Projekt Žlutý ostrov / Čteme uchem je založený na principu veřejného poslechu audioknih v příjemném venkovním prostředí a současně v bezprostřední blízkosti knihovny. Název Žlutý ostrov sekundárně odkazuje k legendární knize R. L. Stevensona Zlatý ostrov, známé také pod názvem Ostrov pokladů, neboť věříme, že společnými silami se tento kousek Mělníka v ostrov pokladů brzy promění. Poslouchat známá i méně známá literární díla určená dětem i dospělým posluchačům bude možné v průběhu jara, léta, podzimu a zimy, v různé intenzitě, před budovou Městské knihovny Mělník, na náměstí Karla IV.

Žlutý ostrov je již existující zelení porostlý ostrůvek. Kolem něj přibyly žluté objekty (lavičky, židle, malá knihovna), které odkazují na barvu městské knihovny a přispívají k přívětivé atmosféře nově revitalizovaného místa. Flóra na Žlutém ostrově vzkvétá zásluhou spolupráce s květinářstvím, které sídlí ve stejné budově jako knihovna. Spolupráci přislíbil i spolek mělnických divadelníků. Členové spolku nastudují vybrané literární fragmenty a živě je přednesou přímo ze Žlutého ostrova. V souvislosti s projektem jsou připravovány také dobročinné akce se zaměřením na podporu čtenářství a vzdělávání znevýhodněných skupin v regionu.

Projekt je nositelem podstatných složek spadajících do běžných činností moderní městské knihovny:

Složka popularizační / podpora čtenářství
Formou zprostředkování veřejného poslechu audioknih je upozorněno jednak na existenci fenoménu audioknih, ale rovněž je touto cestou popularizován obecně fenomén čtenářství.

Složka vzdělávací
Výběr titulů k poslechu spadá sice většinově do středního proudu, z částí je však podřízen vzdělávání v oblasti současné literatury pro děti i dospělé. Výběr se do určité míry věnuje i literatuře související s mělnickým regionem a okrajově se pokouší seznámit veřejnost se současnou poezií.

Složka komunitní
Celý projekt vysílá veřejnosti jasný vzkaz o spolupráci institucí s místními drobnými podnikateli, sdruženími i jednotlivci. Člověk je společenský tvor a dobré věci lidi sdružují bez ohledu na moc, vzdělání, věk, milovanou knihu, preferovanou kávu či oblíbenou květinu.

Pokud bude první ročník projektu na Mělníku úspěšný, přizveme k realizaci druhého ročníku další knihovny v České republice.

Čteme uchem na Žlutém ostrově - program

1. Vyplouváme – Slavností otevření ostrova a zahájení projektu Čteme uchem bude probíhat průběžně od 13.30 v centru města. Možná bude i pirát na chůdách, hudebníci na střeše, určitě knížky a dobrá káva.

28. 4. | 11–13 Jules Verne: Patnáctiletý kapitán
            15–17 Zdeněk Jirotka: Saturnin

2. Plujeme jarem a létem – Pravidelně každou středu Čteme uchem

5. 5. | 11–13 Marta Davouze: Dům v Bretani
          15–17 Antoine de Saint Exupéry: Malý princ / Richard Gordon: Doktor na moři

12. 5. | 11–13 Zdeněk Svěrák: Pohádky
            15–17 Zdeněk Svěrák: Povídky

19. 5. | 11–13 Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby
            15–17 Peter Wohlleben: Slyšíš, jak mluví stromy?

26. 5. | 11–13 Pavel Šrut: Lichožrouti
            15–17 Oldřich Wenzl Happening– recitace poezie mělnického rodáka ve spolupráci s Divadelním spolkem Nové divadlo Mělník

2. 6. | 11–13 Elena Ferrante: Příběh nového jména
          15–17 Erich Kästner: Luisa a Lotka

9. 6. | 11–13 Květa Legátová: Jozova Hanule
          15–17 Bohumil Hrabal: Slavnosti sněženek

16. 6. | 11–13 Wiliam Saroyan: Tracyho tygr
            15–17 Roald Dahl: Čarodějnice

23. 6. | 11–13 Martina Drijverová: České pověsti pro malé děti
            15–17 Anna Cima: Probudím se na Šibuji

3. Kotvíme

Program pro prázdninový provoz Žlutého ostrova v tuto chvíli vytváříme.

Co už ale teď víme?

V prvním srpnovém týdnu se v rámci Mělnického kulturního léta uskuteční festival Čteme uchem. Kolemjdoucí se mohou těšit na tematické audio-knižní bloky zaměřené na českou klasiku, současnou světovou literaturu, detektivky, romantiku, poezii a další.

4. Plujeme podzimem, kotvíme v adventu

Dobrých knížek není nikdy dost, podzim a zima k nim přímo vybízí. Čtení uchem od podzimu až do adventu, to je náš cíl.

Autor: Jitka Nováková