebo candáty, a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokola stěhovavého pravidelně hnízdícího v areálu Spolany.

Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je i vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

Pavel Kaidl