Konferenci pořádají Gymnázium Jana Palacha Mělník a Vzdělávací centrum Tereza, které se už přes 40 let věnuje environmentálnímu vzdělávání. Dnes spolupracuje s tisícem škol a vzdělává přes 200 tisíc dětí po celé České republice.

Badatelská konference, která letos slaví své 27. výročí, přiláká do Mělníka celkem 40 týmů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí (Nizozemí, Slovinska, Makedonie, Ukrajiny, Gruzie, Irska…).

Konference je vyvrcholením ročních snah a výzkumů, které žáci realizují se svými vyučujícími. Hlavním cílem je dát prostor mladým badatelům k prezentaci projektů, které mění svět a okolí škol k lepšímu.

Natálie Sovová z Tišic s matkou.
Dobré víly vypátrány: motorkáři po nehodě pomohly matka s dcerou z Tišic

Díky této konferenci se studenti mohou setkat se svými vrstevníky a získat zpětnou vazbu od poroty, v níž budou zasedat odborníci z Univerzity Karlovy či Univerzity Palackého nebo z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Jednotícím prvkem projektů je badatelsky orientovaná výuka, která v posledních letech zažívá stoupající trend na českých školách. Studenti se v rámci svých výzkumů zabývají širokou škálou témat, jako jsou mikroplasty v krkonošských potocích, přírodní rozmanitosti v okolí jejich školy nebo kvalitou ovzduší ve škole.

Slavnostní představení nového jezírka v areálu Centra sociálních služeb v Mělníku.
Senioři z mělnického centra sociálních služeb mají v areálu nové jezírko

Jedním z příkladů projektu je výzkum týmu z Gymnázia Jana Palacha Mělník, který se zaměřil na popsání rozdílů v prokysličení vody tekoucí a stojaté v Kokořínském dole. S využitím přístroje zvaného oxymetr se studenti snaží objevit možné vlivy ročních období a typu vodního toku na prokysličení vody.

Součástí konference bude i Tržiště badatelských aktivit a zajímavostí, které umožní studentům i učitelům rozvíjet dovednosti, inspiraci a navázání kontaktů pro budoucí spolupráci.

Konferenci navštíví Dr. Tony Murphy, ředitel programu Globe, mezinárodního vzdělávacího programu, ve kterém žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí své školy. Americkou ambasádu zastoupí Kristýna Šejnohová a Todd Jurkowski. Akce se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka a hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a Velvyslanectví USA v České republice.